Bir önceki yazımda 3.dalga kahve nedir sorusuna kısa bir cevap vermiştim. Bu yazımda da sizlere kendi gözümden 3.dalga kahve dükkanlarından bahsedeceğim.

Nitelikli kahveyi çok seviyorum ve evimde kendim de demliyorum. Ancak benim asıl sevdiğim 3.dalga kahve dükkanlarına gitmek, oradaki baristalarla, çalışanlarla, işletme sahipleri ile tanışmak ve sohbet etmek. Ve tabi ki sora sora nitelikli kahve hakkında daha çok şey öğrenmek. Peki bir müşteri/kahvesever olarak sevdiğim nitelikli kahve dükkanlarının özellikleri neler? İdeal bir 3.kahve dükkanı benim gözümde nasıl? Bu soruya İzmir’deki 3.dalga kahve dükkanlarından örnekler vererek cevap vermeye çalışacağım.

1.Bilgi değerlidir.

3.dalga kahve akımı ve nitelikli kahve kavramları henüz çok iyi bilinmiyor. Bu yüzden bence 3.dalga kahve dükkanlarının tanıtım ve farkındalık oluşturma misyonunu taşımaları gerekiyor. Bu da başta baristalar olmak üzere işletme sahipleri ve çalışanların da bu konuda bilgili olmaları demek. İnsanlar bu yeni konsept kahve hakkında sorular sorduklarında sabırla ve güleryüzle cevap verilmeli ve hatta merak uyandırılmalıdır. Ben çok şanslıyım ki böyle bir kahve dükkanına denk geldim ve böylelikle merakım ve ilgim arttı. Araştırmaya, öğrenmeye devam ettim ve soru sormaya hiç çekinmedim. Böylelikle barista arkadaşlarımla aramda hoş bir ilişki de oluştu. Şimdi Instagram hesabımdan herhangi bir şeyi yanlış veya eksik yazsam bile beni uyaran ve hatamı düzelten, beni tamamlayan barista arkadaşlarım var

 

Bu anlamda Baristocrat‘ın kahve bilgisi ve nitelikli kahvenin tanınması konusundaki çalışmaları, eğitimleri, Baristalar Derneği’ne destek veriyor olması bu konuda onları benim gözümde birkaç adım öne çıkarıyor.

2.Kalite

3.dalga kahve dükkanı olmanın zaten en büyük esprisi kalitedir. Bu yüzden bu kahve dükkanlarında içtiğimiz kahveye nitelikli kahve deriz ve diğer kahvelerden ayırırız. Kalite denince akla ilk gelen kahve çekirdeklerinin, ekipmanların, makinelerin kalitesi olsa da aslında bana göre kalite kavramının içinde o işletmenin logosundan tutun, sosyal medyayı yönetmesi, işindeki ciddiyeti ve belli bir tarzının olmasına k

adar birçok etken var. İşletmenin arkasında bir hikayenin olması, mekânın dekorasyonunda ve atmosferinde bir karakterin olması çok önemli.

 

Bu konuda İzmir’de size örnek göstereceğim 3.dalga kahve dükkanı Bostanlı’daki Roast and Foundolabilir. Bana göre çok güçlübir karakteri olan bir kahve dükkanı. Hem fiziksel olarak hem de işletme sahiplerinin 3.dalga kahveye olan tavır ve tutumlarından, işlerini ciddiye almalarından dolayı. Çok fazla ön plâna çıkmadan kalite sunan cool bir mekan ve açıkçası Roast and Found bana çok cool geliyor.

 

 

3. Samimiyet ve İlgi

Bir kahvesever olarak benim için bir işletmeyi 3.dalga kahve dükkanı yapan şey mekâna girdiğimde orada çalışanların ve baristaların beni tanıması ve gözlerinde tanıdık bir bakış yakalamam. Burada tanımaktan kasıt ismimi bilmeleri, benimle saatlerce sohbet etmeleri ve yapmacık arkadaşlıklar değil tabi ki. Ama gelen bir müşteriyi unutmamak ve orada ona kendisini bildik ve tanıdık hissettirmek bence çok önemli. Ben bunu İzmir’de birçok 3.dalga kahve dükkanında yaşıyorum ama örnek vermem gerekirse Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndeki Poka Coffee Roasters diyebilirim. İlk gidişimden bugüne kadar bu mekân bana çok sıcak geliyor ve bana evimde hissettiriyor. Hem de çalışanları zaman zaman değişmiş olmasına rağmen. Aynı samimiyeti işletme sahiplerinden de görüyorum. Hem karşılaştığımız her seferde hem de sosyal medya üzerinden.

Bir de Chapter Coffee‘den bahsetmeden geçemeyeceğim. İlk gittiğim günden beri çok samimi ve içten davrandılar. Kendimi en rahat ifade edebildiğim mekanlardan biri Chapter Coffee. Hatta öyle ki 7 yaşındaki kızım bile hissetti bu samimiyeti ve içtenliği. Ve çekingen olmasına rağmen her zamankinin aksine çok rahat konuştu ve iletişime geçti. Ayrıca hayvan dostu bir mekan. Instagram’dan takip ederseniz göreceksiniz zaten.

4. Sunum

Kahvesever bloggerlar için kahvenin tadı kadar görüntüsü de önemli. Çünkü illa ki kahve fotoğraflanır ve bu fotoğraflar paylaşılır. Bu yüzden özellikle bloggerlar için sunum çok önemlidir. Ama zaten kim güzel bir kahve sunumunu sevmez ki!

Bu konuda aslında İzmir’de çok fazla kahve dükkanı harika sunumlar yapıyorlar. Ama benim bugünlerde favorim Bostanlı’da birkaç hafta önce açılan Craft Coffee House. Özellikle açılış haftalarında inanılmaz sunumlarla karşımıza çıktılar. İnşallah bu şekilde devam ederler.

 

5. Dekorasyon

Yine biz fotoğrafçılar için vazgeçilmez olan bir diğer önemli konu ise mekânın dekorasyonu. Zaten 3.dalga kahve dükkanları bu konuda çok farklılar ve diğer kafelere de örnek teşkil ediyorlar bence. Duvarlarındaki birbirinden güzel duvar resimleri, yazılar ve mekânda kullandıkları renkler bambaşka.

Bu konuda üç mekân ismi vereceğim çünkü üçüne de bayılıyorum. Alsancak İtalya Sokak’ta bulunan Delungo‘nun sarı rengini ve duvardaki harika kız resmini; Baristocrat Urla‘nın duvar resimlerini ve arka bahçesini; Bostanlı’daki Pulp Artisan‘ın duvar resimlerini, yazılarını ve genel olarak tüm dekorasyonunu çok seviyorum.

Aklıma gelen noktalar şimdilik bu kadar. Dileğimiz o ki İzmir’e çok daha fazla 3.dalga kahveci açılsın. Mümkünse tabelasına 3.dalga kahveci yazan ama kahve kavanozlarının üzerinde sadece Ethiyopya, Colombia, Kenya yazmayan; kahveden anlayan; sıradan kafelerden ayrılan mekânlar olsun. Eğer sizin de İzmir’de veya başka bir şehirde yukarıdaki noktalara örnek verebileceğiniz 3.dalga kahve dükkanları varsa yoruma yazın. Belki yolumuz bir gün oralara da düşer….

Paylaş
Önceki İçerikMucizelere İnanır Mısınız?
Sonraki İçerikSaray Helvası
mm
Yasemin Topuz. İzmirliyim. Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. 10 yıl boyunca İngilizce öğretmenliği yaptım. Aynı zamanda İngiliz Dili Eğitimi yüksek lisans öğrencisiyim. Yaklaşık iki yıldır nitelikli kahve ve 3.dalga kahve akımı ve mekânları ile ilgiliyim. Halihazırda kahve başta olmak üzere birçok farklı alanda metin yazarlığı ve içerik üretimi yapıyorum. Hayatımın farklı dönemlerinde farklı alanlara ilgi duydum hep. Spor, sanat, edebiyat, seyahat, fotoğrafçılık ve kahve. Tüm bunların hepsinden bahsettiğim bir blog da var. Lavanta blogdaki yazılarımda ise yine hayata dair her şeye dokunacağım. Keyifli okumalar..

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here