Hazır kahve karışımları ve granül kahveler tüketiyorsanız, birkaç küçük değişiklik ile çok daha lezzetli kahveler içebilirsiniz. Üstelik bu küçük değişikliklerle ortaya çıkan lezzet ve kalite farkı o kadar büyük olacak ki, bir daha eski kahve alışkanlıklarınıza geri dönmek istemeyeceksiniz.

Öncelikle instant coffee de denilen hazır kahveleri içerken neler yapıyoruz bir bakalım. Suyu kaynatıyoruz, fincana kahve koyuyoruz ve sıcak suyu üzerine ekliyoruz. Karıştırdıktan sonra birkaç dakika ilk sıcaklığını atması için bekliyoruz ve kahvemizi içiyoruz.

Şimdi olaya bir de şöyle bakalım. Suyu kaynatıyoruz. O esnada french pressimize öğütülmüş filtre kahve ekliyoruz. Bu esnada suyumuz kaynar su olmaktan çıkıyor ve istenilen sıcaklığa, yani 90-95 dereceye gelmiş oluyor. Üzerine su ekleyip  hafifce karıştırıyoruz. Daha sonra birkaç dakika bekleyip pistolu indiriyoruz. Kahveyi fincana doldurup ideal sıcaklıkta olan kahvemizi içiyoruz.

Esasen bu iki süreç birbirine çok benziyor ama aradaki lezzet farkını uygulamaya geçince göreceksiniz. Peki bu deneyimi bir tık daha öteye taşımak ve çok çok daha lezzetli bir kahve içmek istersek neler yapmalıyız? İşte size birkaç tavsiye:                                                   

  1. Kahvenizi çekirdek kahve olarak satın alıp taze taze öğütmeniz. Tabii french press ayarında,yani kalın olarak öğütmek için bir el değirmeni edinmeniz gerekebilir. Ama kahve konusunu ciddiye alıyorsanız inanın bu yatırıma değecektir. Kahve değirmeni alıncaya kadar Starbucks veya Tchibo gibi kahvecilerden azar azar kalın öğütülmüş kahve alıp çok bayatlamadan tüketebilirsiniz. French press için dediğinizde size çekip verirler.                                                                                                                     
  2. Kahveyi karıştırırken ahşap kaşık kullanmanız. Metal kaşık ile kahvenizin tadı etkilenebilir. Eğer ahşap bir kaşık yoksa karıştırma çubuklarını da kullanabilirsiniz.
  3. Kahve demlerken en önemli şeylerden biri de suyun kalitesi. Musluk suyu yerine daha kaliteli bir su kullanırsanız kahveniz daha lezzetli olacaktır.                                             
  4. French presse sıcak su ekledikten sonra 4 dk. beklemelisiniz. Daha sonra french pressteki kahvenin tümünü servis etmelisiniz. French pressin içinde bekleyen kahve demlenmeye devam eder ve acılaşabilir.

Kahve sanarak içtiklerimizin yerini gerçek kahve aldığında size vereceği keyif de artacaktır. Bir süre sonra french pressin yetmediğini düşünüp farklı kahve demleme arayışlarına bile girebilirsiniz. Kendimden biliyorum…

Paylaş
Önceki İçerikKuvars Kristali – Güç Taşı
Sonraki İçerikUNSUZ, Sebze tabanıyla nefis bir tarif; KARNABAHAR PİZZA..
mm
Yasemin Topuz. İzmirliyim. Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. 10 yıl boyunca İngilizce öğretmenliği yaptım. Aynı zamanda İngiliz Dili Eğitimi yüksek lisans öğrencisiyim. Yaklaşık iki yıldır nitelikli kahve ve 3.dalga kahve akımı ve mekânları ile ilgiliyim. Halihazırda kahve başta olmak üzere birçok farklı alanda metin yazarlığı ve içerik üretimi yapıyorum. Hayatımın farklı dönemlerinde farklı alanlara ilgi duydum hep. Spor, sanat, edebiyat, seyahat, fotoğrafçılık ve kahve. Tüm bunların hepsinden bahsettiğim bir blog da var. Lavanta blogdaki yazılarımda ise yine hayata dair her şeye dokunacağım. Keyifli okumalar..

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here