Öncelikle çok güzel geri dönüşler alıyoruz Ramazan aktiviteleri yazılarımız için. Çok teşekkürler, faydalı olabildiysek ne mutlu bize. Genelde gelen yorumlarda okulların tatil olması ile birlikte Ramazanı değerlendirme adına aktivitelere ihtiyacın arttığı, Ramazanın ilk günlerinde hızlı başlayıp sonrasında hızlarının yavaşladığı ancak yazılarımızla birlikte yeniden aşk şevk bulup aktivitelere hız verildiği dikkatimi çekti ve çok sevindim. Ayrıca Kuran öğretme, değerler kazandırma ile ilgili de istekleriniz, talepleriniz var, buradan bir cevap olmuş inşallah:) Ramazan aktivitelerini ve bayram hazırlıklarını tamamladıktan sonra değişik oyunlar ve aktivitelerle okul öncesi ve okul çağı din ve değerler eğitimi yazılarımıza ‘Değerli Hayat’ köşemizde hız kesmeden devam edeceğiz inşallah.

Gelelim bugünkü paylaşımımıza. Evet bugün bir görevimiz var.

2-Aile büyüklerini aramak.

Ramazan kalpleri yakınlaştırmalı, uzakları yakın kılmalı…. Bazen memlekette olup görüşemediğimiz anneanneler, babaanneler, teyzeler, dayılar, halalar genelde anne baba ile muhattap olurlar. Çocuklar ise bu diyalogların içerisine çoğunlukla dahil olmazlar. Yıllar geçince torunun aramadığından şikayet eden dedeler ninenler vardır ya, işte şikayet ettikleri torunları geçmişte arama hal hatır sorma kazanımı elde edememiş çocukların büyümüş ve alışmamış şekilleri…. 

Tam da bu kısır döngüyü kırmak için bu görevimiz. Evladımızı Ramazan ile birlikte hayatının geri kalanında hal hatır sormaya, düşünmeye alıştırma. Yaşlılara hürmeti öğretme amaç. 

Evet görevimiz aile büyüklerimiz ile nitelikle en az 3 dakika susmadan gerçekten önemseyerek telefon konuşması gerçekleştirmek. Yakın olsa bile büyükler, aramak farklı bir şey 🙂 

Ayrıca pek çok uygulama ve program da var yüz yüze, görüntülü görüşmeyi sağlayan. Bu programlarla görüntülü görüşme eminim daha da mutlu edecektir büyükleri. Özellikle de torunlarının, yeğenlerinin bunu kendi isteği ile yaptığını görmek mutluluklarını kat kat arttıracaktır.

Kazanımlar: Büyüklere saygıyı öğrenir, empati kurma kabiliyeti kazanır, başkalarını düşünme ve önemse duyguları gelişir, merhamet ve şefkat duygularını tadar en önemlisi de birey olduğunu hisseder ve insana değer vermenin önemini kavrar. 

Unutmayalım Ramazan’da başlattığımız bu güzel görevler ve aktiviteler Ramazan sonrasında da devam ettirilmeli ki kalıcı bir davranış haline gelebilsin. Hiçbirimiz evlatlarımızın Ramazan müslümanı olarak kalmasını istemeyiz eminim.

Sevgilerimle..

Paylaş
Önceki İçerikRamazan Aktiviteleri ve Görevleri (1)
Sonraki İçerikBilinçli Kadın-Haklarını Bilen Kadın
Merhaba. Ben Sevde Gün. İlahiyat Fakültesinden mezun olduktan sonra 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi', 'Din ve Değerler Eğitimi' öğretmeni olarak görev aldım. Lavanta blogdaki "Mavera" adli köşemde ilahiyat alanı ile ilgili kaleme aldığım yazılarımı paylaşıyorum. Hem kendi adıma hem de okurlarımız adına istifadeli olmasını dilerim. Sevgilerimle.

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here