Hayatta üretmeyi seven insan kadar saygı duyduğum ve sevdiğim çok az şey vardır. Bir işin arkasında emek varsa, o işe ve yapan kişiye çok saygı duyarım. Gönüllü olarak destekçisi de olurum, reklamını da yaparım vesselâm…

Ben de üretmeden duramayan, sürekli kendini meşgul eden bir kişi olarak bu güne kadar birçok hobi edindim. Ve yapmayı sevdiğim şeye yatırım yapmaktan da çekinmem; hem para hem de vakit olarak. Şu an evimde bir hobi odam ve yığınla malzemem var meselâ.

Siz de kendinize bir uğraş, kafanızı dağıtmanızı sağlayacak bir hobi bulmak istiyorsunuz ama ne olabileceği hakkında bir fikriniz yok mu? O halde gelin bugüne kadar benim neler yaptığıma bakalım. Belki size de ilham olur ne dersiniz?

SCRAPBOOKING

             

Özellikle ABD ve Kanada’da çok popüler olan bu kâğıt işlerine ben 2010 yılında başladım. Kızım henüz 5-6 aylıktı ve onun fotoğraflarını albümlemek çok hoşuma gidiyordu. Ayrıca hem iş, hem ev, hem bebek derken rahatlamaya da ihtiyacım vardı.

     

Peki nedir bu scrapbooking? El yapımı ve temalı fotoğraf albümü çalışması diyebiliriz aslında. Anılarınızı sadece fotoğraf kareleri ile değil, ona ait ne varsa bir kompozisyon halinde saklama. Yaptığınız bir alışverişin fişi, uçuş kartlarınız, deniz kabukları vs. Scrap demek ıvır-zıvır demek zaten ve siz bunlarla bir kitap oluşturuyorsunuz ve scrapbooking oluyor. Hatta bloğum bile var bakmak isterseniz. Linki www.myscrappinjourney.blog.com

Örnek scrapbooking sayfa yapımı için buraya bakabilirsiniz.

ART JOURNALING

     

Tabi bu olay scrapbooking ile sınırlı kalmadı ve işin içine boyalar, mediumlar, fırçalar, gessolar girdi. Bir ressam gibi çalışıyorsunuz burada ama kanvas üzerine değil. Bir defter bulup, defter sayfalarına bir nevi günlük tutuyorsunuz. Hislerinizi bu deftere çizgilerle, renklerle, desenlerle ve daha sonra üzerine isterseniz sözlerle de aktarabilirsiniz.

     

Yine aynı blogta art journal sayfalarımdan örnekler de görebilirsiniz. Etraf biraz fazla dağılıp, kirleniyor ama kesinlikle çok sakinleştirici bir hobi.

Örnek art journaling yapımı için buraya bakabilirsiniz.

ZENTANGLE

Bu hobiye tamamen öğrencilerim için başladım. Malzeme almak gibi bir durum yok. Oldukça ekonomik ve ergonomik bir uğraş. Çünkü tek ihtiyacınız olan şey kağıt ve mürekkepli siyah bir kalem. Kafanıza göre şekiller ve desenler çiziyorsunuz ve yer yer bazı yerleri siyaha boyuyorsunuz kalemle. Hele Youtube’dan birkaç video izleyip birkaç desen de öğrendiniz mi yaratıcılığın sınırı yok. Basit bir işlem ama ortaya çıkan şeyler mükemmel oluyor.  Ayrıca çizdikçe eliniz yatkınlaşıyor ve kendi desenlerinizi bile bulabiliyorsunuz. Ben o seviyeye gelmedim tabi.

Örnek zentangle çalışması için buraya bakabilirsiniz.

HAND LETTERING

      

El yazısı yazmalı mı yazmamalı mı tartışmaları ülkemizde hala sürüyor ama Batı kültüründe el yazısının önemi çok büyük. En baştan el yazısı ile yazdıkları için yetişkin olduklarında çok güzel el yazıları oluyor genelde. Ama bununla da yetinmeyip kendi fontlarını oluşturacak kadar farklılaştırıyorlar harfleri. Ve bunu çizimlerle destekleyerek bir kompozisyon halinde sunma uğraşına da hand lettering deniyor. Ben el yazımı hiç beğenmem. Cursive, yani eğik ve birleşik (bizim el yazısı dediğimiz şey) asla yazamam. Buna rağmen hand lettering ilgimi çekti ve sevdiğim sözleri, alıntıları bir sketch defterine kompozisyonlar oluşturarak aktarmaya başladım. Burada da malzeme sadece kağıt, kurşun kalem, silgi, mürekkepli kalem ve boya kalemleri.

Örnek hand lettering çalışması için buraya bakabilirsiniz.

SMASH BOOK

   Smash Book ise scrapbooking gibi ama burada bir deftere ıvır-zıvır toplayıp günlük tutuyorsunuz. Tema belirlenirse daha güzel olur. En popüleri ise travel, yani seyahat için bir smash book hazırlamak. Buraya fotoğraf ekleyebileceğiniz gibi, yine uçuş kartlarından tutun da, ziyaret ettiğiniz müze biletlerine kadar her şeyi olduğu gibi saklayabilirsiniz.

Tüm yukarıdaki uğraşlarda olduğu gibi bunun da dekoratif bir yönü var elbette. Stickerlar, dekoratif bantlar, boyalar, renkli kalemler… aklınıza gelen her tür malzeme ile süsleyebilirsiniz. Benim size gösterdiğim örnek Avrupa turumuzdan. Valiz hazırlamak için tuttuğum listeden tutun da, Disneyland Paris’te bindiğimiz oyuncaklara ve biletlere kadar her şey var. Her akşam otele döndüğümüzde o günü Smash Book sayfalarına aktarıyordum. Tüm malzemeleri yanımda götürdüm, evet 🙂

     

Örnek smash book çalışması için buraya bakabilirsiniz.

Tüm bu hobilerle ilgili Pinterest hesabımda panolarım var. Örneklerini görmek veya daha fazla bilgi sahibi olmak için o panoları da takip edebilirsiniz veya sadece bir göz atabilirsiniz.

Ayrıca yukarıda hangi konu ilginizi çektiyse bir başka yazımda onunla ilgili detay verebilirim. Yorumlarınızda belirtin lütfen. Mutlaka bir hobiniz, uğraşınız olması dileğiyle…

https://www.pinterest.com/yasemintopuz/

 

Paylaş
Önceki İçerikEvdeki Huzur, Zenginlik Budur!
Sonraki İçerikBirbirinden Güzel Yaz Çiçekleri
mm
Yasemin Topuz. İzmirliyim. Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. 10 yıl boyunca İngilizce öğretmenliği yaptım. Aynı zamanda İngiliz Dili Eğitimi yüksek lisans öğrencisiyim. Yaklaşık iki yıldır nitelikli kahve ve 3.dalga kahve akımı ve mekânları ile ilgiliyim. Halihazırda kahve başta olmak üzere birçok farklı alanda metin yazarlığı ve içerik üretimi yapıyorum. Hayatımın farklı dönemlerinde farklı alanlara ilgi duydum hep. Spor, sanat, edebiyat, seyahat, fotoğrafçılık ve kahve. Tüm bunların hepsinden bahsettiğim bir blog da var. Lavanta blogdaki yazılarımda ise yine hayata dair her şeye dokunacağım. Keyifli okumalar..

2 Yorum

  1. çok heyecan verici bir yazıydı benim için.açıkçası ıvır-zıvır olarak adlandırılan şeylerden ben de çok hoşlanıyorum fakat değerlendirilip bir araya gelince daha güzel.smash book fikri çok hoşuma gitti mesela.teması seyahat olanı ilk fırsatta denemek istiyorum çünkü ben de seyahatlerden kalan hatıraları saklamayı çok seviyorum fakat mutlaka bir yerlerde kaybolup gidiyor ne yazık ki…bir albüm oluşturup fotoğraflarla zenginleştirmek,seyahat notları almak hakikaten çok eğlenceli olabilir.bir de yaşadığımız dijital çağda bazı şeylerin elle tutulur olması da kulağa hoş geliyor.bu alanda başka yazınız var mı henüz bakma fırsatım olmadı,yine de devamını merakla bekliyorum.sevgiler

    • Merhaba,
      Oncelikle yorumunuza gec yanit verdigim icin uzgunum. Yazimda bahsettigim hobilere olan ilginiz beni de cok mutlu etti. Faydali olabildiysem ne mutlu bana. Yakinda scrapbooking ile ilgili bir yazi daha geliyor. Insallah onu da cok begenir ve faydalanirsiniz. Sevgiler…

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here