İlmek ilmek nakış nakış dokumaktır yazı yazmak. Sabırdır, emektir. Ruhundan taşanların kâğıda süzülmesidir. Her harfin hakkını vermek, ruh üflemek, anlam kazandırmaktır.

 

Kâğıda yazıyı ilmek ilmek nakşetmeye niyetlenenin hikayesi, diviti mürekkebe banmasıyla başlar.  Bir kalemi alıp kağıda birşeyler karalamaya, bir word belgesi açıp klavyenin tuşuna basmaya benzemez divitle yazmak. Öyle kısa zamanda boyundan büyük eserler meydana getirmene izin vermez. Emek ister, sabır ister divit. Tüm meşakkatine sabrettiğin ölçüde seni insan kılar. Sabredene tefekkürü tebliğ eder. Huzurlu naif bir ruh ister. Zira sertliğe, vurdumduymazlığa gelmez, zarafet incelik bekler. Sert davranırsan ruhu incinir, estetikten mahrum bırakır; kırılır…. Kâğıda her dokunuşta insana cehaletini hatırlatır. Büyükçe bir “Hiç” yazdırır kalbine, mütevazı kılar seni. Özde ve manada edeb’i öğretir divit.  Yaradana ve yaradılana; görünene ve görünmeyene karşı edebi…

 

Divit ve Mum en kadim dostluk örneğidir bize. Her ayıbı örten karanlık elbisesinin içinde yalnızca güzelliği ve hayrı aydınlatan mum ışığının dili oldu divit; edebiyle, hayâsıyla…


Edep ki ilim erbabının en mühim nişanesidir. Modern dünya ‘entellektüel’lerinin en çok ihtiyacı olan haslettir. Kalem’e kasem eden bir dinin mensubu olarak, divitini(kalem) daima yanında bulundurmayı tavsiye eden bir peygamberin ümmeti olarak[i] Allah, daima edeple divitimizi mürekkebe bandırmayı, kaleme aldığımız her konuyu sabırla nakış nakış işlemeyi, tefekkür denizine dalıp Hakkı idrak ederek harfin, kalemin ve ilmin değerini bilmeyi nasip etsin.

 

 

Kendi hikâyemi başlatmaya niyetlenirken, kalemin insan kıldıkları arasında olma duasıyla “Divithane” adını koyduğum bu küçük ruh dünyamdan sızan, nacizane kâğıda dökülen yazılarımı Rabbim hayırlı eylesin inşaallah.

 

Kelimelere mana yükleyen Rabbe secdeler olsun…

 

[i] Peygamber Efendimiz eshabıyla sohbet ettiği bir gün, ashaptan Hz. Hilâl b. Yesar (r.a)’e:“Divitin yanında mı? diye sormuşlar. Onun hayır demesi üzerine: “Ya Hilal, Diviti (kalemi) yanından ayırma, zira kıyamete kadar gelecek hayır divittedir.”(Zernûci, Talimül Müteallim s.  90 / Tahkik Salah Muhammed, Nezir Handan) buyurmuşlardır.

Diğer bir hadis ise şöyledir: “ Size hüsn-ü hattı (güzel yazıyı) tavsiye ederim, zira o, rızkın anahtarıdır. Evlatlarınıza yazıyı öğreterek ikramda bulunun. O en mühim işlerdendir.” (Rûhu’l-Beyân 7/314)

 

 

2 Yorum

  1. Çok güzel ifade ettiniz…Kalem( divit ) ile mânâ arasındaki kopmaz dostluğu … Kaleminiz mânâyı anlatmada muktedir olsun…Biz de Divithanenizde güzel yazılarınızı okumak için misafir olalım inşaAllah. ..

    • Allah razı olsun. Rabbim izin verdiği ölçüde kalem anlatır okuyanın kalbine de nakış nakış işler muhakkak. İnş Rabbim Divithane’mde ruhunuza hitap edecek yazılar yazmayı nasip etsin, sizleri de daima misafir kılsın. Selametle…

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here