Lavanta Blog’daki ilk yazımı yazarken sanki ilk kez bloguma yazı yazıyormuşçasına heyecanlıyım. Öyle güzel bir heyecan ki bu inanıyorum ki herşey çok güzel olacak inşallah.

Mesleğim olan iç mimarlığın yani dekorasyonun en temel unsurLarından biri renkler… Ben de ilk yazımı bu en temel konu üzerine yazmak istedim. Renkler; fiziksel ve ruhsal dünyamızı zihinsel ve duygusal olarak etkilemektedir. Evinizin tasarımında doğru renkleri seçebilmek için doğuştan bir yeteneğe sahip olmanız gerekmiyor, bir kaç küçük bilgi ve ip ucuyla veya inceleyeceğiniz daha fazla örnek tasarımla siz de alışılmışın dışında kombinasyonlar yapabilir veya dekor edeceğiniz alanın renk dengesini sağlayabilirsiniz. Salon, yatak odası, çalışma odası, oturma odası , mutfak, kısaca hangi alanı dekor edecek olursanız olun, renk dengesi konusunda bilgi sahibi olmak çok işinize yarayacaktır.

 

Her renk kendine özgü bir özelliğe sahiptir. Örneğin mavi dinginliği, sevgiyi ve sezgileri uyandırırken, yeşil renkle mekanda huzuru, güveni ve istikrarı sağlayabilirsiniz.

Dekorasyonda turuncu, kırmızıyla benzer özelliklere sahip bir renktir. Saf halinin yanı sıra açık tonlarıyla ve gölgeli tonlarıyla da sevilir. Ayrıca olgunluğu ve durağanlığıyla kırmızıdan daha az iddialıdır ve daha çok tercih edilir. Sağlamlık, dayanılıklığı sembolize eder.

Sarı renk, ışığın, sevincin, üretim ve verimliliğin rengidir. İnsana sevinç ve coşku verir. İlham vericidir. Bilgiyi ve bilgeliği ifade eder. Aşırı kullanımında rahatsız edici bir etki yaratabilir.Parlak ve açık sarı, karanlık odaları aydınlatır. Dolayısıyla bu renk az ışıklı, geniş ve kapalı ortamlar için idealdir. Sarının bir özelliği de, boyandığı yüzeyi daha yakındaymış gibi göstermesidir. Sarıyı genellikle mutluluk veren ve neşelendiren bir etki yaratmak amacıyla kullanabilirsiniz. Sarının koyu tonları daha sıkıcı bir etki yaratacağından genellikle açık tonlarının vurgulayıcı koyu renklerle uygulanması gerekir. Açık sarı beyaz ile kullanıldığında da etkisini kaybeder.

 

Mor ise  zenginlik, asalet, lüks ve ihtişamı çağrıştıran bir renktir. Hayal gücünü arttırarak  ilham verir. Konsantrasyonu arttırır. Açık tonları feminen tasarımlar için çok uygundur. Romantik ve nostaljik hisler uyandırır. Koyu tonları üzüntü ve hayal kırıklığı hislerini çağrıştırabilir. Parlak, göz alıcı renklerle birleştiğinde olumsuz etki yaratabilir.

Turkuaz rengi mutluluk ve dengeyi temsil eder.Kullanıldığı alanı olduğundan daha büyük gösterir. Yumuşaklık, sükunet, sonsuzluk anlamlarına gelir. Sinir sistemini yumuşatır. İyileştirici, uzlaştırıcı, tedavi edici ve caydırıcı potansiyeli yüksek bir renktir. Teorik olarak ulaşılamaz, enginlik, derinlik, gizem ve sevgi boyutu içerir. Turkuaz, sakin, dinlendirici ve derin bir renktir.

Pembe rengi duygu ve saflığı temsil eder. Ağrıları azaltıcı etkisi olduğuda söylenen pembenin tüm yaşam alanlarında kullanılması mümkündür. Kırmızı ile beyazın birleşmesi ile elde edilen pembe renk, kırmızı gibi canlılık verir ama daha yumuşaktır.

 

Dekorasyonda siyah, ana renk değil destekleyici renk olarak kullanılmalıdır. Diğer renklerin öne çıkması istendiğinde siyah arka plan rengi olarak kullanılabilir.Siyah, ölçülü kullanıldığında, dekorasyonda da zarafetin işaretidir.Parlak renklerle çok iyi bir kontrast oluşturur

 

TARZLARA GÖRE RENK SEÇİMİ  NASIL OLMALI?

Klasik Tarz için renk uyumu

En çok rastladığımız ve dolayısıyla da gözümüzün en yatkın olduğu renk stillerinden biri klasik tarz dekorasyonda karşımıza çıkan ahşap ve pastel renklerin uyumudur.

 

Monokrom renklerle modern ve sade 

Monokromatik renklerin canlı ve parlak bir renk ile kombine edilerek, odanın odağının renk unsuruyla belirlenmesi modern dekorasyonun en yaratıcı fikirlerindendir. Monokrom tonları serinlik ve dinginlik aranan hemen her mekan için uygun olabilir. Canlı renklerle birlikte kullanıldığında onların enerjilerini azaltır.Turuncu ile çok iyi bir kontrast oluştururken, beyaz ile kullanıldığında çok şık bir görünüm verir. Özellikle açık tonları oturma odaları, salon ve yemek odalarında kullanılır. Koyuya yakın tonları çalışma odaları için daha uygundur.

Soft renklerle avangard ve vintage 

Armonik renklerin veya renk üçlülerinin uçuk ve parlak olmayan tonlarda kombine edilmesiyle yaratılan soft tasarımlar birçok alan için en gözde tercihtir. Özellikle yatak odası, çalışma odası, giyinme odası, çocuk odası gibi alanlarda kullanılan ve son derece dinlendirici, dingin bir yapısı olan bu renk tarzı vintage ve avangard stilin de ana unsuru olarak sıkça kullanılıyor.

Sevgiler

Hilal Sever Boynukısa – İç Mimar

Paylaş
Önceki İçerikKırışık Giderici Nem Maskeleri
Sonraki İçerikBC DİYET MUTFAĞINDAN TARİFLER
mm
Merhaba Ben Hilal.1987 Gaziantep doğumluyum. İlk, orta ve lise öğretimimi Gaziantep’te tamamladım. 2010 yılında Bahçeşehir Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nden başarı ile mezun oldum. Yazmaktan , okumaktan, çizmekten ve tasarımdan inanılmaz keyif alıyorum.Bu yüzden işimi severek yapmanın mutluluğunu yaşıyorum. Tezhip ve minyatür sanatına karşı özel bir ilgim var. Eğitim alarak bu alanda da kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Daha önceden yazdığım blog yazılarımdan yola çıkarak Lavanta Blog’daki köşemde sizlere dekorasyona dair paylaşılabilecek bazı ipuçlarını “ilhamlık fikirler” başlığı altında yazacağım. Evliyim, 4yaşında bir kızım var.

4 Yorum

  1. Tamda evimde bir takım değişiklikler yapma hevesimin olduğu bir zamanda gördüm yazınızı. Çok istifade ettim. Turuncuların enerjisi çok içime sindi. Teşekkür ederim bu güzel yazı için.

  2. Tarzlara uygun renkler kısmı yapmışssınız, en çok o kısmı sevdim. Şimdi soft renklerde bir ev hayal ediyorum, iyki okumuşum yazınızı.

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here