Sonbaharı iyiden iyiye hissetmeye başladığımız bu güzel turuncu günlerde çoğumuzun evinde yazlık kıyafetleri kaldırıp kışlıkları yerleştirme telaşesi hakim. Sizlerin de eminim benim gibi yazlık veya kışlık kıyafetlerinizi kaldırırken bazılarını dolapta yanlış konumlandırmadan dolayı geri planda kaldığı için görmediğiniz, yerleştirme sırasında kendileriyle gözgöze geldiğiniz, keşke daha önce görseydim bütün yaz şu kıyafetimle kombinlerdim dediğiniz olmuştur. Bir diğer can sıkıcı durum da sezon geçişlerinde uzun uğraşlar sonucu yerleştirilen dolabın kısa süre sonra hata vermeye başlayıp, düzenin bir türlü uzun vadede yürütülememesi. Raflarda üstüste katlanan kıyafetlerden ortadakini çekince üsttekilerin şirazesinin kayması veyahut çekmecede ısrarla aranan kıyafetin veya çorabin her defasında Murphy kanunlarını doğrularcasına en alttan veya alakasız bir köşeden çıkması sonucu çekmecenin eski halinden eser kalmaması gibi durumlar örnek olarak verilebilir.😊


Lafı daha fazla uzatmadan yukarıda saydığım problemleri ortadan kaldıran, benim çokça içime sinen ve uyguladığım ilk günden beri Marie Kondo’ya olan sempatimi artıran bir yöntem mevcut, o da “Konmari” yöntemi. O da ne dediğinizi duyar gibiyim. Hemen açıklıyorum.

Kimdir Marie Kondo?

Marie Kondo, çocukluğundan beri ev düzenleme meselelerine kafa yormuş, ailesini bazen bunaltsa da hiç vazgeçmeyip bu konuda uzmanlaşan, eğitimler ve sertifikalar vererek ününü daha da artıran Japon bir uzman ve yazar. Kendisinin yaşam alanlarını yerleştirme üzerine uyguladığı yönetemleri paylaştığı ve Türkçe’ye “Hayatı Sadeleştirmek için Derle Topla Rahatla” olarak çevrilen “ The Life-Changing Magic of Tidying Up” kitabı amazonda best seller kitaplar arasında yer almakta ve takip ettiğim kadarıyla özellikle Amerika’da bu metot hızla bir akım haline dönüşmekte.

Derle, Topla, Rahatla!

Kitaptan bahsedecek olursam, kitapta öncelikle karşımıza çıkan bilgi, evimizi yerleştirirken eşyaların ruhuna dokunmak. Eşyaların ruhuna dokunmak yani eşyaların bize ne hissettirdiğini düşünmemizi istiyor. Marie Kondo’ya göre evi odalara bölüp yerleştirmek yanlış bir metot ve düzeni devamlı kılamamamızın altında yatan başlıca sebep. Bize önerdiği ise, ilk iş olarak kategorizasyonu eşyalara göre yapmak. Örneğin kıyafetleri düzenliyorsak bütün odalardaki kıyafetleri bir araya getirip sonrasında yerleştirmeye başlamak, veya kitapları yerleştiriyorsak da aynı şekilde öncelikle hepsini bir araya getirmek. Veya odaları ayrı ayrı toplamak yerine kategoriler kendi içinde toplamak. Örneğin belgeleri, mektupları, fişleri vs. toplayacağız, her bir odadan nerede bu kategoride eşya bulursak hepsini bir araya getirip güzelce düzenliyoruz. İşte işin ruhu bu aşamada devreye giriyor. Bu metodun en can alıcı kısmı bu aşaması diyebiliriz. Yerleştireceğimiz eşyaları tek tek elimize alıp “ bu eşya bana kendimi iyi hissettiriyor mu?” diye sormamızı istiyor, eğer eskimişse veya uzun süredir giymiyor ve baktığımızda iyi bir enerji alamıyorsak o kıyafeti yerleşecekler arasına koymuyoruz, verilecek, bağışlanacak, satılacak kategorilerine alıyoruz. İsraf etmeme adına eskiyinceye kadar kullanmak en güzeli elbette ancak bir yılı aşkın süredir kullanmıyorsak eğer kullanmayı isteyecek kişilere ulaştırmakta bir sakınca yok.

 

Marie Kondo kitabında bağışlanacaklar ile ilgili meseleyi bir tık daha ileri götürerek verilecek olarak ayırdığımız eşyalara kendilerine bunca yıldır bize hizmet ettikleri için minnettar olduğumuzu söylememizi ve teşekkür etmemizi de istiyor ama bence Japon felsefesinin ince bakış açısına özgü bu ritüele bizler güzel dinimizin şükür bakışını ekleyip şükretmeye vesile hale getirebiliriz.

Dolap yerleştirmede yani kıyafet kategorisinde temizliğe başlamadan önce onları alt kategorilere ayırmamız ve onları belirli bir sıraya göre elden geçirmemiz gerekiyor. Kondo’nun bu sırayı belirlemesinin sebebi kolaydan zora doğru gitmesi ve zamanla size hız kazandırması. Sıralamamız şöyle:

– Üstler ( tişörtler, gömlekler, sweatshirtler vb. )
– Altlar ( pantolonlar, taytlar, etekler vb. )
– Asılacak kıyafetler ( ceketler, montlar, takımlar vb. )
– Çoraplar
– İç çamaşırları
– Çantalar
– Tamamlayıcılar ( şallar, atkılar, kemerler, şapkalar vb.)
– Özel etkinlikler için kıyafetler ( üniformalar, kayak kıyafetleri, mayolar vb)
–  Ayakkabılar

Katla, Sırala, Ferahla

 

Düzenleme konusunda şimdi geldik en önemli kısma…İşimize yarayanları ayırıp bizimle kalmaya devam etmeyecekleri eledikten sonra bu defa karşımıza her kategorinin ayrı yerleştirme kuralları çıkıyor. Sizlerin de bildiği gibi kıyafet kategorisinde iki yöntemimiz var: Kıyafetleri askılara asmak ve katlayarak çekmecelere yerleştirmek.

Marie Kondo olabildiğince her şeyi katlamayı önerse de buruşmaya eğilimli tüm kıyafetlerinizi asmayı öneririm.Yöntemin bir diğer dikkat çeken aşaması ise askıya aşılacak kıyafetleri ağırlıklarına ve renklerine göre ayırmak. Ağır kıyafetleri (örneğin montlar, kabanlar, ceketler)dolabın sol kısmına astıktan sonra diğerlerini ise açık renklerden koyu renklere olacak şekilde asıyoruz ve bu şekilde çok daha ferah bir görüntü elde ediyoruz. Kondo’ya göre bunun sebebi de enerji akışının soldan sağa doğru gerçekleşmesiymiş.

Gelelim katlama şekillerine…Konmari tekniğinde dikey katlama oldukça önemli.
Dikey katlamanın mantığı kıyafeti olabildiğinde ufak bir hale getirip çekmecelere dikey olarak yerleştirmek ve kıyafetleri giymek için çekmecenizden alırken diğer kıyafetlerinizin bozulmamasını sağlamak. Kıyafetlerin dik katlanma sebebi üstüste katladığımızda birini çekerken diğerlerinin de gelmesi sonucu aynı düzeni uzun süre sürdürmenin zor oluşu. Dik katladığımızda hem her şeyi görebiliyoruz hem de örneğin bir tshirtu çektiğimizde diğerleri aynı şekilde kalıyor.

Kıyafetleri katladıktan sonra çekmecelere yerleştirme kısmında da yine soldan sağa dizme yöntemini kullanabilirsiniz. Kullanım sıklığınıza göre tişört, kazak vb. gibi istediğiniz kategorileri üst çekmecelere almak yine kıyafet seçerken size zaman kazandıracaktır.

Ayrıca Konmari tekniğinde özel katlama yöntemleri de mevcut.

Çorapların bizim geleneksel dışa kıvırma şeklinde katlayışımızdan farklı olma sebebi ise çorap lastiklerinin ömrünü uzatmak hem de çekmecede kolay kolay bozulmayacak şekilde düzenli durmasını sağlamak.

Düzen hayatı kolaylaştırmada çok önemli elbette ancak sıcacık yuvamızda, ailemizle huzur sağlık ve güven içerisinde yaşamamız her şeyden daha değerli. Huzurlu, sağlıklı ve düzenli günler dilerim…

2 Yorum

  1. Cok faydalandim yazinizdan. Buralarda pek kis ve yaz ayrimi yok bizde her mevsim her kiyafet giyiliyor anca dolap duzenlemede kesinlikle kullanicam bu yontemleri. Ayrica amazondan hemen siparis verdim kitabi. Tesekkurler size.

  2. Dolabınızdaki eşyalar size uyan, tamamen sizi yansıtan ve hepsi giydiğiniz kıyafetlerden mi oluşuyor? Az ve öz, düzenli, kaliteli parçalar mı var? Yoksa ne zaman aldığınızı dahi hatırlamadığınız, size yakışmayan, zayıflayınca-kilo alınca giyerim dediğiniz ancak senelerdir orada duran ve yıllardır dokunmadığınız giysiler mi? Eğer böyleyse bir değişime başlamak şart… https://www.tarz2.com/konmari-ile-ferahla

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here