Yazın tüm sıcaklığı ile kendini hissettirdiği bu günlerde özellikle cilt problemleri güneşin etkisiyle daha fazla ilerliyor. Sivilceler ve akne izleri, güneş lekeleri yaz mevsiminde hiç olmadığı kadar ayna karşısında zaman geçirmemize sebep olabiliyor.

Tüm bu sorunlardan kurtulmak ev yapımı bir kaç küçük yöntemle mümkün aslında. Bugün sizlerle sivilceli ve akne izinden muzdarip ciltlere özel doğal maske tarifleri hazırlayalım. İçeriğinde hiç bir kimyasal olmayan bu makseler ile cildiniz ferahlayacak ve rahat bir nefes alacak.

O zaman hemen başlayalım. Lakin başlamadan önce duymaktan bıktığınız klişe bir cümleyi de buraya bırakıyorum 🙂 Bu önerilen maskeler cilt tipinize göre, yağlı, problemli, karma veya kuru bir cilde sahip olmanıza göre etkisinde farklılıklar gösterebilir. İlk izlenimlerinize göre maskede devam edebilir veya değişikliğe gidebilirsiniz.Şimdi başlayabiliriz…

      Cildinize uygulayacağınız her maske veya peelingten önce yüzünüzü temizlemiş olmalısınız, bunu unutmamak gerekir. Temizlenmiş cilt nefes almış cilt demektir. Siyah nokta için uygulama yapacaksanız ben duş sonrasını öneririm çünkü gözenekleriniz açılmış ve uygulamaya hazırdır. Ama duş haricinde yüzünüzde buharla da aynı etkiyi yapabilirsiniz. Bunun tekniğini hepimiz biliyoruz belki ama yinede anlatmakta fayda var.

Bir kaba kaynamış suyu döküyorsunuz, yüzünüzü buhara yaklaştırıyorsunuz ama çok ileri yakınlıkta değil tabiki ve bir havlu veya tülbent vs ile başınız ve kabın çevresini kapatarak buharın çıkmasını engelliyorsunuz.Cildinize yetecek vakte kadar bunu yapıyorsunuz ve uygulamaya geçiyorsunuz.

1)TARÇIN – BAL MASKESİ  (SİVİLCE MASKESİ)

Tarçının antimikrobiyal özelliği ile balın anti-biyotik özelliği sayesinde sivilceli bölgelere doğal tedavi uygulamış olacaksınız.

Malzemeler:

-2 yemek kaşığı bal

-1 çay kaşığı tarçın

Hazırlanışı:

Malzemeleri bir kapta hamurumsu kıvama gelene kadar karıştırın.Temizlemiş ve kurulamış olduğunuz yüzünüze karışımı maske olarak sürün (veya sadece sorunlu bölgeye). 10-15 dk. bekledikten sonra ılık su ile yıkayın ve kağıt havlu yardımıyla kurulayın.

Ayrıca bu maskenin içerisinde iki adet çileği ezerek eklerseniz güneş lekeleri için de harika bir sonuç elde edebilirsiniz.

2)AKNE İZİ MASKESİ

Zeytinyağı mucizesini bilmeyen yoktur.Bu maskemizde de o mucizeden yararlanmayı hedefliyoruz.

Malzemeler:

-1 çorba kaşığı karbonat

-Birkaç damla zeytinyağı

Hazırlanışı:

Cam kasede malzemeleri karıştırın ve 5 dakika boyunca dairesel masaj yaparak yüzünüze yedirin.Ilık suyla ve güzel bir sabun veya temizleyiciyle( gül suyu olabilir )temizleyin.8 gün devam edin.

4)PATATES SUYU MUCİZESİ

Hazırlanışı:

İki patatesi rendenin en ince bölümünde rendeleyin.Suyunu sıkın ve bununla yüzünüzü yıkayın.Geriye kalan posasını gözaltlarınıza ve burun üzeri de dahil yüzünüze yayın.Cilde yapışır,düşmez,işlerinizi yaparken durur.Yarım saat sonra yüzünüzü temizleyin.

Etkileri:

-Sivilceleri engeller

-Ciltteki kırmızılıkları giderir

-Gözaltı morluklarına çare olur

-Burundaki siyah noktaları temizler

-Cilde dinlenmişbir görünüm verir.

Tekrar küçük bir uyarı yapmak istiyorum.Eğer bu maskelerde kullanılan malzemelerden herhangi birine alerjiniz varsa lütfen uygulamayın.

Cildinizin sağlıklı kalması için her gün yıkayıp temizleyin,nemlendirin ve tonikleyin.Haftada gereken miktarda maske ve peelin uygulayın.Özellikle yaz mevsiminde dışarı çıkarken mutlaka güneş kremini yüzünüze sürün, buna güneş battıktan sonrası da dahil.Hatta yaz dışındaki mevsimlerde de kullanabilirsiniz. Lütfen bol bol su içmeyi de ihmal etmeyin. İçten nemlendirilmiş bir ciltte pek çok kusur kendiliğinden tamir olacaktır.

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here