Merhaba,

2018’e yaklaşık bir buçuk ay kala yeni yıl için dileklerimiz, kendimizde ve çevremizde değiştirmek istediklerimiz yavaş yavaş aklımızda yer etmeye başlamıştır. Mesela bende öyle bu aralar. Yeni okuma listemden tutun, maddi-manevi hayatımda ne gibi olumlu değişiklikler yapabilirim diye zaman zaman oturup düşünüyorum. Tabi bu son haftalar aynı zamanda 2018 için hangi planner, yani planlayıcı ajandayı, seçmem gerektiğine karar vermem gerekiyor. Siz planlayıcı kullanıyor musunuz?

Neden Planlayıcı Kullanmalıyım?

Planlayıcı kullanmak hayatımıza hem düzen getiriyor, hem zaman yönetimini kolaylaştırıyor, hem de hayatımıza renk katıyor. Bir ay, bir hafta, bir gün öncesini planlamak ve bunu yazıya dökmek insanı o plan konusunda daha kararlı kılıyor. Mesela katılmam gereken etkinlikler, resmi bir iş, evde yapılacak bir temizlik işi planlayıcıda yerini aldığı zaman ertelenmiyor, çok daha çabuk bir şekilde yapılıyor. Ben bunu kendimde tecrübe ettim ve yıllardır planlayıcı kullanıyorum. Öğretmenlik yaptığım süreçte planlayıcım Eylül ayında başlar, Haziran gibi biterdi. Akademik planlayıcı kullanırdım. Serbest çalışmaya başladığımdan beri klâsik yıllık planlayıcılar kullanıyorum.

Peki kaç tür planlayıcı vardır?

İhtiyacınıza göre tercih edebileceğiniz planlayıcı türleri mevcut. Mesela az önce verdiğim örnekteki gibi öğretmen ve öğrenciler için akademik planlayıcılar daha uygun olabilir. Ev hanımları için içerisinde alışveriş listesi, menu planı, temizlik günlüğü, bütçe planlayıcısı gibi bölümleri olan planlayıcılar da var. Tarihsiz planlayıcılar ile istediğiniz ayda veya günde planlayıcı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kendi ihtiyacınıza en uygun olan planlayıcıyı seçmeniz çok önemli. Klasör şeklindeki planlayıcılara siz kendiniz ihtiyacınız olan sayfaları ekleyebilirsiniz. Mesela okuduğunuz kitapların, izlediğiniz film ve dizilerin listesini tutabilirsiniz. Kendinize istek listesi hazırlayabilir, listedikleri elde ettikçe yanlarına artı koyabilirsiniz. Gratitude Log denilen, minnet günlüğü tutabilir; her gün şükredecek birşey olduğunu farkedebilirsiniz. Biraz içine girip araştırdıkça seçeneklerin çok fazla olduğunu ve tamamen kişiselleştirilebilir olduğunu göreceksiniz.

Eğlence Bu İşin Neresinde?

Planlayıcılar sadece günümüzü, haftamızı adım adım yazdığımız sıkıcı defterlerden ibaret değillerdir. Planner üreticileri kendi konseptlerine uygun olarak renk renk tasarım ve çizimlerle harika kapaklar ve iç sayfalar hazırlıyorlar. Ayrıca sticker ve motto kartları ile de tasarımlarını destekleyenler de var. Üstelik siz bunlarla yetinmeyip kendiniz sticker alabilir, washi tape dediğimiz desenli kağıt bantlarla veya mühürler kullanarak sayfalarınızı istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Bununla ilgili bu videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Youtube’da “plan with me” yazarsanız binlerce video olduğunu göreceksiniz.

Böylelikle planlayıcı kullanmak aynı zamanda bir hobiye dönüşür. Her ayın ve haftanın başında kendinizi eğlenceli ve yaratıcı bir sürecin içinde bulursunuz.

Gelin Seçeneklere Birlikte Bakalım

  1. Atölye Balkabağı: Instagram’da atölye balkabağının birbirinden güzel tasarımlarını bulabilirsiniz. İnstagram adresleri yine aynı isimle @atolyebalkabagi Zaten Instagram üzerinden satışı yapılıyor. Çok renkli ve tatlı bir kapak ve iç tasarımları var bu planlayıcıların. Üstelik fiyat olarak da şu ana kadar gördüğüm en uygun planlayıcı diyebilirim. İçerisinde farklı alanlarda planlamalar yapmaya yardımcı pek çok bölüm yer alıyor ayrıca sticker da mevcut. Kişiye özel, özgün ve birbirinden şirin kapak tasarımları ile ajanda ve günlük, haftalık, yıllık planlayıcıların yanı sıra, mühürler, damgalar, kalemler ve çok hoş kişiye özel ahşap veya baskılı tasarımlar da var sayfalarında. Ayrıca Atölye Balkabağının sahibesi ve tasarımcısı Seda Hanım o kadar güzel ilgileniyor ve özen gösteriyor ki kendinizi çok özel hissediyorsunuz. Karşınızda ne istediğinizi çok iyi sezen, kibar ve nazik aynı zamanda da çok anlayışlı bir tasarımcı buluyorsunuz yazışmaya başladığınız ilk anda. Kişiye özel tasarım oluşu, isminizin yazılı oluşu planlayıcınızı veya aldığınız her ürünü daha şahsi kılıyor. İnstagramda atölye balkabağının sayfasına, birbirinden güzel, turuncunun sıcacık tonları ile sarıp sarmalanmış görsellerine bir göz atın deriz.
  2. Riga: Instagram’da @riga_planner olarak kendilerini bulabilirsiniz. Çizimlerine hayran kaldığım bir planlayıcı. Bildiğim kadarıyla sticker bu planlayıcıda da var. Riga’nin benim için eksik yönü haftalık görünümde yatay kullanım olması. Ama bu tamamen benim kişisel tercihim.
  3. Chapters:  Öncesinde evlilik/düğün planlayıcısı üretip satan firma, bu sene ilk kez yıllık planlayıcı da üretmeye başladı. Öncelikle bu planlayıcı çok şık bir tasarıma sahip. Çizimlerden ziyade sade bir şıklık ön planda. Klasör şeklindeki planlayıcıda kalite kendini belli ediyor. Zaten incelediğinizde ne demek istediğimi anlayacaksınız.
  4. Bikutumutluluk: Instagram’da aynı isimle bulabileceğiniz firma aslında planner üreticisi değil. Ancak tarihsiz ajandaları planner olarak kullanmak için çok uygun. Haftalık görünümde yatay kullanım mevcut. Harika çizimler ve motto sayfaları var. Malesef aylık görünüm ve sticker mevcut değil.

Bunlar yurtiçi seçenekleri idi. İsterseniz birkaç tane de kısaca yurtdışı seçeneklerinden bahsedeyim.

İngiltere’de Paperchase mağazasında harika planlayıcılar mevcut. Hem kalite, hem tasarım, hem de iç sayfalar olarak seçenekler sınırsız.

Amerika çıkışlı olan ama çoğu yerde, mesela Amazon’da, bulabileceğiniz en güzel plannerlar Erin Condren, Happy Planner ve Kikki K. Ancak yüzlerce planner markası olduğunu söylesem abartmış olmam.

Bunların dışında Moleskine, Filofax gibi -bence- sıkıcı olanlar da var. Erkekler için düşünülebilecek seçenekler olabilirler.

Kendimiz Planner Yapabilir Miyiz?

Tabii ki kendi planlayıcımızı kendimiz de yapabiliriz. Bunun için Pinterest’te harika bir sayfa buldum.Harika bir tasarımcı planner tasarlamış. Kapağından tutun; aylık görünüm, haftalık görünüm, aklınıza gelebilecek her tür liste vs. var. Üstelik bunları farklı boyutlarda yapmış. İsterseniz A5 isterseniz A4 boyutunda renkli çıktı alıp kullanabilirsiniz. Hem de ücretsiz. Ben iki yıl bu tasarımı çıktı alıp kullandım ve çok memnun kaldım. Spirallettirip defter olarak veya delikler açıp klasör içinde kullanılabilir. Ancak renkli çıktı aldığınız fiyata hazir bir planlayıcı da alabileceğinizi gözden kaçırmayın ve fiyat dengesine dikkat edin derim. Buradan bakabilirsiniz.

Bunun haricinde Bullet Journal diye bir planlama yöntemi var ki o apayrı bir olay. Bomboş ajandaya herşeyi kendiniz yazıp çizerek kendi planlayıcınızı oluşturuyorsunuz. Bullet Journal için Türkçe videolar da mevcut. Örneğin bu videoya bakabilirsiniz.

Planlayıcılarla ilgili sormak istediklerinizi lütfen yoruma yazın ve 2018’e girmeden beraber size güzel bir planlayıcı bulalım. Ne dersiniz?

Hatta planlayıcılardan bu kadar güzel bahsetmişken en beğendiğimiz planlayıcılardan bir tanesini hediye etmek isteriz sizlere…

Atölye Balkabağı (@atolyebalkabagi)nın birbirinden güzel tasarımları olan kişiye özel planlayıcılarından bahsetmiştik yukarıda. Seda Hanım ile birlikte görüştük ve ortak bir hediye vermek istedik sizlere. Kapak Tasarımına kazanan takipçimiz kendisi karar verecek ve kazanan takipçimiz adına özel 2018 yılına ait güzel bir planlayıcı ile giriş yapmak olacak.

Hediye çekilişimiz için yapmanız gerekenler çok basit. İnstagramdan bizi @lavantablog ve @atolyebalkabagi hesaplarımızı takip etmek bir de altına çekilişe katıldığınızı belirtmek ve daha çok arkadaşınınızın katılımına vesile olmanız için de 3 arkadaşınızı etiketlemek. Eğer sayfanızda paylaşırsanız ekstra 3 çekiliş hakkı kazanmış oluyorsunuz:)

Çekiliş tarihlerimiz 6-19 Aralık. 19 Aralıkta random sistemi ile kazanan arkadaşımızı belirleyeceğiz.

Sevgiler:)

 

Paylaş
Önceki İçerikÖzgün Plan Yapma Tekniği
Sonraki İçerikKurumuş Yapraklar
mm
Yasemin Topuz. İzmirliyim. Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. 10 yıl boyunca İngilizce öğretmenliği yaptım. Aynı zamanda İngiliz Dili Eğitimi yüksek lisans öğrencisiyim. Yaklaşık iki yıldır nitelikli kahve ve 3.dalga kahve akımı ve mekânları ile ilgiliyim. Halihazırda kahve başta olmak üzere birçok farklı alanda metin yazarlığı ve içerik üretimi yapıyorum. Hayatımın farklı dönemlerinde farklı alanlara ilgi duydum hep. Spor, sanat, edebiyat, seyahat, fotoğrafçılık ve kahve. Tüm bunların hepsinden bahsettiğim bir blog da var. Lavanta blogdaki yazılarımda ise yine hayata dair her şeye dokunacağım. Keyifli okumalar..

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here