Henüz baharın tadını yaşıyorken nereden çıktı şimdi yaz demeyin. Yaz sıcağında buz gibi kahveler içmek istiyorsanız şimdiden bir takım hazırlıklar yapmanız gerekebilir. Bu yazımda sizlere yazın hazırlayabileceğiniz buzlu kahve ve soğuk demleme yöntemlerinden bahsedeceğim.

Öncelikle buzlu kahve (ice coffee) ile soğuk demleme (cold brew veya cold drip) arasındaki farkı bilmemiz gerekiyor. Buzlu kahveler espresso bazlı kahvelerdir genellikle. Espresso her zamanki gibi sıcak olarak hazırlanır, üzerine örneğin Ice Americano için soğuk su eklenir. Soğuk demlemede ise öğütülmüş kahve asla sıcak su ile buluşmaz. Kahve soğuk su ile 12-18 saat arasında yavaşça demlenir. Su soğuk olduğu için kahvenin demlenmesi saatler alır. Bu yüzden kahvecilerde  ice coffee daha ucuzken, cold brew kahvelerin daha pahalı olduğunu görebilirsiniz.

Şimdi gelelim evde hazırlayabileceğiniz soğuk kahvelere…

COLD BREW NASIL YAPILIR?

Evinizde cold brew kahve yapabilirsiniz. French press ayarında, yani kalın olarak öğütülmüş 100 gr. kahveyi french presse koyun. Üzerine 1 lt. soğuk su ekleyip karıştırın. Streç film ile üzerini kapatıp en az 12 saat boyunca buzdolabında bekletin. Daha sonra french pressin pistonunu indirerek kahveyi süzün ve cam bir şişeye alın. Kullandığınız kahve ve su oranını kendi damak tadınıza göre azaltıp arttırabilirsiniz. Cold brew kahvenizi az buz ile servis edin.

CAPPUCCINO FREDDO

Cappuccino, espresso bazlı bir kahvedir. Espresso makinanız varsa bu kahveyi hazırlamanız çok kolay olacaktır. Eğer yoksa moka pot ile hazırlanmış espresso da kullanılabilir. 2 shot espressoyu her zaman oldugu gibi sıcak şekilde hazırladıktan sonra birini bardağınıza koyun. Diğerini en az 4-5 buz küpü ile birlikte blenderdan geçirin. Bardağa buzlu karışımı da ekledikten sonra köpürtülmüş soğuk sütü de üzerine ekleyin. Cappuccino freddonuz hazır!

FRAPPE

Frappe, hazır kahve ile hazırlanan Yunan asıllı bir içecektir. Hazır kahveyi su ile hazırladıktan sonra üzerine soğuk süt ekleyip karıştırıyoruz. Buz küpleri de ekleyip afiyetle içiyoruz. Frappeye farklı tatlar eklemek isterseniz aromalı, mesela çilekli, süt ile de hazırlayabilirsiniz. Veya kahve şuruplarından faydalanabilirsiniz.

KAHVENİZİ SULANDIRMADAN SOĞUTUN

Soğuk kahveleri içerken içine illa ki buz ekliyoruz. Ancak buzlar eriyip suya dönüştükçe kahvelerimiz sulanıyor ve tatları değişiyor. Bunu önlemek için ise çok pratik bir yöntemimiz var. Diyelim kahve demlediniz ancak hepsini içemediniz. Kalan kahveyi buz kalıplarına koyup dondurun. Daha sonra zamanı geldiğinde kahvenize eklemek için bu kahve küplerini kullanın. Böylelikle küpler eridikçe kahvenize su değil, yine mis gibi kahve karışır ve tat bozulmaz.

Soğuk kahvelerin dönemi başlamadan bu tarifleri mutlaka deneyin ve kendinize göre uyarlamaktan çekinmeyin. Şimdiden afiyet olsun….

Paylaş
Önceki İçerikYenilenme ve Bereket Zamanı: Üç Aylar…
Sonraki İçerikMUTLULUĞUN PEŞİNDE: KİŞİSEL GELİŞİME FARKLI BİR BAKIŞ
mm
Yasemin Topuz. İzmirliyim. Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. 10 yıl boyunca İngilizce öğretmenliği yaptım. Aynı zamanda İngiliz Dili Eğitimi yüksek lisans öğrencisiyim. Yaklaşık iki yıldır nitelikli kahve ve 3.dalga kahve akımı ve mekânları ile ilgiliyim. Halihazırda kahve başta olmak üzere birçok farklı alanda metin yazarlığı ve içerik üretimi yapıyorum. Hayatımın farklı dönemlerinde farklı alanlara ilgi duydum hep. Spor, sanat, edebiyat, seyahat, fotoğrafçılık ve kahve. Tüm bunların hepsinden bahsettiğim bir blog da var. Lavanta blogdaki yazılarımda ise yine hayata dair her şeye dokunacağım. Keyifli okumalar..

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here