Bu güzel besinin çalışmalardaki ismi apium graveolens linn olarak geçiyor.
Gelin bu şifa dolu besini tüketmek için 5 önemli nedene bakalım.
1. Tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat, bu güzel besin için ‘sinirleri bozuk olana en iyi ilaç kerevizdir’diyor. Kereviz kaygı tedavisinde kullanılabilecek bir besin. Çünkü kereviz stres önleyici anksiyolitik etki potansiyele sahiptir.

2. Eğer kan profilinizde kan yağlarınız yüksek seyrediyorsa antioksidan özelliğine bağlı olarak hiperlipidemide etkili bir besin olduğu gözlenmiştir.

3. Tansiyonu düzene soktuğuyla alakalı çalışmalar mevcut.

4. Anne sütünü artırıcı etkisi vardır.

5. Emenagog, yani regl döngüsünün düzenlenmesinde etkili olan bir besin olduğu bulunmuş.

6. Ayrıca bu güzel besinin içerdiği C ve K vitamininin, folik asit ve potasyumun ve posanın yararlarının yanı sıra verdiği enerji ise 150 gramı için sadece 22,9 kalori.(Bebis programına göre pişmiş olarak hesaplanmıştır.)
Bu şifa dolu kış sebzesini bence sofralarımıza daha çok eklemekte fayda var. Genellikle rendeleyip salatasını tüketmeye alıştığımız bu güzel besini zeytinyağlı olarak da tüketebilirsiniz. Ayvadan ve portakal suyundan dolayı muhteşem lezzetli bir zeytinyağlı kereviz tarifim var. Denedim,onayladım.
Sağlıklı ve iyi hissetmek mutfaktan başlıyor,öyle değil mi?

SAĞLIKLI MUTFAK
AYVALI VE POTAKALLI KEREVİZ

Malzemeler
1 küçük boy Kereviz
1 küçük boy soğan
1 adet Havuç
½ adet Ayva
1 küçük boy Patates
1 çay bardağı Portakal Suyu
1 bardak su

Yapılışı
Öncelikle tüm malzemeleri bir güzel yıkayın ve küp küp doğrayın. Ayva ve kerevizi kararmaması için limonlu suda bekletmenizde fayda var. İlk olarak soğanı küçük küçük doğrayıp 1 çorba kaşığı yağ ile soteleyin.Daha sonra zor pişen havucu ekleyip kapağını kapatıp bir tık pişmesini sağlayın. İçine doğradığınız havuç,patates,ayva ve kerevizi ekleyip yine bir tık sıcaklığında pişmesini bekleyip portakal suyunu ve normal suyunu ekleyin. Baharatlarını ve tuzunu da ekledikten sonra, ağzını kapatıp pişmesini bekleyin.Yanına biraz ekmek ve yoğurtla muhteşem ve şifa dolu bir öğününüz hazır!

Afiyet olsun.

Yararlanılan Kaynaklar
• Wongtawatchai, T.,Sarsutham, K., Sukketsiri, W., Tipmanee, V. and Chonpathompikunlert.August 2017.Anti-stress effects of Apium graveolens on rats subjected to immobilization
• Wesam Kooti, Maryam Ghasemiboroon, Majid Asadi-Samani, Akaram Ahangarpoor, Mosayeb Noori Ahmad Abadi, Reza Afrisham, Nader Dashti.2014.The effects of hydro-alcoholic extract of celery on lipid profile of rats fed a high fat diet
• Syed Sufiyan Fazal, Rajeev K Singla. 2012.Review on the Pharmacognostical & Pharmacological Characterization of Apium Graveolens Linn.

Paylaş
Önceki İçerikKremali Tart Kek
Sonraki İçerikYeni Yılda 8 Yeni Hedef
mm
Merhabalar! Ben Kübra. Doğma büyüme K.Maraşlıyım. İlkokul ve ortaokuldan sonra bana birçok değer ve arkadaşlık katan K.Maraş Anadolu Öğretmen Lisesi’ne yerleştim. Lisans eğitimimi ise ‘gri şehrim’ dediğim Ankara’daki Gazi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik’te alarak 2017’de mezun oldum. Severek seçtiğim bu bölümün sadece kilo alıp vermekten çok daha fazlası olduğunu, tek bir mucize besin veya içeceğin olmadığını, diyetin kişiye özel ve motivasyonla birlikte ilerlediğini kendim de öğrenerek ve deneyimleyerek; farklı tatlar, farklı kültürler keşfetmekten, fotoğraf çekmekten büyük keyif alan bir diyetisyen olarak beslenme bilimi hakkında basit, kolay anlaşılır ve lezzetli şekilde elimden geldiğince sizlerle öneriler paylaşıyor olacağım. İyi beslenerek, iyi hissedelim. Sevgiler

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here