Merhaba sevgili okurlar

Sizlerle yazılarımı paylaşmadan önce sizleri psikoloji dünyasıyla tanıştırmak istiyorum. Psikoloji dünyası dedim çünkü psikolojinin hayalinizde bir dünya edecek sekilde yer etmesini isterim. Psikolojinin ilgilendigi alanlar oylesine genis ki insanın oznesi oldugu her konu psikoloji alanina dahil oluyor. Kisacasi psikoloji bir okyanus, insan ise bir damla. Her damla kendine özgü fakat damlalar bir araya gelip okyanus olduğunda çok daha güçlüdür.

Peki nedir tam olarak psikoloji ve hangi konular ile ilgilenir? 

Psikoloji bilimi insanın duygu, düşünce ve davranışlarıyla ilgilenir. İnsan psikolojisinin, insan fizyolojisi ve biyolojisiyle alakalı ve iç içe olması, psikoloji biliminin biyoloji bilimiyle ortak alanda çalışmasını sağlamıştır. Psikoloji bilimi, birey davranışlarını tanımlamaya ve bu davranışların ana kaynağını bulmaya çalışmaktadır. Bu davranışların anlaşılmasını ve açıklanmasını hedef alan psikoloji bilimi aynı zamanda bu davranışlar üzerinde öngörü sahibi olabilmeyi de amaçlamaktadır.

Psikolog ve Psikiyatrist Arasinda Fark Nedir?

Bu bilim dalıyla uğraşanlara ise psikolog denir. Fakat ülkemizde “psikolog kimdir ve hangi konularda psikoloğa başvurulur?” diye sorulduğunda kafamız biraz karışıyor. Çünkü birçoğumuz için psikolog ve psikiyatrist aynı işi yapan kişi olarak biliniyor. Birçok insan hastaneye gittiğinde hangisine gidecegi konusunda kafa karisikligi yasiyor. Genellikle psikiyatristin ilaç yazmasından korkan insanlar psikoloğun yolunu tutar. Ya da terapiyi sohbet olarak adlandıran insanlar psikiyatri kapısına koşar. Ne psikiyatristler ne de psikologlar düşünüldüğü gibi değildir. Aslında iki meslek de psikoloji adı altında çalışır. Fakat psikolog bir bilim insanı psikiyatri ise tıp doktorudur. Psikologlar lisans eğitiminde psikoloji bölümü okurlar sonra uzmanlaşacakları alanda ilerlerler. Psikiyatristler ise lisans eğitiminde tıp bölümünü okurlar daha sonra uzmanlıklarında psikiyatri bölümünü seçerler. Psikologlar tedavilerinde terapi yöntemini kullanırlar psikiyatristler ise terapi yada ilaç yöntemini kullanırlar. Bu iki meslek grupları birçok konuda birlikte çalışırlar fakat birbirlerinden farklı işler yaparlar. Bu farkı bilmek sizler için alacağınız destekte doğru adreste olmanızı sağlar. Adresiniz doğru olursa eğer çok hızlı sonuca ulaşırsınız. Yanlış adreste olan insanlar birkaç seanstan sonra devamlılığını kaybedip sonuca ulaşamadan terapiyi yarıda bırakıyor. Eğer bir psikoloğa ya da psikiyatriye başvuracaksanız ilk yapmanız gereken uzmanın alanına bakmak.

Peki hangi sorunda kime gitmeliyiz?

Gittiğiniz psikoloğun ya da psikiyatrinin uzmanlık alanı da çok önemlidir. İnsan bazen hatta sorunların üst üste geldiği dönemlerde birçok şeyi önemsemez. Bu küçük gibi görünen ancak butunde süreci etkileyen problemlerin cozumunde kisi en basta kendisi için dikkatli olmali, dogru tercihler yapmalidir. Hele ki söz konusu çocukları olduğunda ebeveynler en doğru tercihi yapmak ister. Mesela çocuğunuzun ergenlik sorunlarıyla ilgili bir konuda destek almak istediğinizde size en yakın hastanenin psikoloğuna gitmek yerine alanında uzman olan ergen psikoloğunu bulmalısınız. Doğru adres sıkıntınızı kolayca çözüme götürecektir.

Şimdiye kadar hep psikoloğu ve psikiyatristi konuştuk şimdi ise sizlere düşen görevlerden bahsetmek istiyorum. Psikiyatristi ya da psikoloğu en doğru şekilde seçtikten sonra terapi sürecinde her şey size düşer. Başvurduğunuz danışman dünyanın en iyi yöntemini bile kullansa siz çözüm odaklı değilseniz ilerlemeniz zorlaşacaktır. Peki çözüm odaklı olmak ne demektir? Çözüm odaklı olan kişiler daha olumlu ve iç görü sahibi kişilerdir. Olayları olduğu gibi kabul edip gerçekten uzaklaşmayan kişilerdir. Yaşamını değiştirmek için gerekli bilgileri almak ister ve bunun için tüm bilgi kaynaklarına başvurur. Bu özelliklere sahip danışan sürecin uzamasına engel olur. Terapi sürecinde danışanın terapiye destek olması daha kaliteli sonuç alınmasını sağlar.

İnsan hayatı her zaman güzellikler ile dolu olsun isteriz ama sorunsuz geçmez günlerimiz. Asıl olan günlerimizin sorunsuz olması değil sorunlar karşısında ayakta durabilmemizdir. Ayaklarınızın yere daha sağlam basması için alacağınız desteklerin doğru olması temennisi ile..Unutmayin dogru adreste olmak bizleri cozume en kolay ulastiracak yoldur…

Huzurla kalın..

Paylaş
Önceki İçerikKavala Kurabiyesi
Sonraki İçerikZamanın Vintage ile Bestesi
mm
Merhabalar ben Hatice Öztürk. 1994 doğumluyum. Kırşehirliyim. Okan Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunuyum. Psikolog olmanın yanında büyük bir keyifle fotoğraf ve kolaj sanatıyla ilgileniyorum. Psikoloji ise hayatımın büyük bir kısmını oluşturuyor. Hâlâ aldığım eğitimler devam ediyor ve sanırım hiç bitmeyecek. İçinde "insan" geçen her cümlede gizli özne olan psikoloji insan için çok kıymetli bir bilim dalıdır. Çünkü insan çok özel ve biriciktir. Eğitim hayatım boyunca kazanmış olduğum tecrübeleri dilimin döndüğü kalemimin yazdığı sürece sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Huzur ve sevgiyle kalın..

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here