“Ya Rabbi, Receb ve Şabanı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazana eriştir” 

Peygamber Efendimiz SAV’ın üç aylara girerken ve üç aylar boyunca da devam ettiği bu güzel duası bizlere üç ayların ne kadar önemli olduğunu en güzel bir dua ile gösteriyor. Üç aylar hicri takvimin aylarından Recep,Şaban ve Ramazan aylarıdır. Allah cc bazı günleri, bazı zaman dilimlerini, bazı mekanları faziletli kılmıştır. Üç aylar da bu faziletli günlerdendir. Aslında en önemli noktalardan bir tanesi de bu zaman diliminde yer alan 5 adet önemli gün ve gecedir.5 adet kandil üç aylar içerisinde yer alarak bu zamanı daha da anlamlı kılar. Ancak bu önemli gecelerde çokça ibadet edip diğer günleri cennetle müjdelenmiş rahatlığı ile geçirmekten ziyade üç ay olarak belirlenmiş bu kutlu zaman diliminin her gününü altın kıymetinde bilip en güzel şekilde değerlendirmeye çalışmalı faziletlerinden istifade etmeye gayret etmeliyiz. Bu önemli farkındalık ile az da olsa devamlı sırrına binaen kendimize kulluk adına hayal ettiğimiz manevi donanıma bizi ulaştıracak bir yol da bulmuş oluruz. Her gününü değerli bilip en güzel şekilde geçirmek bizi hayatımız adına önemli bir farkındalığa ulaştıracaktır. Unutmayalım ki her sabah uyandığımız günü hayatımız boyunca bir daha yaşayamacağız. Üç aylar ömürden bir kesit bir deneme, prova gibi adeta. Bize olabileceğimizin limitini gösterip devamını getirmeye teşvik ediyor.

Üç aylar kendimizi güncellediğimiz, gömleğimizden sıyrılıp yepyeni ve taptaze bir birey olarak hayatımıza hayat kattığımız, şarj olduğumuz, yenilendiğimiz, bir yıllık plan ve hesaplamalarımızı yaptığımız bir süreç olmalı. Edindiğimiz alışkanlıklar, kazanımlar, planlamalar bir yılımızı şekillendirmeli. Bir güzelliğin alışkanlık haline gelmesi için üç ay çok verimli bir süre. Bu yenilenme, diriliş ve bereket döneminden en güzel şekilde istifade etmek ise bizlerin iradesine ve süreci değerlendirme azmine, istikrarına kalmış.

Üç aylar bir hazırlık sürecidir aynı zamanda. Ramazan’a hazırlar ruhumuzu ve bedenimizi. Recep ile ılınan yüreklerimize Şaban ile alışkanlık zincirinin halkalarını ekleyebiliriz ve Ramazan ile özellikle son on gününde kulluğun ileri basamaklarına çıkabilir o tarifsiz lezzetten bizler de payımıza düşeni alabiliriz. Tedrici olarak kulu hayatında ibadet ile yaşamaya, planlı ve üretken bir müslüman olmaya adapte eder üç aylar.

‘Allah’ım bizleri Regaib ile rağbet eden, Miraç ile yücelen, Berat ile kurtuluşa eren, Kadrini idrak ederek Ramazan’ın sonunda cenneti hak eden kullarından eyle’

Peki Bu Kutlu Zaman Dilimini En Güzel Şekilde Değerlendirme Adına Neler Yapabiliriz…?

Öncelikle Hadisi Şerifte Peygamberimizin SAV ifade ettiği şekli ile Recep Allah’ın ayı, Şaban Peygamber Efendimizin ayı Ramazan ise tüm ümmeti Muhammedin ayıdır. Bİzler de bu  bireysel ve toplumsal ibadet hayatımıza katacağımız alışkanlık haline gelmesini istediğimiz  tüm değerleri bu taksimata binaen ekleyebiliriz planımıza.

Hatim:Kuran Allah Tealanın bizlere bahşettiği en büyük nimettir. Bu ayda bir meal veya tefsire yoğunlaşmak, hatme başlamak listemizin başında yer alabilir. Kuran hatmimizin yanı sıra meal ve tefsir hatmine de niyet edip başlarsak ramazan sonuna kadar Kurana vakıf olma adına çok önemli bir gelişme kaydedebiliriz inşallah. Bu konuda çok güzel çalışmalar da var. Örneğin günde 5 sayfa Kuran okuyarak üç aylarda hatim yapabiiriz. 5 sayfada tefsir eklersek bu listemize üç aylarda Safvetüt Tefasir gibi önemli tefsirlerden birinde oldukça güzel bir mesafe kat edebiliriz. Zinciri kırma etkinliklerinden kendimizi takip ve motive etme adına istifade edebiliriz. Dilerseniz bu sayfadan inceleyebilirsiniz.

Kuranı hatımıza merkez yapma adına daha çok tanımalıyız. İnsan tanımadığına uzaktır. Tanıma adına tefsir ve sure çalışmalarına özellikle önem vermeliyiz. Tüm bir tefsiri bitirmeyi hedefleyebileceğimiz gibi seçtiğimiz sureleri tefsirlerden araştırma, ezberleme ve kavramaya yönelik çalışmalar da yapabiliriz. Her aya en az iki uzun sure seçmek ve diğer aylarda da bu çalışmamıza devam etmek güzel bir tercih olabilir.

Kuran okuyuşumuzda eksikler varsa tamamlayabilir, tecvid öğrenebilir kıraatımızı geliştirebiliriz.

Şaban ayında özellikle salavat çekmeye ağırlık verebiliriz. Siyeri Nebi okumalarına başlayabilir açıklamalı bir hadis kitabını bitirmeyi hedefleyebiliriz. Örneğin İmam Nevevinin düzenlediği Riyazüs Salihin üç aylarda bitirilebilir bir hedef. Çok güzel bir uygulama da var ingilizce olarak, kullabilirsiniz. Her gün bir hadis sünnet öğrenip hayatımıza uygulamak da güzel hedeflerimiz arasında yerini alabilir.

İlmihal okumaları: İbadetlerin uygulanışı ve dinimizi hayata geçirme noktasında karşılaştığımız her zorlukta maalesef araştırmak yerine birilerine sormak veya internetten ilk karşımıza çıkanı okumak daha kolay geliyor bizlere. Özellikle internette yer alan bilgi kirliliği içerisinde kaybolmak ve kaynağı belli olmayan yanlışları doğru bilmek bu konuda çok büyük bir çelişkiye düşürebilir. İnternet doktorluğunun zararları ile ilgili yazılanları okuyoruz aynı durum internet fetvaları için de geçerli. Her duyduğunuza inanmayın kaynağını araştırın. Ancak kulaktan dolma bu bilgilerle soru işaretleri ile dolu bir zihin dünyası yerine kendimiz bizzat güvenilir kaynaklardan öğrenerek ilmihal bilgilerimizi güncelleyebiliriz bu üç aylarda.

Kaza ve Nafile Namazlarımızı düzene oturtmak da hayatımız adına yapabileceğimiz en doğru seçimlerden olacaktır.

Tevbe ve muhasebe geçmiş yılı ve gelecek yılı en güzel şekilde değerlendirmek adına bu aylarda sık sık yapmamız gereken ibadetlerden olmalı.

Zikir ve Dua. Kulluğun özü sayabileceğimiz zikir ve dua bu aylarda yoğunlaşacağımız ve hayatımıza katacağımız hedeflerimizden olmalı. Peygamber duaları ve Kuranda yer alan dualar her güne bir dua şeklinde zincir haline getirilebilir. Günlük dua listelerimiz ile kulluğumuzun farkındalığı açısından güzel bir zenginlik elde edebiliriz.

Birazdan paylaşacağım notlarda dua ve zikir örnekleri bulabilirsiniz.

Oruç ise özellikle bu aylarda mutlaka değerlendirmemiz gereken ibadetlerden. Hz. Aişe Şaban ayı için PEygamberimizi hiç bu kadar çok oruç tutarken daha önce görmediğini söylüyor. Recepte ise 1-14-15-16-27 gündüzleri oruçlu geçirmek tavsiye olunan günler. Üç gün oruç tutup üç gün ara vermek de yine Efendimizin uyguladığı bir diğer metot.

Sadaka ve Yardımlaşma bu üç ay özellikle zekat ile fitre ile sadaka ve her türlü yardım ile muhtaç durumda olanlara uzatalım elimizi. Bu konuda da hedefler koyalım kendimize. Farkındalık geliştirelim.

Üç aylarla ilgili yapılmış çok güzel bir çalışmayı da paylaşmak isterim sizlerle son olarak.

Ayrıca üç aylarda çocuklar için de özel planlar yapmak minik yüreklerine ibadet sevgisini kazandırma adına altın bir fırsat. Evlerde özel olarak bu heyecanı hissetmeleri adına özel bir süsleme yapabiliriz birlikte. Öneminden bahsedip salavat yarışmaları düzenleyebiliriz kendi aramızda. Birlikte siyer okumaları yapabilir özellikle minik sahabelerden örneklerle Peygamber Efendimize aşina kılabiliriz tertemiz gönüllerini. Her gece dini bir oyun tertip ederek hem eğlenip hem de öğrenebiliriz, aile saati yapıp kitap okuma saatleri ve özel etkinlik, hikaye anlatma gibi güzellikler ile geceleri değerlendirebiliriz. Ramazana alışmaları adına üç aylarda kısa oruçlar ile bizlere eşlik etmelerini sağlayabiliriz. Akşamları cemaatle namaz kılıp ailece bu kutlu zaman dilimini ihya etmeye devam edebiliriz. Ramazan ayında yine geçen yıl yaptığımız gibi çocuklara özel paylaşımlar da yapacağız inşallah. O noktada da takipte kalabilirsiniz.

Aşağıda gördüğünüz takvimi çıktı alıp birlikte boyayabilir ve her güne bir plan yapabilirsiniz evlatlarınızla.

Üç aylarımız mübarek olsun ve Rabbim bereketinden istifade etmeyi hepimize nasip etsin. Sevgilerimle

 

Dipnot: Yazıyı okuyunca planlama yapma konusunda yardıma ihtiyacınız olduğunu hissetiyseniz önümüzdeki günlerde plan ve program yapma ile ilgili paylaşımlar yapacağız instagram sayfamızda. Oradan takip edebilirsiniz.:) @lavanta.blog

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here