Selamların en güzeli ile,

Ramazanın son 10 günü içerisine girmiş bulunuyoruz. Bu güzel zaman dilimini en güzel şekilde değerlendirebilmek için çocuklarımızla birlikte son on güne özel aktiviteler ve görevler belirleyeceğiz inşallah. Bugün son yıllarda çok hoşuma giden bir uygulamadan bahsetmek istiyorum sizlere. İtikaf çadırları…

 

 

 

 

 

itikaf Ramazanın son 10 günü Peygamber Efendimiz sav’ in sünneti olan bir uygulama. Son on günü ibadetle geçirmek için normalde bir cami veya mescitte temel ihtiyaçlar dışında mekandan ayrılmadan itikafa çekilmek kadir gecesini eda edebilme adına da çok büyük bir öneme sahip. Bayanlar evlerinde de itikafa çekilebilecekleri gibi çocukların bu güzel sünnete dikkatlerini çekme adına evde yapacağımız itikaf köşeleri veya çadırları çok faydalı bilgiler bulduğum bir uygulama.

 

 

Önce itikaftan, Ramazanın son on gününün öneminden bahsederek yapacağımız çadırlar veya özel köşeler gündüz birlikte Kuran okuduğumuz, geceleri Peygamber Efendimizden hadisler anılar paylaştığımız, okuduğumuz birlikte tefekkür edip dini hikayeler anlattığımız bir şekle bürünmeli. Birlikte planlayıp, çadırları birlikte yapmak da çocukları etkinliğe katma adına daha faydalı olacaktır.

Bir kaç örnek paylaşmak istiyorum sizlerle fikir olması adına. Yarın yeni bir görevle görüşmek üzere hoşçakalın. Sevgiler

 

 

Paylaş
Önceki İçerikBilinçli Kadın-Haklarını Bilen Kadın
Sonraki İçerikDivithane
Merhaba. Ben Sevde Gün. İlahiyat Fakültesinden mezun olduktan sonra 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi', 'Din ve Değerler Eğitimi' öğretmeni olarak görev aldım. Lavanta blogdaki "Mavera" adli köşemde ilahiyat alanı ile ilgili kaleme aldığım yazılarımı paylaşıyorum. Hem kendi adıma hem de okurlarımız adına istifadeli olmasını dilerim. Sevgilerimle.

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here