Ramazanın üçte ikisini geride bıraktığımız şu günlerde Ramazanı en güzel şekilde değerlendirme, hedeflerimize ulaşma adına ekstra bir gayret içerisindeyiz değil mi? Neler yapmalıyız bu son on günde diye merak ediyorsanız sizleri şu yazımızı okumaya davet ediyorum.

Yetişkinler dünyasından sıyrılıp çocuklarla en güzel şekilde değerlendirme adına da Ramazan aktiviteleri ve görevleri paylaşımlarımıza devam ediyoruz. Son 10 güne 10 etkinlik ve görev ile bayrama kadar inşallah en güzel şekilde Ramazanı değerlendiriyoruz hem kendi adımıza hem de evlatlar adına.

Gelelim bugünün etkinliğine. Bugün bir görevimiz var.

Paylaşma ve yardımlaşma ayı dediğimiz bu güzel ayı en güzel şekilde değerlendirme adına komşu hakkını da göz önüne alarak  bugün paylaşmayı ve komşuluğu öğretecek bir görev belirliyoruz.

Komşularımıza ikram yapıp dağıtalım.

 

Komşuluk ilişkilerinin önemini öğretme ve birlikte yaptığımız, emek verdiğimiz bir şeyi başkaları ile paylaşma adına çok doğru bir yöntem. Birlikte sütlaç yapılıp komşulara iftara yakın bir zamanda dağıtımı yapılabilir veya kurabiye gibi yapmayı daha çok sevecekleri bir uğraş da olabilir. Helva olabilir, iftarda yenecek türden dağıtımı kolay bir  alternatif de olabilir. Önemli olan yapımına dahil oldukları bir şeyleri başkalarını da düşünerek onlara özellikle çevremizde yaşayan komşularımıza bizzat kendi elleri ile ikram etmeleri.

Bizler küçükken kandillerde ve özel günlerde annelerimizin yaptığı helvaları aşureleri az dağıtmadık komşularımıza değil mi? Ancak ne kadar heyecanlanırdık kapıları tek tek çalarken. Halen zaman zaman bu güzel adetlerin devam ettiğine tanık oluyorum. O zamanın küçükleri, şimdinin büyükleri bu tarz güzel gelenekleri devam ettiriyorlarsa o lezzeti tattıkları içindir inanın:) Bizler, eğer evde kokusu komşulara kadar ulaşan bir yemek yapıldıysa yemekten biraz da komşulara ikram edilen evlerde büyüdük. Aynı şekilde tabağın geriye boş döndürülmediği, yeni gelen bir komşuya tanışmaya gidilip, eğer uzun süre göremezsek mutlaka kapılarını çalarak hal hatır sorulduğu zamanlarda tattık biz komşuluğu. Şimdilerde yakındığımız selam bile vermiyor kimse kimseye tutumunda maalesef bu güzel değerleri kaybetmemiz yatıyor. Kalpten kalbe çok yollar var aslında. Köprüler kurmak küçük adımlarla başlıyor.

İşte şimdi sırada gelecek nesiller var. Komşu sevgisi, empati, çevremizde yaşayan kişileri de düşünme, en basitinden yolda karşılaşınca selam verme, hal hatır sorma…. İşte bu gibi değerler Ramazan ile birlikte, Ramazanın paylaşma şuuru ile birleşince daha da bir anlam buluyor. Duamız bu güzel ayda kazandıkları hasletleri bir ömür sürdürmeleridir inşallah…

Ayrıca ikramların yapım aşamasında komşuluğun öneminden, Peygamber Efendimiz’in  SAV komşuluk hakları ile ilgili söylediklerinden, kendisine türlü eziyetler eden komşularına Allah rızası için sabrettiğinden bahsederek paylaşmayı ve komşuluğu özümseme adına din eğitimi çerçevesinde birlikte fikir yürüterek konunun özünü verebilirsiniz. Hem değerler eğitimi, hem din eğitimi, hem ahlak eğitimi, hem Ramazan etkinliği, hem kaliteli zaman geçirme, geleceğe yatırım yapma, toplumsal ödev bilinci….. Bir kaç saatlik bir etkinlikte binler değer gizli…

Yarın yeni bir aktivitede görüşmek üzere. Sevgilerimle.

 

Paylaş
Önceki İçerikDivithane
Sonraki İçerikRamazan Aktiviteleri ve Görevleri (5)
Merhaba Ben Sevde. 32 Yaşındayım. İzmirliyim. İlahiyat Fakültesi mezunuyum 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi', 'Din ve Değerler Eğitimi' öğretmeni olarak 10 yıl gorev aldim. Öğrenci kalmaktan vazgeçemeyip tekrar okula dondum ve Din Psikolojisi alanında yüksek lisans eğitimime devam ediyorum.Öğrenmeyi, yazmayı, okumayı, sanatın her dalını, fotoğraf çekmeyi, yeni kültürler tanımayı seviyorum.Ala Dergide 2 yıl kendi alanımda yazılar kaleme aldım. Narcicegi adlı bir blogum vardı ve tüm eski yazılarımı Lavanta Bloga taşıdım. Lavanta Blog'da daha çok din ve değerler eğitimi alanında ve ilgi alanlarıma dair yazılar paylaşacağım. Lavanta Blog bir hayalin gerçeğe dönüşmesi ve atıcağımız güzel adımların ilk basamağı olacak inşallah. Sevgilerimle.

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here