1- Diş kirası hazırlama (Aktivite)

Merhabalar 

Çocuklar tatile girdi, hem de Ramazan ayının neredeyse yarısı duruyor önümüzde en güzel şekilde değerlendirilmeyi bekleyerek. O zaman bu altın fırsat için kolları sıvayalım. Bir önceki yazımda da sözünü ettiğim Ramazan aktiviteleri ve görevleri yazılarımızın ilki ile başlayalım.

İsterseniz bir önceki yazımda anlattığım şekilde kutular veya zarflara bu görev ve aktiviteleri ekleyip evladınıza birlikte açabilir ve işin işine heyecan da katabilirsiniz:)Ya da her güne sürpriz bir aktivitemiz var diyerek kendiniz açıklayabilir, birlikte gündüz yapılacak aktivite ve görevler şeklinde de değerlendirebilirsiniz.

Öncelikle kutu sistemini yapmak isteyenler kutuların içinde aktivite veya görevler olacak her güne. Yani iki şekilde düşüneceğiz. O gün aktivite mi, görev mi, ikisi birlikte olur mu o tamamen sizin insiyatifinize kalmış sevgili anneler.

Sistemimiz ise şu şekilde:

Aktiviteler tutulan orucun ödülü olabilir görevler ise her biri bir yıldız kazandırabilir. Her bir yıldızın  arkasında bir sahabe efendimizin adı yazıyor ve birlikte hikayesini öğreniyoruz, Peygamber Efendimiz’in gökteki yıldızlar benzetmesine binaen. Özellikle bu uygulamayı okul çağı yani 14 yaşa kadar uygulayabilirsiniz. Özellikle rol model alma ve idolleştirme eğilimini doğru yöne kanalize etmiş oluruz böylece. Kızlar için örnek hanım sahabeler özellikle değerler ön plana alınarak verilebilir, erkekler için özellikle genç yaşında İslam ile müşerref olmuş sahabe efendilerimiz dikkatlerini çekecek ve hayatları adına yol gösterici olabilecektir. 

Sonrasında yıldızları bir kutuda biriktirebileceğiniz gibi her görevden sonra koyu renk bir fon kartonuna birlikte yapıştırabilir bayram sabahı yıldızlı kartonu onlardan dualarla satın alabilirsiniz. 

Gelelim ilk akivitemize.

Ramazanın en güzel yanlarından biri de birlikte yapılan iftarlar elbette. Özellikle dini, ancak unutulmaya yüz tutmuş bir geleneğimiz olan diş kirası geleneğini öğretme ve yaşatma adına bir etkinlik yapacağız bugün. Böylece misafire değer verme, misafirin önemini bilme ve misafire hizmet etmenin kazanımlarını kavramış olacak bu etkinlikle evlatlar. Kendi arkadaşları için çocuk iftarı verebilir çocuk iftarına arkadaşları için özen göstermesini sağlayabilirsiniz veya eve gelen misafirler şeklinde de genelleştirebiliriz. 

Çok alternatif var aslında ancak verdiğimiz hediyenin de Ramazan ruhunu ifade etmesi adına iki tane fikrim var. Birincisi süslediğimiz sadaka kutularını hediye ediyoruz ve Ramazan bayramı gelmeden ihtiyaç sahiiplerine ulaştırmayı amaçlıyoruz. 

Linkte indirip çıktı alabileceğiniz kutu yapımı şeması var. Veya evdeki kavanozları da değerlendirebilirsiniz.

Ayrıca evde değerlendirilmeyi bekleyen kavanozları da çocuklarla birlikte süsleyebilir, iftara gelen misafir çocukların isimlerini de ekleyebilirsiniz kavanozların üzerine.

 

Kazanımlar: Yardımlaşmayı öğrenir, ihtiyaç sahipleri için kendi harcamasından arttırmayı ve tasarrufu öğrenir, hedefe ulaşma adına sorumluluk duygusu gelişir, dinimizin yardımlaşma ve dayanışmaya verdiği önemi kavrar, kendi başına üstlendiği bu sorumluluk ile konuyu özümser ve içselleştirir. 

 

Diğer paylaşmak istediğim fikrim ise tohum hediye etmek. Ramazan çocuklarımıza sabrı öğretme adına altın fırsat demiştik işte bu hediyemiz bu altın fırsatı elmasa dönüştürecek nitelikte.

 

Diş kirası olarak tohum veya fide hediye ediyoruz çocuklarla birlikte hazırlayıp.  Öncelikle bu mevsimde dikilip kısa bir süre sonra çiçek açabilecek alternatifleri tercih edebiliriz. Veya bir bardak suya bırakılan nilüfer çiçeği gibi daha pratik ve sonuç için bekleme süresi daha makul olan seçimler yapılabilirsiniz.

 

 

 

Tohumları, soğanları veya fideleri elde ettikten sonra bir peçete veya yumuşak dokulu el işi kağıtları ile birer paket yapacağız. Aşağıda yapılışını paylaştığım şekilde peçeteyi katlayıp şablonu oturtuyoruz. Hazır şablona da gerek yok göz kararı sivri yapraklar yapabilirsiniz. Sonrasında peçeteyi açıp ters çeviriyoruz.  soğanı veya tohumu  ortasına ekleyip peçeteyi etrafında topluyoruz ve bağlıyoruz. Küçük bir not ile hem misafirlere teşekkür edebilir hem de çiçeğin bakım koşullarını ilave edebilirsiniz. 

 

Kazanımlar: Bir çiçeğin sorumluluğunu alarak sabrı ve sorumluluğu öğrenir, beklemenin güzelliğini hayatta bekleyerek elde edilen herşeyin daha değerli olduğunu kavrar. Allahın yarattığı güzellikleri küçük yönlendirmeler ile tefekkür eder. Allahın yaratma sanatına dair bilgi edinir ve gözlem yapar.

Son olarak misafirlere ikramlık minik paketler de hazırlayabilirsiniz birlikte büyük küçük demeden. Özellikle paketlerde hurma veya hurma truflar çok hoşuna gidecektir herkesin.

Yeni aktivitelerde veya görevlerde görüşmek üzere. Sevgiler. 

Not: Sorularınız için bana mail atabilir(lavantablog@gmail.com)veya yazının altına yorumlar bırakabilirsiniz. Seve seve yardımcı olurum:)

Not2: Fotoğrafların bir kısmı ilham kaynağımız pinterestten. Diğerleri arama motorundan.

Paylaş
Önceki İçerikDin ve Değerler Eğitiminde Ramazan Aktiviteleri
Sonraki İçerikRamazan Aktiviteleri ve Görevleri (2)
Merhaba Ben Sevde. 32 Yaşındayım. İzmirliyim. İlahiyat Fakültesi mezunuyum 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi', 'Din ve Değerler Eğitimi' öğretmeni olarak 10 yıl gorev aldim. Öğrenci kalmaktan vazgeçemeyip tekrar okula dondum ve Din Psikolojisi alanında yüksek lisans eğitimime devam ediyorum.Öğrenmeyi, yazmayı, okumayı, sanatın her dalını, fotoğraf çekmeyi, yeni kültürler tanımayı seviyorum.Ala Dergide 2 yıl kendi alanımda yazılar kaleme aldım. Narcicegi adlı bir blogum vardı ve tüm eski yazılarımı Lavanta Bloga taşıdım. Lavanta Blog'da daha çok din ve değerler eğitimi alanında ve ilgi alanlarıma dair yazılar paylaşacağım. Lavanta Blog bir hayalin gerçeğe dönüşmesi ve atıcağımız güzel adımların ilk basamağı olacak inşallah. Sevgilerimle.

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here