Sevgili Lavantablog okuyucuları,merhabalar

Bu yazımda, genelde duygusal olarak hassaslaştığımızı hissettiğimiz, kendimizi çikolata, tatlı veya diğer karbonhidrat içerikli besinlerin içinde hayal ettiğimiz menstruasyon (adet) dönemi hakkında konuşacağız.

Öncelikle bu dönem herkes için farklı geçebilir. Kimi bu üstte saydığımız psikolojik ve iştah değişimlerini  hiç hissetmeyedebilir. Ama bu durumu sonuna kadar yaşayan sevgili hemcinslerim, diyetisyeniniz sizi anlıyor.

Şimdi gelin, bu dönemde neden böyle hissettiğimize bakalım.

Bir çalışmada şunu okumuştum. Kadınların bu üreme hormonu değişimlerinden dolayı genel olarak depresyon riski erkeklerin yaklaşık 1.7 ila 2.7 katıymış(1). Bu dönemde stresli, huzursuz olmak çok beklenilen, çok doğal bir durum aslında. Bu şekilde hissetmemizin sebebi ise hormonlarımızın değişimi.

Bu hormonların ismi ise östrojen, progesteron ve testosteron. Kadınların iki adet kanaması arasındaki günlerinde yani ortalama olarak 4 haftalık süreçte farklı düzeylerde salgılanan bu hormonlar bireyi kendi etkisi altına alır. Bu hormonlar, duygusal durumunuzu, psikolojik durumunuzu, enerji düzeyinizi, tatlı ihtiyacınızı, bazı nedenlerden dolayı (örn ödem gibi) kilonuzu da dolaylı etkileyebilir. Çünkü bazal metabolizma hızımız, adet döngüsü ile azalabilmektedir. (2).

İş ise bu durumu doğru anlamda yönetebilmekten geçmekte.

İŞTE SİZE BU DÖNEMDE İŞTAH KONTROLÜNÜZÜ SAĞLAYACAK 5 ÖNEMLİ MADDE

1)ÖNCE HER ZAMAN SU!

Öncelikle vücudunda ödem oluşmaya başlayabilir! Kişiden kişiye değişebilileceği gibi ort 2-4 fazla gösterebilme durumun var. Kesinlikle tartıda gördüğün rakamlara çok fazla takılma.   Bol bol su içmeye özen göster. Su içmeyi sevmiyorsan limon ,tarçın,yeşil elma,maydanoz,dereotu,tarçın,greyfurt (düzenli ilaç kullanıyorsan greyfurtu es geç) gibi  meyve veya sebzelerle suyunu zevkine göre aromalandırabilir, ödem atımına destek olabilirsin. İçeceğin ort 2-2,5 litre suyu gün içine yayarak tüketmek de en güzel püf nokta.                           Su içtikçe kendini daha rahat ,daha iyi hissedeceğine eminim.J

2)ARA ÖĞÜN YAPABİLİRSİN!

Ara öğünlerinde taze meyve,kuru meyve,pekmezli veya baldan oluşan doğal şekerli veya yoğurt,kefir gibi probiyotikkaynaklardan oluşan çok çeşitli basit tariflerdenfaydalanabilirsin.

3 Örnek Ara Öğün Fikri                                                                                                                  *Bireye göre elbette miktarları, besin grupları değişebilir veya çeşitlendirilebilir.Busadece bir örnektir!
4 yemek kaşığı kadar yoğurt +Yarım porsiyon portakal veya elma +2 kaşık yulaf        *tüm malzemeleri bir kase içerisinde karıştırıp tüketebilirsin.
1 bardak kefir + 1 porsiyon orta boy muz + 5 adet badem

* ister ayrı olarak ,ister blenderize edip tüketebilirsin.

1 kupa sütlü kahve + 2-3 adet hurma veya 2-3 adet kuru kayısı
4 yemek kaşığı yulafı biraz kakao veya çok az keçiboynuzu tozu  ile karıştırıp 1 çay bardağı süt ile pişirebilir,daha sonra zevkine göre meyvelerle süsleyebilirsin.

Tüketeceğin ara öğün, kabaca kan şekerinin dengesini sağlayarak daha fazla yemene engel olacaktır. Şöyle düşün;  bu dönemde kan şekerin ne kadar dengede olursa tatlı krizlerini de o kadar minimuma indirebilirsin. Ara öğün sayısı bireyden bireye değişebileceği gibi az az ve sık sık yemek, ara öğünün diğer tabiri aslında.

Ayrıca,10 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada diyettekalsiyum alımının artması genellikle duygudurum, konsantrasyon ve davranış semptomlarını azalttığı bildirilmiş.(3). Yani yoğurt süt,kefir gibi kalsiyum kaynaklı besinlerin tüketimi bu dönemde de önemli.