Merhaba,

Daha önce hobilerle ilgili yazdığım yazıda scrapbooking çok ilgi görmüştü. Ben de geç de olsa bir yazı yazayım, temel sorulara cevap vereyim istedim. Ancak önce scrapbooking geçmişimden ve yaptıklarımdan kısaca bahsetmek isterim.

2010 yılında kızım 6 aylıkken scrapbooking ile tesadüfen tanıştım. Kızımın bebeklik fotoğrafları ile sayfalar yapmaya başladım. Daha sonra öğretmenlik yaptığım lisede 3 sene boyunca Scrapbooking Kulübü’nü işlettim, atölye çalışmaları yaptım, bu hobiyi öğrencilerime de öğrettim ve birlikte sergiler kurduk. Ayrıca şu an nedense ulaşamadığım bir bloğum da vardı. Şu sıralar başka hobilerin peşinde koştuğum için scrapbooking ile çok fazla ilgilenemesem de, evimde hobi odam ve oda dolusu malzeme beni beklemekte.

Gelelim başlıca sorulara…

  1. SCRAPBOOKING NEDİR?

Scrapbooking, “scrap” ve “book” kelimelerinden meydana gelmektedir. Scrap, ıvır-zıvır, arta kalan malzemeler, çer-çöp anlamına gelir. Yani etrafımızda görebileceğimiz malzemelerden yararlanarak fotoğraflarımızı, anılarımızı bir albüm yapma çalışmasıdır. Sticker, kurdele, düğme, boyalar, kumaş parçaları, danteller, gazete veya kitap sayfaları… aklınıza gelebilecek her tür ıvır-zıvırdan faydalanabilirsiniz. Scrapbooking sayfalarında detaylar çok önemlidir ve tasarım ön plandadır. Scrapbooking albümlerinde sadece fotoğrafları değil; biletler, uçuş kartları, not kağıtları gibi o anıya anlam katan tüm detayları kullanabilirsiniz. Hatta anılarınızı yazarak el yapımı bir foto-kitap oluşturabilirsiniz.

  1. SCRAPBOOKING TÜRLERİ NELERDİR?

Traditional, yani geleneksel scrapbooking, tam da yukarıda bahsettiğimiz, tamamen fiziksel objelerle, elle yapılan scrapbooking türüdür.

Digital, yani dijital scrapbooking ise tamamen bilgisayar ortamında hazırlanan albümlerdir. Sayfanın dekorasyonu geleneksel scrapbooking sayfasını andırsa da, boyut ve doku farkı hissedilir.

Hybrid, yani hibrid scrapbooking sayfaları hem fiziksel hem dijital öğeler kullanılarak hazırlanır. Bilgisayardan çıktı alacağınız resimleri yazıları vs. kullanırken, aynı zamanda düğme, kurdele gibi fiziksel materyalleri de kullanabilirsiniz. Günümüzde en çok tercih edilen yöntemdir.

  1. SCRAPBOOKING TEKNİKLERİ NELERDİR?

Scrapbooking yaparken kendiniz içinizden geldiği gibi yapabilirsiniz. Ancak belli teknikleri öğrenmek sayfalarınızı farklılaştırır ve sizin yaratıcılığınızı arttırır. Yırtma tekniği, baskı tekniği, colour-blocking, yani renk bloklama tekniği gibi temel tekniklerin yanısıra, ileri düzeyde teknikler de vardir. Kendiniz de bu teknikleri birleştirebilir, çeşitlendirebilirsiniz.

  1. SCRAPBOOKING YAPMAYI NEREDEN ÖĞRENİRİM?

Scrapbooking özellikle ABD ve Kanada’da yaygın olan bir hobidir. O kadar ki, bu ülkelerde neredeyse her sokakta yerel bir scrapbooking dükkanı bulabilirsiniz. Bu sebeple, benim size tavsiyem Youtube üzerinden bazı ABD ve Kanadalı kanalları takip etmenizdir. İngilizce biliyorsanız bu iş çok daha kolay olacaktır. Ancak bilmiyorsanız, en azından teknikleri öğrenene kadar Türkçe kanalları takip edebilirsiniz. Unutmayın ki, bir süre sonra konuşmaları anlamasanız bile İngilizce kanalları takip etmek size scrapbooking adına inanılmaz fikirler verecektir.

Bunun dışında internetten ücretsiz dijital dergiler indirebilirsiniz. Bu dergilerde inanılmaz örnekler görmeniz ve değişik malzemelerle tanışmanız mümkün.

  1. SCRAPBOOKING İLE İLGİLİ MUHTEMEL SORUNLAR NELERDİR?

Esasen temel sorun malzeme kalitesi. ABD ve Kanada’da üretilen malzemelerin birçoğu ülkemizde malesef yok. Youtube videolarını izlerken o kadar güzel malzemeler görüyorsunuz ki, kendi yaptığınızı beğenmeyip demotive olabiliyorsunuz.  Öğrencilerimle yaşadığım en büyük sorun buydu ve onları motive etmek bana düşüyordu. İyi haber ise, artık bazı malzemeleri de ülkemizde bulabiliyoruz. Ben 2010’da scrapbooking ile ilgilenmeye başladığımda neredeyse hiçbir şey bulamıyordum. Ancak sonraları malzeme çeşitliliği arttı. Kısacası elimizdeki imkânları araştırıp, bulup en iyisini yapmalı ve ortaya çıkan sonuçtan memnun olmalıyız. İmkânlar dahilinde yurtdışından alışveriş yapabilir veya benim gibi yurtdışına giden tanıdıklarınıza malzeme siparişi verebilirsiniz.

Scrapbooking hem çok eğlenceli, hem kişinin yaratıcılığını geliştiren ve sonucunda çok değerli ürünler çıkardığınız bir hobidir. Bence mutlaka başlamalısınız. Bir sonraki scrapbooking yazımda size malzeme bulabileceğiniz yerlerden bahsedebilirim. Veya isterseniz, scrapbooking tekniklerine giriş yapabiliriz. İsterseniz sizlerin sorularına da yanıt verebilirim. Konu önerilerinizi lütfen yoruma yazın. Sevgiler….

Paylaş
Önceki İçerikUNSUZ, Sebze tabanıyla nefis bir tarif; KARNABAHAR PİZZA..
Sonraki İçerikMİNİMALİZM ÜZERİNDEN HUZUR DERSLERİ -1
mm
Yasemin Topuz. İzmirliyim. Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. 10 yıl boyunca İngilizce öğretmenliği yaptım. Aynı zamanda İngiliz Dili Eğitimi yüksek lisans öğrencisiyim. Yaklaşık iki yıldır nitelikli kahve ve 3.dalga kahve akımı ve mekânları ile ilgiliyim. Halihazırda kahve başta olmak üzere birçok farklı alanda metin yazarlığı ve içerik üretimi yapıyorum. Hayatımın farklı dönemlerinde farklı alanlara ilgi duydum hep. Spor, sanat, edebiyat, seyahat, fotoğrafçılık ve kahve. Tüm bunların hepsinden bahsettiğim bir blog da var. Lavanta blogdaki yazılarımda ise yine hayata dair her şeye dokunacağım. Keyifli okumalar..

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here