İnsan genetik, fizyolojik ve sosyal çevreden oluşan kompleks bir canlıdır. Bunu biliriz fakat ne olduğunu çok az düşünerek yaşarız.
İnsan oluşumunu etkileyen birçok faktör vardır, bunların başında genetik yapımız gelir. Ebeveynlerden alınan genetik kişinin temel hatlarını oluşturur. Genetik yapının önemi de çok büyüktür fakat fizyolojik sistemin çalışması genetik yapının yaşama geçmesini sağlar.  Fizyolojik yapının içinde  biyolojik ve psikolojik olaylar vardır.
İnsanı insan yapan şeylerin en başında ise duygular gelir. Duygular her insanın mücevheri kıymetindedir. Duygular doğumdan ölüme kadar sahip olunan yetidir. Duygular beynin limbik sisteminde muhafaza edilir, yaşanır ve saklanır. Limbik sistemin oluşumu anne karnında başlar.  Böylece duyguların belleği hayat boyu kişiye eşlik eder. Bu yüzden duygularımızı doğru kullanarak kendi tutum ve davranışlarımıza büyük destek veririz.
Peki duyguların doğru kullanımı nasıl olur?
Taşıdığınız duyguların ne olduğunu bilmek onu doğru kullanmak için ilk basamaktır.  Her insanda temel duygular vardır.
Bunlar;
Duygular insanın içinde var olan fakat davranış yoluyla dışarıya dökülen kompleks bir durumdur. Bu kompleks yapıyı örneklerle açıklayacağım.
Mesela yeni doğmuş bir bebek ilk önce ağlayarak duygularını ifade eder. Acıksa da ağlar uykusu gelse de ağlar. Anne ilk basta çocuğunun neye ihtiyacı olduğunu deneme yanılma yoluyla anlar. Daha sonra otomatikleşerek çocuğun ağlamasını sınıflandırır. Çocuk tok karnına ağlıyorsa uykusu gelmiş olduğunu düşünen anne “uyku mu istiyorsun” diyerek çocuğun duygusunu yönlendirir.  Uykusu gelen çocuk uygun atmosferi bulunca ağlamayı bitirerek uyku moduna geçiş yapar.
Peki Ergenlikte Durum Nasıldır?
Ergenlik diye adlandırılan dönem duyguların karmaşık halidir. Ergen yaşadığı duygunun ne olduğuna anlam vermeyebilir. Gülerken bir anda ağlama hissiyle karşılaşabilir ve hüngür hüngür ağlayabilir. Bu durum ergene “bana ne oluyor” diyerek korkular yaşatabilir. Öncelikle ebeveynler, yakın arkadaşlar ve toplumun diğer kesiminden kişiler bu durumu yaşayan ergene bunun normal bir biyolojik ve fizyolojik süreç olduğunu anlattığında ergen korkunç birşey yaşıyor hissinden uzaklaşır ve bunu atlatmak için çözüm yolları geliştirir.
Evlilik Hazırlıkları da Duygu Yönetimi Gerektirir
Hayatta birçok insanın yaşadığı en tatlı stresle den biri de evlenirken yaşadığı strestir. Evlenecek her çift bu sürecin cok mutlu ve özel geçmesini ister. Bu yüzden olaylara verilen önem ve hassasiyet artar. Değişiklik ve hassasiyet kişide stres yapabilir ve olduğundan farklı tavır ve davranışlar sergileyebilir. Çiftlerden bir tanesini yaşadığı bu durumda diğerinin destek ve anlayışı çok önemlidir. Fakat bazen her iki çift de bu stresi yoğun şekilde yaşayabilir.  Bu durumda en yakın çevrenin onların bu duygu durumuna verdikleri destek evlenecek olan çiftlerin sadece kendilerini değil evlilik üzerine tüm süreci olumlu ve olumsuz etkileyebilir. Aile ve sosyal çevrenin bilinçli olması çok önemlidir.
Duygularla ilgili verdiğim örneklerde olduğu gibi sosyal çevre kişinin duygusunu hissetmeye ve hissettiği duygusunu yaşamaya yardımcı olur. Duygularınızı bilmek yada doğru yaşayabilmek için bilinç ilk adımdır ve ardından sağlıklı sosyal çevre gelmektedir. Bireysel olarak bilinci elde etmek için bireyin motivasyonunun yüksek olması çok önemlidir. Her bireyin motivasyon yolu ise farklıdır.
Motivasyon yolunun  keşfi için kişinin kendisini tanımasına en doğru yöntemdir.
Paylaş
Önceki İçerikMENSTRÜASYON DÖNEMİ VE BESLENME
Sonraki İçerikRamazanda Saglikli Beslenme
mm
Merhabalar ben Hatice Öztürk. 1994 doğumluyum. Kırşehirliyim. Okan Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunuyum. Psikolog olmanın yanında büyük bir keyifle fotoğraf ve kolaj sanatıyla ilgileniyorum. Psikoloji ise hayatımın büyük bir kısmını oluşturuyor. Hâlâ aldığım eğitimler devam ediyor ve sanırım hiç bitmeyecek. İçinde "insan" geçen her cümlede gizli özne olan psikoloji insan için çok kıymetli bir bilim dalıdır. Çünkü insan çok özel ve biriciktir. Eğitim hayatım boyunca kazanmış olduğum tecrübeleri dilimin döndüğü kalemimin yazdığı sürece sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Huzur ve sevgiyle kalın..

2 Yorum

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here