Merhabalar, doğal arınma ayı olan Ramazan’ın bitmesine günler kaldı. Uzun süre aç kalmanın da etkisiyle yavaşlayan metabolizmamızı hızlandırmanın zamanı geldi. Bundan dolayı, Ramazan sonrası  önceliğimiz bayramın birinci gününden itibaren yavaşlayan metabolizmamızı eski haline getirebilmek az ve sık aralıklarla beslenmek olmalıdır. 

Oruç tutan kişiler bayramda normal yeme düzenine geçtiklerinde psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğilimine girmektedirler. Fazla yoğun, çeşitli, fazla miktardaki beslenme düzenine, bir ay boyunca günde en az 16 saat aç kalan bir metabolizma elbette ciddi tepki gösterecek ve rahatsız olacaktır.

Peki genel olarak  Ramazan ayı sonrası nelere dikkat etmeliyiz?

  1. Ramazan sonrasında birdenbire yoğun bir yemek düzenine geçilmemelidir.Aksi takdirde aşırı yemek yeme ile bazı problemler kaçınılmaz olur. Bunların en önemlisi hazımsızlık ve mide problemleridir Ayrıca bu durum küçülen midemizin tekrar büyümesine neden olarak doygunluğumuzu azaltacaktır. Öğün araları en az 2 en fazla 4-5 saat olacak şekilde düzenleyiniz. Ayrıca Ramazan boyunca gece kalkıp sahur yemeği yemek ramazandan sonra gece yeme alışkanlığı seklinde sürdürülmemesine özen gösterilmelidir.
  2. Ramazan bayramı boyunca tatlı, çikolata tüketimine dikkat edilmelidir. Kaçamaklar olsa bile porsiyon miktarlarına lütfen dikkat etmeye çalışalım. Ayrıca bu gıdaları birdenbire sık tüketmek sindirim sistemi problemlerine ve kan şekerinin hızlı yükselmesine neden olarak çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Eğer tatlı tüketmek çok isteniyorsa öncesinde 1-2 bardak su büyük ölçüde tatlı isteğini azaltacaktır. Ayrıca hamurlu, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar, dondurma tercih edilirse çok daha iyi olur.

Örnek Tarif:

Hurma Topu:

Malzemeler:4-5 Adet küçük medine hurma, 6-7 Adet Fındık,1 Tatlı Kaşığı Kakao

Yapılışı:Hurmaları biraz sıcak suda beklet. Daha sonra tüm malzemeleri rondodan geçir. elinle top haline getir. Sonrasında istersen kakaoya veya Hindistan cevizi tozuna bulayabilirsin

  1. Bayram sabahı hafif bir kahvaltı ile başlanmalıdır. Kahvaltıda kızartma, kavurma yöntemleriyle pişirilmiş besinler yenilmemelidir. Tatlı ikramı olacağından kahvaltıda şeker, bal vb. tatlı besinlerin bulundurulmaması yararlı olacaktır. Domates, salatalık, maydanoz, taze biber vb. çiğ sebzeler bolca tüketilmeli, az yağlı peynir tercih edilmelidir. Haşlanmış yumurta tercih edilmelidir. Sucuk, salam, sosis vb yağlı besinlerden, börek vb. hamur işi gıdalardan sakınılmalıdır. Tüketilmek isteniyorsa da porsiyon kontrolüne dikkat edilmelidir. Ekmek olarak tam buğday ekmeği tercih edilmesi kan şekerini kontrol altında tutar ve tokluk hissi verir.
  2. Havalar da sıcak olduğundan dolayı bayram süresinde ve bayramdan sonra da sıvı alımı arttırılmalı, günde yaklaşık  2 litre su içilmeli, sıvı tüketimini artırmak amacıyla öğünlere ayran, komposto gibi sıvı gıdalar eklenebilir.

  1. Ramazan ayında yaşanan kabızlık gibi bazı sindirim sistemi rahatsızlıklarının önlenmesi açısından posadan zengin olan mevsimimize uygun sebze ve meyve tüketimi önemlidir.
  2. Şeker, kalp ve yüksek tansiyon hastaları ile kronik hastaların, sürdürdükleri diyete bayram süresince de özen göstermeleri önemlidir. Ayrıca, 0-12 yaş grubu bebek ve çocukların, büyüme ve gelişime katkısı olmayan, boş kalori kaynağı şeker ve şekerli besinlerden porsiyonlarına dikkat edilmeli, bu tür besinlerin tüketiminden sonra diş temizliğine özen gösterilmesi gerekmektedir.
  3. Her gün düzenli yapılan fiziksel aktivite, fiziksel ve zihinsel sağlığı olumlu yönde etkilemekte, oruç tutma nedeniyle azalan metabolizma hızının artmasına imkan sağlamaktadır. Bu nedenle yapılabildiği ölçüde günlük yaklaşık 30 dakika egzersiz yapılmalıdır.
Paylaş
Önceki İçerikRamazan Bayramı Dekor ve Süsleme Fikirleri
Sonraki İçerikTürk-İslam Mimarisinde Kapılar
mm
Merhabalar! Ben Kübra. Doğma büyüme K.Maraşlıyım. İlkokul ve ortaokuldan sonra bana birçok değer ve arkadaşlık katan K.Maraş Anadolu Öğretmen Lisesi’ne yerleştim. Lisans eğitimimi ise ‘gri şehrim’ dediğim Ankara’daki Gazi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik’te alarak 2017’de mezun oldum. Severek seçtiğim bu bölümün sadece kilo alıp vermekten çok daha fazlası olduğunu, tek bir mucize besin veya içeceğin olmadığını, diyetin kişiye özel ve motivasyonla birlikte ilerlediğini kendim de öğrenerek ve deneyimleyerek; farklı tatlar, farklı kültürler keşfetmekten, fotoğraf çekmekten büyük keyif alan bir diyetisyen olarak beslenme bilimi hakkında basit, kolay anlaşılır ve lezzetli şekilde elimden geldiğince sizlerle öneriler paylaşıyor olacağım. İyi beslenerek, iyi hissedelim. Sevgiler

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here