Metabolizma, günümüzde çok sık duyduğumuz ve kullandığımız bir kelime. Peki nedir bu bazen hızlı, bazen de yavaş olan metabolizma ?

Yediğimiz besinlerin vücudumuzda enerjiye dönüşmesidir. Vücudumuz aldığı enerjiyi ya harcar ya da depo eder.

Bir de ‘’bazal metabolizma’’ vardır, vücudumuzun uyurken harcadığı minimum kaloridir. Bazal metabolizmanın üzerine günlük harcadığımız kaloriyi de eklersek toplam harcanan kaloriyi hesaplayabiliriz.

Vücut yapısı (yağ kas oranı), cinsiyet, yaş, hormonlar, fiziksel aktivite, yaşam şekli… hepsi metabolizma hızını etkiler.

On yıllık çalışma hayatımdaki tecrübeme dayanarak söylüyorum ki ‘’metabolizma hızlanır’’ , bu sizin elinizde. İlk programa başladığımızda (kilo aralığı önemli değil, obezite veya şişman aralıkta) olması gerekenden daha yüksek kilo aralığında olan birey, diyet programını uygularken düzenli yürüyüşte yapıyorsa daha düşük kilo aralığına indiğimizde diyet programının kalorisini arttırsa bile daha hızlı kilo verebiliyor. Evet inanılmaz değil mi, ben bu örneği defalarca gördüm. Aynı şekilde programımız bitip korumaya geçtiğimizde de kilo kaybı devam edebiliyor. Peki bu nasıl oluyor ?

 

İşte bu mucizenin sebebi ‘’mitokondri’’

 

 Mitokondriler hücrelerimizde bulunan, tükettiğimiz yiyeceklerden alınan besinleri hücrenin kullanabileceği enerjiye çeviren organellerdir. Kas dokusunda bulunan mitokondri sayısı yağ dokusuna göre daha fazladır. Kas dokusu kullanıldıkça da mitokondrilerin  sayısı artar. Yani egzersiz yaptıkça mitokondrileriniz artar, daha fazla kalori yakar, kilo verme hızınız da artar !Sporcuların ve kadınlara göre erkeklerin metabolizmasının daha hızlı olmasının sebebi işte budur !  Hareketsizlik, yüksek kalorili, şekerli, yağlı beslenme ve insulin direncinin oluşması da mitokondrileri azaltır, çalışmasını yavaşlatır. Dolayısı ile de kilo alırız.

Diğer bir önemli nokta da kilo kaybında yoğun egzersizler yerine süreklilik daha önemli. Mesela haftada 2 gün 2 saat yürüyüş yapmak yerine haftada 5 gün 30 dakika yürüyüş yapmak daha hızlı kilo kaybı sağlar çünkü sürekli sıcaklık metabolizmayı hızlandırır.

 

O zaman sıralayalım metabolizmayı hızlandırmak, kilo almamak, kilo vermek, yaş almamak için ;

Düzenli egzersiz ve günde 30 dakika yürüyüş

Düzenli beslenme : Beslenmede tükettiğimiz gıdaların içerikleri önemli, metabolizmayı hızlandıracak sebze, meyve, lif içeren besinler ile, metabolizmayı hızlandıran protein ağırlıklı, kalsiyum içeren gıdaları tercih etmek. Az ve sık beslenmek, açlığı da ertelememek. Beslenmenizde baharatlara yer vermek.

Düzenli uyku : Biyolojik saatinizi vücudun dinlenmesi için kullanın

Su tüketimi : Hızlı metabolizma için iyi bir dolaşım ve boşaltım sistemi gerekir. En önemli bileşen de sudur. Unutmayın yüzey alanı arttıkça tüketilmesi gereken su miktarı da artar. Günde en az 8 su bardağı su tüketin.

Metabolizma mucizesine, metabolizmanızı hızlandırmanın kendi elinizde olduğuna inanın !

Diyetisyen Burcu Cömert Sayıner

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş
Önceki İçerikBir Mikro Tarih Örneği Olarak “Snijeg-Kar” Filmi
Sonraki İçerikEge ile Akdeniz’in Birleştiği Yer: Fethiye
mm
Burcu Cömert Sayıner, 1984 Giresun doğumluyum. Orta ve lise öğrenimimi 1995-2002 yılları arasında Samsun Anadolu Lisesi’nde tamamladım. 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden başarı ile mezun oldum.‘’Yağ Asitlerinin Kanser Üzerindeki Etkisi’’ ve ‘’Üniversite Öğrencilerinin Kafein Tüketimlerinin Okul Başarısı Üzerindeki Etkisi ‘’ konulu bilimsel çalışmaları hazırladım.2007-2008 yılları arasında American’s Weight Loss Etiler Şubesi’nde, 2008-2014 yılları arasında Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’nde diyetisyen olarak çalıştım. 2014 yılından itibaren danışmanlık ve eğitim çalışmalarıma kendi kliniğimde devam ediyorum.Mesleğimde 10 yılı geride bırakmışken, işimi severek yapmanın mutluluğunu yaşıyorum. Diyetisyenin mutfağı da lezzetli ve keyifli olabilir diyerek sosyal medyada paylaşımlar yapıyorum. Tariflerimin yanı sıra beslenmeyle ilgili güncel konulara, merak edilenlere Lavanta Blogda değinmek istiyorum.

1 Yorum

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here