Kahve molasinda yeniden merhaba,

3. dalga kahve akımı ve nitelikli kahve hakkında artık az çok bilgi sahibiyiz. 3.dalga kahve dükkanlarına gittiğimizde ne aramamız gerektiğini biliyoruz. Peki ya nitelikli kahveleri evimizde demlemek istersek? Bu mümkün mü? Nelere ihtiyacımız olacak? Hangi demleme ekipmanı bizim için uygun? Gelin demleme ekipmanlarını birer birer tanıyalım.

  1. French Press: French Press ile başlamamın sebebi en yaygın kullanılan ve en kolay şekilde bulunan demleme ekipmanı olması. Ayrıca diğer demleme ekipmanlarına göre çok daha uygun bir fiyata satılıyor. Ancak french press ile demlenen kahve biraz bulanık oluyor.   French Press’te demleyeceğiniz kahve kalın olarak öğütülmeli. Burada dikkat edilmesi gereken nokta French Press’te demlenmiş ve filtrelenmiş kahveyi bekletmemeniz. Hemen servis etmelisiniz. Unutmayın ki French Press’te bekleyen kahve demlenmeye devam eder ve acı bir kahveniz olur.                                                         Artıları: Ucuz, kolay bulunabilir.       Eksileri: Bulanık bir kahve verir.
  2. Hario V60: V60 Japon Hario firması tarafından bulunmuş bir kahve demleme ekipmanıdır. V şeklinde olup 60 derecelik bir açısı olduğu için V60 ismini almıştır. Plastik, cam ve seramik olarak üretilir. Bunlardan en iyisi seramik olandır. V60’ın iç tarafındaki dalgalı kabartmalar, V60’a özgü kağıt filtrenin yapışmasını engeller ve böylelikle demlenen kahve bardağa veya karafa akar. V60 ile kullandığımız kahve demleme yöntemi pour-over yöntemidir. Yani üstten kahveye suyu yavaşça dökerek demleme yöntemi. V60 ile demlenen kahve berrak olur.                                                               Artıları: Berrak ve leziz bir kahve verir.     Eksileri: Pahalıdır. Kırılabilir. Ayrı olarak filtre kağıdı almanız gerekir.
  3. Chemex: Chemex, Alman bir kimyager olan Dr. Peter Schlumbohm tarafından 1941’de icat edilmiştir. Tasarımı ile göz dolduran, çok şık bir demleme ekipmanıdır. Ahşap boyunlu Chemex dört farklı ebatta satılır. Bununla beraber cam kulplu Chemex de vardır. Chemex ile kahve demlerken pour-over yöntemi kullanılır. Chemex’in de kendine has kağıt bir filtresi vardır. Chemex sadece kahve demlemenin değil, fotoğraf çekimlerinin de yıldızıdır.                                                                                                           Artıları: Berrak ve leziz bir kahve verir.      Eksileri: Pahalıdır. Kırılabilir. Ayrı olarak filtre kağıdı almanız gerekir.
  4. Aeropress: Aeropress bir oyuncak tasarımcısı olan Alan Adler tarafından icat edilmiştir. Kısa sürede çok popüler hale gelen bu demleme ekipmanı, elle uyguladığımız basınç yoluyla kahveyi demler. Miktar olarak daha az, ama lezzetli bir kahve elde ederiz. French Press’ten daha berrak, V60 ve Chemex’e göre ise daha bulanık bir kahve veren Aeropress, plastik ve parçalara ayrılabilir olması sayesinde seyahatlerde yanınızda taşımak için çok uygundur. Aeropress’in de kendine has kağıt ve metal filtresi vardır.        Artıları: Kolayca kırılmaz. Portatiftir.      Eksileri: Pahalıdır. Plastik aksamlıdır. Ayrı olarak filtre almanız gerekir.
  5. Moka Pot: Moka Pot hemen her İtalyan ailesinin evinde bulundurduğu, ocak üstü olarak kullanılan espresso cezvesidir. Moka Pot ile yapılan espresso, makine yapımı espresso kadar olmasa da köpüklü olur. Moka Pot aldığınızda evinizde cappucino, latte gibi tüm espresso bazlı kahveleri yapabilirsiniz. Ancak bunun için süt köpürtücüsüne de sahip olmalısınız. Moka Pot kullanımı pratik bir demleme ekipmanıdır. Ancak elde ettiğiniz kahve filtre kahve değil, espressodur.                                                                           Artıları: Sağlamdır. Ocak üstü olarak kullanılır. Espresso elde edersiniz.   Eksileri: Filtre kahve elde edemezsiniz. Ağırdır. Dikkatlice temizlenmesi gerekir.

Demleme ekipmanlarını kısaca tanıdık. Ancak evinize herhangi bir ekipman almak için önce bu ekipmanlarla demlenmiş kahveyi içmenizi tavsiye ederim. 3.dalga kahve dükkânlarında bu kahveleri deneyebilir, nasıl kullanıldıklarını bizzat görebilir ve baristalardan tavsiye alabilirsiniz. Bu ekipmanlarla nasıl demleme yapıldığına ise bir başka yazıda değineceğim. Şimdilik kahve ile kalın….

 

Paylaş
Önceki İçerikSOĞUK ŞEHİR;  MOSKOVA
Sonraki İçerikSpor ve Sevimli: Pötikare
mm
Yasemin Topuz. İzmirliyim. Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. 10 yıl boyunca İngilizce öğretmenliği yaptım. Aynı zamanda İngiliz Dili Eğitimi yüksek lisans öğrencisiyim. Yaklaşık iki yıldır nitelikli kahve ve 3.dalga kahve akımı ve mekânları ile ilgiliyim. Halihazırda kahve başta olmak üzere birçok farklı alanda metin yazarlığı ve içerik üretimi yapıyorum. Hayatımın farklı dönemlerinde farklı alanlara ilgi duydum hep. Spor, sanat, edebiyat, seyahat, fotoğrafçılık ve kahve. Tüm bunların hepsinden bahsettiğim bir blog da var. Lavanta blogdaki yazılarımda ise yine hayata dair her şeye dokunacağım. Keyifli okumalar..

1 Yorum

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here