Merhaba, 

Ramazan ayının rahmeti ve bereketi ile tüm kainatı kuşattığı, kalpten kalbe yollar köprüler kurulan kutlu zaman dilimindeyiz. Ramazan ayının kendine has bir havası var yediden yetmişe hepimize ulaşan. Gönül kapılarını açanlara Ramazan ayında büyük küçük demeden türlü sürpriz lütuflar ve nimetler var…

Özellikle de çocuk kalbi ile Ramazan, o masum zihinlerinde dinimizi, ibadetleri yeni yeni öğrendikleri öğrendikçe meraklarının tazelendiği Din ve değerler eğitimi adına altın değerinde bir zaman dilimi. 

 

Çocuklar dünyasında sözler de etkilidir elbette ancak özellikle 10-11 yaş grubuna kadar sözden çok fiiller yani davranışlar etkilidir din ve değerler eğitiminde. İnanmanın güzelliğini İbadetlerin lezzetini ahlaki pek çok değeri, dini pek çok ritüeli ve geleneği Ramazan vasıtası ile o tertemiz gönüllerine nakış nakış işleyebiliriz.

 

Anne baba Ramazanı ne kadar güzel yaşıyorsa çocuk da o atmosferde Ramazan’ı, bu ayda yapılan ibadetleri, amacını, Allah ile kurulacak bağı daha verimli bir şekilde kavrayabilir, hayatına alabilir . O yüzden ilk altın kural örnek olmak, birebir yaşamaktır. Onları da ibadete dahil etmektir. 

Çocuk ve Ramazan

Çocukların Ramazan ayından en büyük hissesi sabrı öğrenmek, orucun bizleri temizleme ve güzel bir insan haline gelme adına hayatımızdaki yerini benimsemek, ibadetleri sevmektir. Peki çocuk ruhuna Ramazanı sevdirmede, onların küçük dünyasına hitap edecek şekilde anlatmada ve öğretmede takip etmemiz gereken altın kurallar nelerdir?

Öncelikle çocuklar okul öncesi ve okul çağı olarak düşündüğümüzde öğrenme şekli olarak birbirlerinden farklıdırlar. Ancak ortak bir nokta vardır ki o da çocuklar oyun ile hikayelerle, hayal ederek ruh dünyalarına alırlar dini değerleri. Özellikle soyut düşünme yeteneğine henüz tam manasıyla sahip olmayan 10 yaş ve altı çocukların bir ibadeti kitabi bilgiler ile öğrenmesi sadece ezber alanında kalan kısıtlı bir bilgi ediniş olacaktır. Çocuk yaşayarak, tecrübe ederek ve eğlenerek öğrenir. Daha doğrusu bu şekilde öğrenince özümseyebilir. 

 

 

Ramazan Aktiviteleri

Bu süre boyunca sizlerle çocuklarımıza din ve değerler eğitimi kazandırma adına pek çok yöntem, aktivite, görev, hikaye, oyun ve etkinlik paylaşacağız inşallah ilerleyen yazılarda. Ancak bu güzel zaman dilimini yani Ramazan’ı yaşıyorken Ramazanı ve onun getirdiği güzellikler olan orucu, Kuran’ı, sadakayı, sabrı, ahlaki değerleri, sosyal hayatı  sevdirelim önce evlatlara ne dersiniz?

 

Evet cuma günü karne alıp tatile çıkan çocuklarımızla birlikte önümüzde bayrama kadar çok güzel bir şekilde değerlendirebileceğimiz güzel bir zaman dilimi var. Bu vesile ile Ramazan ayının sonuna kadar sizlerle aktiviteler paylaşacağım inşallah ve bayrama doğru da sizlere güzel bir hatta iki sürprizim olacak şimdiden müjdesini vermiş olayım. 🙂 

Evet ilk etkinliğimizle başlayalım ne dersiniz?

Biliyorsunuz Ramazan ayı içerisinde başladık lavanta sitemize. O yüzden tahmin ediyorum ki pek çok arkadaşımın da paylaştığı güzellikleri, Ramazan ayı karşılama süslerini, hayata geçirmişsinizdir. Eğer niyetlendiyseniz ancak çocukların tatile çıkmalarını beklediyseniz sizler de Ramazan’ın yarısı veya son on günü adına güzellikler yapabilirsiniz evlatlarınıza. Özellikle içerisinde Kadir gecesinin gizli olduğu peygamber  efendimizin itikafa çekilip değerlendirdiği bu önemli günleri din ve değerler eğitimi adına da en güzel şekilde değerlendirebilirsiniz. 

Mübarek Ramazan flama veya afiş şeklinde yazılar hazırlayabilir bu yazıların altına farklı etkinlikler yapabilirsiniz.Dikkat etmemiz gereken çok önemli bir nokta da şu ki ibadetlerde şekilcilik çağımızın en büyük tehlikesi. Süslemeler sadece yapacağımız aktivitelere dikkat çekme maksatlı olmalı. Tek başına süsleme yapma maalesef doğru bir şeyi yanlış ifade etmeden öteye geçemez ve zihinlerinde Ramazanı süslemeden ibaret zannedebilirler. Halbuki oruç, iftarlar, ziyaretler, teravih, Kuran, paylaşma ve yardımlaşmadır Ramazanın gerçek verilmesi gereken değerleri. Ayrıca tüm evi süslemek yerine sadece odalarını süslemek de daha iyi bir çözüm olabilir. 

Yıldızlı Ramazan Zarfları

  Bahsetmek istediğim ilk uygulama şu: Biz Ramazan başında zarflar hazırladık ve zarfların içerisine hadis ve sünnetler yazdık. Görev ve aktiviteler ekledik. Bazı zarflarda yıldızlar var ve yıldızlı zarflar bir ödül anlamına geliyor. Ancak çok önemli bir nokta şu ki ödül ile değerler eğitimi çok tasvip ettiğimiz ve sevdiğimiz bir yöntem değil eğitimciler olarak. Çünkü bu şekilde elde edilen bilgi özümsenmiyor ödüle kavuşunca sönüyor. Hemen elde edilen bir ödülde maalesef ödül için yapılma tehlikesinden dolayı ibadet ve Allah sevgisi arasındaki bağ  da maalesef kurulamıyor.

Oruçtan en büyük kazanımı çocukların sabrı öğrenmesi, iman ve ibadet arasındaki bağa dokunabilmesidir. Maddiyata dayalı ödüller maalesef hemen elde etmeye dayalı olduğundan ters bir etki oluşturabiliyor. Maddi değeri olan ödülü bayrama saklamak daha yararlı olabilir. Zarflarımızı hazırlarken her güne bir yıldız eklemedik, bazı günler yıldız ekledik bu sebeple.(Yandaki fotoğrafta gördüğünüz yıldızlar zarfların süsleri) Bir de bu orucunun ödülü değil bu sadece benim senden hoşnutluğumun ödülü diye de belirtebiliriz. Ödül olarak da bir bilmece, tekerleme, mani okuma, birlikte film izleme, birlikte oyun oynama ve etkinlik yapma, dondurma yemeğe gitme vs gibi aktiviteler yapılabilir. Emin olun hediyeden daha çok sevineceklerdir sizlerden gördükleri ilgiye. Çocukları karşılık beklemeye ve pazarlık yapmaya alıştırmamak lazım ki sabrı öğretelim derken sabırsız bir nesil yetiştirmeyelim. 

Salavat Ağacı

Biz öğrencilerimle salavat ağacı yaptık belirli sayıda salavat çektikçe boyayacakları şekilde. Ay ve yıldız şekilleri, camiler boyadık Ramazanı karşılamak için. Birlikte Mübarek Ramazan yazısı hazırladık. 

Ramazan aktivitelerinde her güne bir kutu veya zarf açmak çocukların ilgisini çekiyor

Çocuklar Ramazan’da orucu tattıkça açacakları kutu veya zarfları seviyorlar. Böylece Ramazanın günlerini idrak edip, Ramazan ile ilgili heyecan duyuyorlar. Ertesi gün için kızınız oğlunuz ‘anne beni sahura kaldırır mısın, oruç tutmak istiyorum’ diyebilir kendi isteği ile. Evet merak duygusu yatıyor altında bu isteğin biraz da. Ama anne babalar ve eğitimciler olarak o isteği hayra doğru sevketmek de bize düşüyor anlatacağımız güzelliklerle. 

Ayrıca zarflardan, kutulardan , kağıtlardan, aktiviteler görevler de çıkmalı Ramazan’a dair ki bundan sonraki yazımda Ramazan ayında yapabileceğimiz aktivitelerinden ve görevlerden bahsedeceğim inşallah.  Hemen hazırlayacaksanız kutuları veya zarfları bazı günlere  aktivite veya görev ekleyebilir, burada paylaştıkça uygulamaya geçirebilirsiniz evladınızla birlikte. 

Ramazan aktiviteleri yazılarımla yarın görüşmek üzere. Sevgiler 

Paylaş
Önceki İçerikBilişsel Koçluk, Kendini Keşfetme ve Özgürlük Üzerine
Sonraki İçerikRamazan Aktiviteleri ve Görevleri (1)
Merhaba. Ben Sevde Gün. İlahiyat Fakültesinden mezun olduktan sonra 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi', 'Din ve Değerler Eğitimi' öğretmeni olarak görev aldım. Lavanta blogdaki "Mavera" adli köşemde ilahiyat alanı ile ilgili kaleme aldığım yazılarımı paylaşıyorum. Hem kendi adıma hem de okurlarımız adına istifadeli olmasını dilerim. Sevgilerimle.

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here