Bilinçli Kadın-Haklarını Bilen Kadın – 1

Merhabalar yeni bir yazı dizisi ile karşınızdayım. “Bilinçli Kadın-Haklarını Bilen Kadın” genel başlığında, her bir yazıda biz kadınları ilgilendiren kanuni haklarımızdan bahsedeceğim. Merak edip ihtiyaç duyduğunuz konuları paylaşırsanız o konulara da değinmeye çalışırım. İyi okumalar…

Kadınların Doğumdan Doğan Hakları

  • Kadınların Doğum İzni Süreleri

Evet, gebe kaldınız ve bir yerde çalışıyorsunuz, doğum yaklaşıyor ve izin almanız gerekiyor ama kaç hafta alacaksınız? İşte cevabı…

4a kapsamında sigortalıysanız yani ‘işçi’ olarak çalışıyorsanız veya 4c kapsamında emekli sandığına bağlı yani ‘memur’ olarak çalışıyorsanız; doğum öncesi 8 hafta, doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık doğum izniniz vardır.

Tabi doğum öncesi kullanmanız için verilen 8 haftalık izin hakkınızın tamamını doğumdan önce kullanmak zorunlu değilsiniz. Çalışabilecek durumdaysanız ve izninizi daha çok doğum sonrası kullanmak istiyorsanız, doğuma 3 hafta kalana kadar doktorunuzdan alacağınız ‘çalışabilir raporu’ ile çalışmaya devam edebilirsiniz. Böylece 16 haftalık izninizin 3 haftasını doğumdan önce, 13 haftasını doğumdan sonra kullanabilirsiniz.

Bahsettiğim bu süreler siz anne adaylarının tek çocuk beklemesi halinde geçerli olup birden çok çocuk (ikiz, üçüz… gibi) beklediğiniz durumlarda izin süreniz 18 hafta olarak verilmektedir.

  • Kadınların Analık Süt İzin Hakları

 Doğum gerçekleşti, ücretli/ücretsiz izin haklarınızı kullandınız ve işinize geri döndünüz. Peki ya çalışmaya başladığınız bu sürede kaç yıl, günde kaç saat süt izniniz olacak?

 

Süt izni, doğum izni gibi işçi ve devlet memurlarında aynı değil.

4a ssk kapsamında işçi olarak çalışmaktaysanız doğum sonrası doğum izninizin bitiminden sonra ve çocuğunuz 1 yaşını tamamlayıncaya kadar çalıştığınız her gün, günde 1.5 saat süt izniniz yani emzirme hakkınız vardır.

4c emekli sandığı kapsamında yani memur olarak çalışmaktaysanız, süt izniniz doğum izniniz bittikten sonraki 6 ay boyunca günde 3 saat, takip eden ikinci 6 ay boyunca günde 1.5 saattir.

 

 

 

Bir sonraki yazımda “Kadınların Doğum Sonrası Yarı Zamanlı Çalışma Hakları”ndan bahsedeceğim…

 

Görüşmek dileğiyle.

 

(Not: Sorularınızı lavantablog@gmail.com adresine mail atabilir, yorumlar kısmına da yazabilirsiniz.)

3 Yorum

  1. Değerli Meslektaşım ve Fakülte arkadaşıma, bu değerli bilgileri aktardığı için teşekkür ederim. Özellikle konu hakkında fikri olmayan kişilere kaynaklık edeceğine eminim. Yazılarının devamını dört gözle bekliyorum. Zira bizim için de hatırlatıcı mahiyette oluyor. Böyle güzel paylaşımların yer aldığı bir blogu bizlere kazandırdığınız için de ayrıca emeği geçen herkese teşekkür ediyor, çabalarınzın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Fethiye’den sevgiler, selamlar…

  2. Sevgili Meslektaşım ve arkadaşım bu güzel yorumun için ben teşekkür ederim. Faydalı olabilirsem ne mutlu bana… Bizden de sevgiler, selamlar 🙂

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here