Sevgili Lavanta Blog okurları,

Yaptığı işi aşkla yapan, emek veren, gerçekten severek yepyeni bir şeyler söylemek gayesi ile her gününe ve zamanına değer katan çok değerli kişilerle karşılaşıyoruz, ilham alıyoruz, motive oluyoruz. Özellikle sosyal platformlarda aktif isek daha da çok karşılaşıp yaydıkları ışıktan istifade ediyoruz çoğu zaman… İstedik ki lavanta blogda değer verdiğimiz, sevdiğimiz işini aşkla yapan kişilerle sohbetler edelim, daha yakından tanıyalım, tanıtalım bilmeyenlerimiz tanımayanlarımız varsa. Merak edilenleri soralım, istifade edelim, keyifli hasbihaller edelim…

Böyle hislerle söyleşiler serimiz de doğmuş oldu işte. Bu yazımızla da  ilk söyleşimiz ile başlıyoruz muhabbetlere… Sosyal platformlarda rast geldiğimiz, öncesinde tanıdığımız, severek takip ettiğimiz kişileri ağırlayacağız, sizlerle tanıştıracağız lavanta blogda bundan sonra.

İlk söyleşimizde şifalı taşlar üzerine bilgisine ve ilgisine hayran kaldığımız, işine sevgisini katan Pınar Hanımla (instagram:@sifataslari) şifalı taşlar üzerine çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Sorularımıza o kadar içten ve samimi cevaplar aldık ki… Umarım sizler de okurken keyif alır, şifalı taşlara dair merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Buyrun o zaman başlayalım…Keyifli Okumalar

Lavanta Blog:Merhaba Pınar Hanım. Öncelikle bize vakit ayırdığınız için Lavanta Blog adına size teşekkür ederim.Şifalı taşlara ilgi son zamanlarda epeyce arttı. Sizin bu konuyla ilgilenmeniz ne zaman ve nasıl başladı öncelikle bu noktadan başlayalım istiyorum.

Pınar Hanım: Merhaba, ben de sizlere çok teşekkür ederim güzel teklifiniz için. Ben Pınar.Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunuyum. İstanbul’da uzun yıllar tasarım/dekorasyon alanında çalıştım. Antalya’ya yerleştikten sonra Resim Atölyemizde hem resim hem şifa taşları ile çalışmalar yapmaya başladım.Taşlara  olan merakıma gelirsek çok eskiden beri vardı. Şifaları , enerjileri ilgimi çekiyordu. 2002 yılında Reiki ile tanıştım. Reiki master olduktan sonra şifa taşları ile daha yakından ilgilenmeye , şifa enerjisini bütünsel olarak ele almaya başladım.

Şifalı taşlara ilginin artmasının sebebi ise, bireylerin teknolojinin gelişimiyle doğadan ve doğal olan her şeyden uzak kalması diyebiliriz.

L. Blog: Bu konuda özel bir eğitim aldınız mı peki,  yoksa kendi çabanızla mı ilerleme kaydettiniz?

P. H: Doğal Taşlarla ilgili ilk bilgilerimi üniversite öğrencisi iken tanıştığım koleksiyoncu bir beyden almaya başladım , o zamanlar bu konuda eğitim veren bir kurum yoktu . Okuduğum kitaplar , yaptığım araştırmalar , bire bir kendim ve yakın çevremde yaptığım deneysel çalışmalar , beni taşların enerjilerini algılama neticesine kadar getirdi. Bu şekilde başladı şifalar taşlarla olan serüvenim….

Tarihte Şifalı Taşlar Nasıl Yer Bulmuş?

L.B: Peki Pınar Hanım ailenizde çevrenizde bu konuyla ilgilenen insanlar var mıydı? Onların bu alana yönelmenizde etkisi oldu mu? Açıkçası çok ilginç geliyor bana bu şekilde yönelişler. İlham almak gibi….

P.H: Tabi ablam da şifacılık ve ruhsal gelişim ile ilgili bir çok alanda etkin çalışmalar yapıyor ve bana bu alanda çok desteği vardır.

L.B: O zaman içten gelen merak duygusu çevreden de destek ve yönlendirme bulunca inkişaf ediyor anlaşılan. Ne hoş…

Peki Pınar Hanım şifalı taşlar çağlar boyunca insanların ilgisini çekmiş, incelenmiş ve insanların şifalanmasına vesile olmuşlar. Sizin şifalı taşların tarihteki  bu serüveni üzerine bir merakınız, araştırmanız oldu mu? Eğer bilginiz varsa hekimliğin holistik şifacılık ve insanın bir bütün olarak ele alındığı çağlarda şifalı taşların nasıl kullanıldığı hususunda bizi bilgilendirebilir misiniz?

P.H: Taşların şifasına yönelmemdeki en büyük etkenlerden biri de bu aslında. Eski çağlarda şifa taşlarının çok etkin kullanılıyor olması dikkat çekicidir.
O çağlarda şifacılar bazı doğal taşları ezip öğüterek özel iksirler, karışımlar yapıyor ve hastalarını bu şekilde şifalandırıyorlardı.
Örneğin Mısır Uygarlığında doğal taşlar şifacı rahipler tarafından sıklıkla kullanılıyordu. Hem ayinlerinde ruhsal iyileştirme adına, hem de fiziksel olarak bir çok doğal taş ile çalışıyorlardı.
Arkeologların araştırmaları sonucunda Kadim Maya tapınaklarında da kristal kafa tasları bulunmuştur. Özellikle kuvars kristali bir çok alanda kullanılan bir şifa taşıdır.

L.B: Çok enteresan. Kainatta bir dert varsa, hastalık varsa derman da yine onda gizlenmiş. Bitkilerle, taşlarla, renklerle, su ile vs. Kainatta şifaya aracılık eden pek çok şey var. İnsanlar da bunları bir şekilde ilham ile bulup ortaya çıkarmışlar ve çağlar boyunca nesilden nesile aktarıp uygulamıs, kullanmışlar…Ne kadar sırlarla dolu bir küre üzerinde yaşıyoruz…

Şifa Sadece Yüce Allah’tan…

Peki size şifalı taşlar ile ilgili başvuranlar veya bu alana ilgi duyan insanlar en çok hangi hususlarda size danışıyorlar? Daha çok kadınların mı erkeklerin mi ilgisi var?

P.H: Manevi ve Ruhsal olarak kendini geliştirmeye çalışan kadın , erkek bir çok kişiyle görüşüyorum. Ama kadınlar daha ağırlıkta diyebilirim.
Genellikle istekler nazar ve negatif enerjilerden korunma, bereket , başarı , bunun yanı sıra aşk ve evlilik alanlarına yönelik taşlar hakkında danışıyorlar.
Reiki ve meditasyonla ilgilenen arkadaşlar oluyor , onlar da enerjilerini doğru kullanabilmek adına taşlar tercih ediyorlar. Farkındalıklarını, sezgilerini ve psişik yeteneklerini geliştirmeye yönelik kişisel şifa taşlarını belirliyoruz.
Bazen bana danışan arkadaşlarla iletişimi kurduğumuz anda onlara hangi taşların iyi geleceğini sezgilerim doğrultusunda belirliyorum.

Yüksek bilinç ve iç sesinize güvenmeyi öğrendiğinizde her şey olması gerektiği yolda , düzende ilerliyor. Ben bu alanda bir aracı olduğumu, şifanın sadece  Yüce Kaynak’tan geldiğini özellikle belirtmeliyim.

L.B Ne kadar doğru söylediniz. Şifanın kaynağı Tektir ve O izin verdiği ölçüde şifa bulur herşey ve vesile olur pek çok şey…Bu çok hassas bir çizgi…Ayrıca sezgilerimizi maalesef geri plana atar olduk.. Aslında böyle böyle uzaklaştık özümüzden.. Her şeyin bir enerjisi olduğunu ve bizim de bir enerjiye sahip olup etrafa bu enerjiyi yaydığımızı farkettiğimiz zaman gerçekten kendimizi bilmeye başlıyoruz. Hangi enerjiyi yayıyorsak aslında biz de oyuz tam olarak. 

‘Doğadan gelen enerji ruhsal ve fiziksel olarak hepimize iyi geliyor.’

Pınar Hanım şifalı taşların enerjilerinin yanında çok da güzel renkleri var. Bu açıdan da baktığımızda biraz da kullanım alanlarına değinelim istiyorum. Şifalı taşlar takı ve dekorasyon sektöründe de tercih ediliyor değil mi?. Bu alanlarda kullanım ne zaman başladı ve tercih edilme sebebi nedir?

P.H: Aslında kullanımı çok eski zamanlardan bu yana var ama, ilginin artması son 5 yıldır yoğunlaştı . Yaşam içinde artan stres , baskı ve çeşitli rahatsızlıklar kişilerin doğal olana daha çok yönelmesine sebep oluyor. Doğadan gelen enerji ruhsal ve fiziksel olarak hepimize iyi geliyor. Doğal taşların takıdan dekorasyona bir çok alanda yer bulması bu açıdan sevindirici.

Sahte Taşları Nasıl Anlarız?

L.B: Özellikle sizi bulmuşken takı sektörü ile ilgili bir soru sormak isterim. Takı sektöründe çok uygun fiyata bu taşları satan satıcılara da rastlıyoruz. Bazı satıcılar içlerinde polyester, plastik, petrol tarzı mamüller enjekte edilerek satılan ve hiçbir şifası olmayan “taş görünümlü faydasız enerjisiz züccaciye” ürünlerine karşı dikkatli olunması hususunda uyarıyor. Peki biz alıcıların bu taşların orijinal olup olmadığını anlamamızın bir yolu var mı?

P.H: Bana en çok sorulan sorulardan biri de bu. Üzülerek söylüyorum ki, piyasada doğal taş görünümünde yapay – sahte bir çok ürün var. Çok ünlü markaların mağazalarında bile takılarda doğal taş görünümlü plastik ürünler var. Gerçek olup olmadığını ilk olarak ağırlığından anlayabilirsiniz. Yapay olanları çok hafiftir. Elinizdeki bir doğal taşın gerçekliğini anlamanın diğer bir yolu da onu ateşe tutmaktır. Yapay olanlar erir ya da yanık plastik kokusu verir. Gerçek doğal taş yanmaz ve aldığı ısıyı uzun süre tutar.
Bunlar ilk etapta anlayabilmek için basit yöntemler. En doğru sonucu bir sertlik ölçerle anlamak mümkündür. Her taşın farklı sertlik derecesi vardır. Bu cihazlar yardımı ile sertlik derecesine göre kontrol edilebilir.
Doğal taşları iyi tanıyan bir göz ilk baktığında ya da dokunduğunda gerçeğini hemen ayırt edebilir. En iyisi güvendiğiniz yerlerden taş almaktır.

–Çok güzel ip uçları verdiniz. Alırken çok dikkat etmek gerekiyor ve kesinlikle bu işi severek yapan, ticari kaygıdan çok bilinç ile hareket eden satıcılara yönelmek gerekiyor kesinlikle.

Refah ve Bereket İçin…

Peki dekorasyona gelirsek  kadar taşlar ev dekorasyonunda da tercih ediliyor. Peki ev dekorayonunda şifalı taşları en verimli nasıl kullanabiliriz. Mesela Feng-Shui felsefesinde evin belirli bir yönünde (doğu batı vb.) su elementleri veya akvaryum yerleştirmenin başarıya arttırdığı veya yatak odasına yatağı görecek bir ayna yerleştirmenin ihanet getireceği tarzında eşyalar ve psikoloji arasında ilişki kurar. Taşlarında belli bir enerji ve tesiri olunduğu bilinmektedir?.Bunları evlerimizde nasıl değerlendirebiliriz? Sizin tavsiyeleriniz nelerdir?

P.H: Harika bir soru oldu. Güzel bir bağlantıya değindiniz. Öncelikle Feng Shui yaşam enerjisinin mekandaki akışı ve dengesini sağlayan düzenleme sanatıdır. Doğal taşlar , bu enerjilerin artmasına ve aktive olmasına yardım eder.

Örneğin evinizin aşk ve evlilik (güney batı) bölümünde kullanacağınız pembe kuvars taşı o mekandaki sevgi enerjisini artıracaktır. Refah ve bereket (güney doğu) bölümünde ise sitrin, akik taşları evinize bereketi çekecektir.

L.B: Çok enteresanmış gerçekten de..

Pınar Hanım bize verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Çok keyifli bir sohbet oldu.Tabi bir röportaj içinde taşların tek tek şifalarını ele alıp incelemek mümkün olmadığı için bu konuda detaylı olarak sizinle konuşamadık. Ilerleyen zamanlarda Pınar Hanım taşlara dair vereceği değerli bilgileri, içten ve samimi uslubu ile bizlerle birlikte olmaya devam edecek. Şimdiden müjdesini vermiş olalım:) Ayrıca bu konuya meraklı takipçilerimiz Pınar Hanım’ın instagram’daki sayfasından (@sifataslari) bu hususta kapsamlı bilgiye ulaşabileceğinizi hatırlatmak isterim.

P.H: Ben teşekkür ederim. Evet bundan sonra şifalı taşlarla ilgili bildiklerimi sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Lavantanın şifasına taşların da şifasını ekleyeğiz. Ayrıca çok keyifli bir söyleşi oldu. Yeni yazılarımızda görüşmek üzere… Şifa ve sevgi ile …İyi günler dilerim.

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here