Birçok mekânda, evimizde, ofisimizde, uçakta, şehirlerarası otobüslerde bile kahve içiyoruz. Bazı kahveler bize iyi geliyor, bazılarını beğenmiyoruz. Aslında bir çoğumuz iyi kahve nedir, nasıl olmalıdır, hangi kahveler iyi kahvedir bilmiyoruz. Kahve konusunda bilinçlendikçe daha seçici oluyoruz ve gerçekten kaliteli kahveleri arıyoruz. Zaten işin doğrusu bir kez iyi kahve içtiğiniz zaman geri dönüşü olmuyor.

Peki ben bunu nereden biliyorum? Kendimden. Kahveyi sevdiğimi farketmem lise yıllarına rastlar. Herkes gibi yurtta ders çalışırken hazır kahve kavanozları ve coffeemate tarzı ürünler havada uçuşur. Ve ben kendimi kahvesever olarak nitelendirmeye başlarım. Sonra 3ü1arada’lar hayatımıza girer. Zamanla 3ü1arada’lar 2si1arada’lara dönüşür. Çünkü şekersiz olunca kahvenin tadı daha iyi hissedilir. Bir gün bir arkadaş ziyaretinde Starbucks kahvelerinden biri french presste ikram edilir. O anda kahve algısı bir anda değişir. Hemen Starbucks’tan bir paket kahve ve french press alınır. O da kesmez filtre kahve makinası gelir eve. Sonra bir bakarsın nitelikli kahve diye birşey varmış. 3.dalga kahve dükkanlarına gidilir, nitelikli kahve denenir. Ve artık geriye dönüş yoktur. 3ü1arada içerken hiç mi filtre kahve içmedim? Tabii ki içtim ama ben burada özetle kahve konusunda aydınlanma noktalarımdan bahsediyorum.

Peki nitelikli kahve, yani bir anlamda iyi kahve nedir? Neden bu kahveye nitelikli denir ve neden bu kadar iyidir? Diğer kahveler niteliksiz ve kötü müdür?

Aslında nitelikli kahveden kasıt her aşamasında özenle muamele edilen kahvedir. Bir anlamda butik kahvecilik de denilebilir. Çünkü nitelikli kahveler az miktarda, özenle yetiştirilir. Arabica kahve çekirdeklerinin toplanması ve işlenmesi de aynı özenle yapılır. İşlenmiş yeşil kahve çekirdekleri kahve dükkanları tarafından satın alınır. Tek tek elle kusurlu çekirdekler ayıklanır. Kavurma profilleri çıkarılır. Bu işlem özel bilgisayar programları ile yapılır ve oldukça dikkat ister. Yani, at kavurma makinasına kavursun şeklinde değildir asla. Kavurma çok önemlidir çünkü kahvenin aromaları, tadı ve kokusu kavurma işleminde ortaya çıkar. Baristocrat’ın roasterı Rıdvan Kahraman’ın dediği gibi kavurma kahveye hayat veren bir işlemdir.

Daha sonra kavrulan bu kahvelerin tadımı yapılır ve özenle paketlenip satışa sunulur veya kahve dükkânlarında taze taze öğütülüp demlenir ve size servis edilir. Demlenirken de ver üstüne suyu şeklinde demlenmez. O da ayrı bir yazı konusu olsa da kısaca bahsedelim. Kahve-su oranından, suyun sıcaklığına; demleme süresinden servis ediliş şekline kadar kendine has bir durumdur. Ve işin en hayatî kısmı ise siz kahveyi satın aldığınızda veya kahve dükkanında demlenmesi için bu çekirdeği seçtiğinizde saydığım tüm bu aşamaları bilirsiniz. Kahve paketlerinin üzerinde kahve çekirdeğinin hangi ülkede, hangi yörede ve hangi çiftlikte yetiştiği; nasıl işlem gördüğü; kavurma sonucu çıkan aroma ve tatları gibi bilgiler yer alır. Zaten 3.dalga kahve akımının amacı da budur: Kahveyi çok daha bilinçli bir şekilde tüketmek.

Diğer tüm hazır kahveler, granül kahveler veya paket kahvelerde bu işlemlerin hiçbirini göremez ve bilemezsiniz. En fazla Arabica-Robusta oluşunu veya az, orta, koyu kavrulmuş oluşunu bilebilirsiniz. Bu kahveler çok büyük miktarlarda üretilip, büyük miktarlarda kavrulurlar. Elinize rastgele bir avuç alsanız kusurlu çekirdek miktarı çoktur. Ve nitelikli kahvelerden çok daha fazla kavrulur. Bu kahveleri kalitesiz veya kötü olarak değerlendirmek gerekmez ancak nitelikli kahvelerle kıyaslandığında aradaki fark çok açıktır.

Zaten denediğinizde de lezzet ve verdiği keyif farkı o kadar büyüktür ki artık kahvesizlikten ölseniz de 3ü1arada nevinden karışımları içemezsiniz… En azından bende öyle oldu.

Keyifli kahveler…

Paylaş
Önceki İçerikDerle,Topla,Rahatla! Konmari Yöntemi ile Düzen İpuçları
Sonraki İçerikAvrupa’nın Kudüs’ü; Saraybosna…
mm
Yasemin Topuz. İzmirliyim. Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. 10 yıl boyunca İngilizce öğretmenliği yaptım. Aynı zamanda İngiliz Dili Eğitimi yüksek lisans öğrencisiyim. Yaklaşık iki yıldır nitelikli kahve ve 3.dalga kahve akımı ve mekânları ile ilgiliyim. Halihazırda kahve başta olmak üzere birçok farklı alanda metin yazarlığı ve içerik üretimi yapıyorum. Hayatımın farklı dönemlerinde farklı alanlara ilgi duydum hep. Spor, sanat, edebiyat, seyahat, fotoğrafçılık ve kahve. Tüm bunların hepsinden bahsettiğim bir blog da var. Lavanta blogdaki yazılarımda ise yine hayata dair her şeye dokunacağım. Keyifli okumalar..

4 Yorum

  • Merhaba,
   Demleme kahvelerle daha kaliteli kahve ictiginizi goreceksiniz. Bu anlamda hemen start vermek icin Birkaç Küçük Adımla Çok Daha Nefis Kahveler yazimi da okuyabilirsiniz. Sevgiler…

 1. Kahve yazılarınızı çok severek takip ediyorum. Kahve sevgim sadece starbucksta içtiğim kahvelerden ibaretti şimdi evde kendim demliyorum. Sizden öğrencek çok şey var. Bi de evde sütle yapılan yöntemlerden bahsetseniz çok mutlu olurum.

  • Merhaba,
   Yorumunuza gec cevap verdigim icin kusura bakmayin oncelikle. Espresso bazli, sutlu kahvelerle ilgili bir yazi yazmak istiyorum. En kisa zamanda gelecek insallah…Sevgiler

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here