Herkese Selamlar,

Bayrama bir hafta kaldı, günlerin ve zamanın su gibi akıp geçişi bizlere dünyada misafir olduğumuzu ne kadar da güzel hatırlatıyor değil mi?. Bu kutlu yolculukta yanımıza alacaklarımız ise sadece bu dünyada geçirdiğimiz zaman içerisinde Allah rızası adına ihlas ve samimiyet ile yaptığımız amellerimiz, ibadetlerimiz, niyetlerimiz…

Ramazan öyle büyük bir altın fırsat ki… Oruç, namaz (teravih), Kuran-ı Kerim, paylaşma ve yardımlaşma(fıtır-sadaka-zekat), kardeşlik, komşuluk…. Daha sayamadığımız niceleri. Güzel dinimizin üç saç ayağı iman, ibadet, ahlaka dair ibadetler bir arada Ramazan ayında. Arınma, temizlenme yepyeni bir insan olma adına…Ramazanın ilk günü ile son günü arasında bir fark yoksa bizde eğer üzerinde durup tekrar düşünmek gerekiyor nerede hata yaptık diye… Ramazan dönüştürmeli bizleri, yoğurmalı, eğitmeli… Kendimizi eğitirken bir yandan da çocuklarımızı, evlatlarımızı bu atmosferden istifadeli yetiştirmeye hayatlarına bu vesile ile güzellikler katmaya, dinini seven ve yaşayan bir nesil yetiştirmeye gayret ediyoruz değil mi?

Hadi o zaman bugünün etkinliğine başlayalım:)

Bugün öyle bir etkinlik yapacağız ki çocukların minik yürekleri yardımlaşma çoşkusunu, veren el olmanın güzelliğini, kardeşleri için bir şeyler yapıyor olmanın tarif edilmez lezzetini yaşayacaklar.

Bugünün ana teması yardımlaşma. Özellikle dinimizin infak yani maddi yardımda bulunmak ibadetini çocuk dünyalarına mutlaka hissettirmek gerekiyor. Bugünün küçükleri yarının büyükleri olarak çocuklar da elbette ellerinde olandan vermeyi, paylaşmayı öğrenebilir, bilebilir, tadabilirler… Çocuk, daha küçük diye düşünmemek gerekiyor, aksine böyle güzel özellikler bu yaşlarda daha filizleniyor. Fitre, sadaka gibi ibadetlere de çocukları ortak etmek gerekiyor.

Öncelikle etrafımızda ihtiyaç sahibi kimselerden başlamalıyız. Eğer bu şekilde bildiğiniz aileler varsa onlar adına özel bayram paketleri hazırlayacağız bugün. Eğer birebir tanıdıklarınız yoksa muhtarlıklardan yardım alabilirsiniz, ayrıca bu işleri yürüten yardım kuruluşları, projeler, organizasyonlara da başvurabilirsiniz.

Evet bugün yani bayrama bir hafta kala bayram paketleri hazırlıyoruz… Önce bir liste yapalım birlikte çocuklarla, paketimizin içeriğini belirleyelim. Bayram paketimizde neler olabilir? Öncelikle bayramlık, ayakkabı, kırtasiye malzemeleri, minik şekerlemeler, okuma kitapları, yaz tatili için etkinlik kitapları, oyuncaklar….Alabilme durumuna göre listede ekleme çıkarmalar olabilir elbette. Öncelikle kendilerine ait olanlardan vermek isterler mi diye sorabiliriz. Kitap, oyuncak, kalem, defter…Aklınıza ne gelirse…İçten gelerek, en güzelinden vererek, sen sevdiğinden fedakarlık ederek…. Eğer kendilerinde olan ve hatta çok sevdiklerinden vermek isterlerse, paylaşmak isterlerse vermek istediğimiz mesaj altın harflerle yazılıyor demektir minik yüreklerine… Aynen devam 🙂 Listemizde kalanları almak için alışverişe çıkabiliriz birlikte. Sonrasında güzel bir paket yapma safhası birlikte ki en sevecekleri bölüm bu kısım olacaktır. Bu hazırlıklar sürerken bir yandan da veren el olmanın önemini, paylaşmanın güzelliğini, eskiden uygulanan sadaka taşları geleneğini, neden yardımın gizli yapılması gerektiğini anlatabiliriz. Yalnız çok önemli bir nokta var, kesinlikle ihtiyaç sahibi kimseleri acındırarak yapmamalıyız bu söylediklerimi. Her halimize şükretmeliyiz elbette lakin bir kimsenin ihtiyacı var diye o kimse acınacak ,ezilecek durumda değildir. Bu bilinci verebilmek de  çok önemli.

Son aşama olarak da paketleri sahiplerine en güzel şekilde iletmek kalıyor. Bir hediye verir gibi, incitmeden, kötü hissettirmeden, esas bizim yardım etmeye ihtiyacımızın olduğunu hissettirerek, farkımız olmadığını bildirerek, ezmeden, kırmadan…

Allah kabul etsin inşallah şimdiden:)

Sevgilerimle.

 

Paylaş
Önceki İçerikRamazan Aktiviteleri ve Görevleri (4)
Sonraki İçerikRamazan Aktiviteleri ve Görevleri (6)
Merhaba Ben Sevde. 32 Yaşındayım. İzmirliyim. İlahiyat Fakültesi mezunuyum 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi', 'Din ve Değerler Eğitimi' öğretmeni olarak 10 yıl gorev aldim. Öğrenci kalmaktan vazgeçemeyip tekrar okula dondum ve Din Psikolojisi alanında yüksek lisans eğitimime devam ediyorum.Öğrenmeyi, yazmayı, okumayı, sanatın her dalını, fotoğraf çekmeyi, yeni kültürler tanımayı seviyorum.Ala Dergide 2 yıl kendi alanımda yazılar kaleme aldım. Narcicegi adlı bir blogum vardı ve tüm eski yazılarımı Lavanta Bloga taşıdım. Lavanta Blog'da daha çok din ve değerler eğitimi alanında ve ilgi alanlarıma dair yazılar paylaşacağım. Lavanta Blog bir hayalin gerçeğe dönüşmesi ve atıcağımız güzel adımların ilk basamağı olacak inşallah. Sevgilerimle.

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here