Bahar geçişleri özellikle ev temizliği için yaza ve kışa hazırlık ya da yaz ve kışın etkilerinden arınıp bir yenilik bir tazelik isteği için çok uygun zamanlar. Ancak evleri maddi anlamda temizlerken manevi olarak temizlemeye de gereken özeni gösteriyor muyuz?

Özellikle evlerimizde biriken negatif enerji bizim, bilincimizin ve bilinçaltımızın ruhsal, zihinsel ve bedensel bütünlüğünü etkiliyor.

Peki evlerimizin maddi olarak kirlendiğini farkediyoruz da manevi kirleri nasıl farkedeceğiz? Daha da önemlisi evimizi enerji anlamında nasıl temizleyebiliriz? İşte tüm bu soruların cevabını tek bir başlık altında toplamak istedim. Kendi tecrübelerimden, değer verdiğim kişilerin tecrübelerinden ve en önemlisi Peygamber Efendimizin SAV tavsiyelerinden derlemeler yaptım, mutlaka deneyin ve etkisini yavaş yavaş görmeye başlayacaksınız.  Gelin hep birlikte evlerimizde huzuru yayacak manevi reçetelere bir göz atalım.

Evde Olumsuz Enerji Fazlalığı Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle ev detoksu için reçetelere geçmeden bu arınmaya neden ihtiyaç duyduğumuzdan kısaca bahsetmek istiyorum.Negatif enerjisi hayatımızdan temizlemeliyiz. Canlı cansız her şey yoğunlaşmıs bir enerji yayar ve enerji taşırlar. Özellikle evimizde enerjinin dağılımı için eşyalar hava alacak şekilde yerleştirilmeli…Çok fazla eşya, tıkış tıkış yerleştirilmiş eşyalar ve atılması gereken bozuk eşyaların saklanması da enerjiyi sıkıştırır. Mekanda yaşanılan hastalıklar ve üzücü olaylardan sonra da mutlaka bir temizlik yapılmalıdır. Evde sigara vs içilmesi, çok fazla elektronik eşya çalışması, ev temizliğinin uzun süre ihmal edilmesi ve toz da yine negatif enerji birikiminin sebeplerinden sayılabilir.

Eğer sizler de evlerinizde aşağıda sıralayacağım maddelerden en az 3 tanesini son günlerde çoğunlukla yaşıyorsanız bir arınma zamanı gelmiş demektir. Hemen bu enerjiden kurtulup evlerimizi yuvaya dönüştürme zamanı….

  • Evlerimizde kavga, gürültü, tartışmalar arttıysa, sesler yükseliyor ve sebepsiz bir gerginlik hissediliyorsa,
  • Çocuklarda sürekli bir neşesizlik, huzursuzluk gözlemliyorsanız, kardeş kavgaları arttıysa,
  • Çiçekler ölüyor evdeki evcil hayvanlar sürekli huzursuzlanıyorsa
  • Elektronik eşyalar bozuluyor, sürekli bir şeyler kırılıyorsa,
  • Evde kasvet, mutsuzluk ve tembellik hissediyorsak,
  • Depresyon, endişe, öfke ve vesvese atakları yaşıyorsanız,
  • Uyku problemleri yaşıyorsanız, az veya çok uyuma gibi…
  • Yaşama isteğinizde azalma olduysa,
  • Evde bereketin olmadığını hissetme,
  • Huzursuzluk hali….

Gelelim reçetelere…

Öncelikle adaçayı ve üzerlik otu bu konuda çok büyük bir etkiye sahip. Her ikisi de titreşimi çok yüksek bitkiler ve tütsü şeklinde kullanımları ile ortamdan negatif enerjiyi uzaklaştırıyorlar. Üzerlik otu ise daha sert enerjilere karşı da etkilidir. Adaçayını yakıp hemen söndürüyoruz ve dumanının havaya karışmasını ve yayılmasını sağlıyoruz…

Ayrıca lavanta tohumu kaynatıp buharının tüm evi sarması da oldukça faydalı.

Bir diğer önemli madde de sirke…Sirkenin negatif pek çok şeyi dağıtmada çok önemli bir yeri var. Ev temizliğinde sirkeyi temizlik suyuna karıştırıp tüm evi bu su ile temizleyebilirsiniz. Sirkeyi kaynatıp buharının tüm eve yayılmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle evin dört bir köşesine… Ayrıca dış kapı girişi ve kapı içlerini sirkeli su ile temizlemek gerekir.

Diğer önemli bir madde tuz.. Özellikle deniz tuzu, kaya tuzu kullanmamızı tavsiye ediyor uzmanlar. Bir kabın içerisine koyacağımız tuz özellikle oturma alanlarında ve yatak odalarında negatif enerjisi emme özelliğine sahip. 10 günde bir yenileyerek arınma döngüsünü devam ettirebilirsiniz.

Özellikle seher vakti dediğimiz sabah namazından hemen sonraki vakitte evleri havalandırmak da evimizin enerjisi için çok önemli. Pencereyi açtığınız anda taze havayı hemen farkediyorsunuz. Bu özel iyonların sağlığımız ve psikolojimiz üzerinde çok büyük etkileri olduğunu uzmanlar özellikle vurguluyor.

Ev temizliğine niyet ile başlamak…. Hem maddi hem de manevi anlamda evimi temizlemeye ve arındırmaya şeklinde niyet ederek başladığımızda özellikle de besmele ile başladığımızda inanın çok şey değişiyor. Her yemeğe besmele ile başladığımızda yiyeceklerden aldığımız nefaset ve fayda nasıl değişiyorsa her işimizde ve temizliğimizde de besmele ve duru bir niyet ile başlamalıyız. Öfke ve söylenerek yapılan yemeğin de işin de hayrından çok zararı dokunur unutmamak gerekiyor. Sevgi ile yapılan işler ise her zaman filiz veriyor… Bir de temizlik yaparken 21 besmele çekebilirsiniz, Ya Kuddüs esmasını zikredebilir bol bol salavat çekebilirsiniz. Bakara süresini sesli olarak dinlemek, hafif bir rahatlatıcı müzik açmak da maddi temizliğin manevi boyutuna yardımcı olacaktır. Özellikle evdeki huzur için bakara süresi bol okunmalı ve dinlenmeli…

Bitkiler de negatif enerjiyi çekmeleri ile bilinir. Özellikle aloe vera ve kaktüs evlerde mutlaka bulundurulmalı..

Gül titreşimi en yüksek bitkidir. Gül suyu ile yapacağınız doğal oda kokunuz da yine evdeki enerjiyi temiz kılan bir diğer yöntem..

Şimdi Sevgili Peygamberimiz SAVin hadislerinden ve tavsiyelerinden de yola çıkarak reçetelerimize devam edelim..

Evde huzur istiyorsak,

1-Mutfak temizliğine dikkat edelim. Bulaşık bırakmayalım.

2-Geceleri kapların üzerini kapatalım ve dışarıda üstü açık yiyecek içeçek bırakmayalım.

3-Evde sesli Kuran-ı Kerim okuyalım.

4-Evden çıkarken ve girerken 1 Ayetel Kürsi okuyalım.

5-Eve girerken selam verelim, evde kimse yoksa selamımızı kendimiz alalım..

6-İsraf etmeyelim. Evde yapılacak israf hem huzuru hem de bereketi kaçırır.

7-Sabahları erken kalkalım.. Özellikle seher vakti uyanık olmak çok önemli.

8-Evin aydınlık olmasına önem verelim..Gün ışığını evin içine davet edelim…

9-Evde özellikle çocukların gezerek bir şeyler yemesini engelleyelim. Yere düşen ve üzerine basılan kırıntılar da hem döken hem de basanlar açısından çok sakıncalı…

10- Evlerimizi her zaman düzenli tutmak da yine en çok bildiğimiz ve huzur bulduğumuz yöntem…

Evlerimizden sağlığın ve huzurun eksik olmaması duası ile…

Sevgiler…

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş
Önceki İçerikSAVAŞI MUTFAKTAN OKUMAK
Sonraki İçerikBir Mikro Tarih Örneği Olarak “Snijeg-Kar” Filmi
Merhaba. Ben Sevde Gün. İlahiyat Fakültesinden mezun olduktan sonra 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi', 'Din ve Değerler Eğitimi' öğretmeni olarak görev aldım. Lavanta blogdaki "Mavera" adli köşemde ilahiyat alanı ile ilgili kaleme aldığım yazılarımı paylaşıyorum. Hem kendi adıma hem de okurlarımız adına istifadeli olmasını dilerim. Sevgilerimle.

7 Yorum

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here