Merhaba,

Ben de diğer arkadaşlarım gibi sizinle ilk defa buluşuyor olmanın heyecanı içinde ‘bismillah…’ diyerek klavyeyi elime alıyorum.

Yazımın başında öncelikle Sevgili Editörümüze, kadınlara yönelik böyle güzel bir sanal ortam oluşturduğu için çok teşekkür ediyorum. Sanal ortam dediysem sanmıyorum ki sizlerle olan birlikteliğimiz “bi tık” dahi olsa böyle mesafeli kalsın. Şimdiden o küçük “bi tık”lık uzaklıkların da kalkacağı günleri gözümde canlandırabiliyorum.

Her zaman çok sevmişimdir kadın dayanışmasını. Kadınların birlikte bir şeyler yapıp, birbirinden güzel, canlı, farklı ve ayrıntılı fikirlerini birleştirip ortaya harika eserler çıkarmasını da. İşte “Lavanta” da biz kadınların o özel ve gizemli dünyasının bir yansıması olarak karşımızda.

 

Sevgili Editörümüz bana böyle bir sitede bulunma fikrini açtığı ilk günden beri heyecanlıyım. Hep beraber zamanla büyüyen, verimli ve paylaşımcı bir topluluk olacağımızı görür gibiyim. Kısaca olacakları seyredurun, lütfen her zaman bizlerle ve katılımcı olun:)

Bu yazımda sadece sizlere merhaba demeyi ve köşemde neleri okuyacağınızdan kısaca bahsetmeyi düşündüm. Kısa tanıtımdan da görmüş olduğunuz üzere avukat olarak çalışıyorum, evli ve mutluyum:)  Sizlere genel olarak günümüzdeki, geçmişteki, dindeki ve her yerdeki kadın haklarından bahsetmeye çalışacağım.

 

 

 

 

 

 

Köşemin adı Kadın&Hukuk. Yazılarımda kimi zaman Kadın, kimi zaman Hukuk teması ağır basabilir, ancak genel olarak Kadın ve Hukuk ortak paydasında yazacağım. Sizlerden ricam paylaşımlarınızı, fikirlerinizi, meraklarınızı, ihtiyaç duyduğunuz konuları benimle paylaşmanız.

Hukuk; kuralları, yasaları ve hakları konu alan bilim dalıdır. Hukuk denince aklımıza her ne kadar “devletin kuralları, kanunlar, mahkemeler, hâkimler…” gelse de; bu aklımıza gelen sadece resmi hukuktur. Hâlbuki hukuk sadece devlet ve kurumlarında değil her yerdedir. Evimizdeki kurallar, okuldaki kurallar, anne çocuk ilişkisini düzenleyen kurallar, karı-koca ilişkisini düzenleyen kurallar, arkadaşlık kuralları, kuralları, kuralları… Kadın hakları, çocuk hakları, insan hakları, öğrenci hakları, hakları, hakları… Sayamıyorum, çünkü bitmeyecek. Kısacası sizlerle konuşacak çok şeyimiz var diyebilirim.

Hukuk “Yeryüzünde iki insanın var olmasından beri vardır ve yeryüzünde tek insan kalana kadar da devam edecektir.” derdi bir profesör hocamız. Gerçekten de böyle. İki insanın olduğu her yerde hukuk vardır.

Sizinle mesela artık bir hukukumuz var. Eskilerin şu sözü çok hoşuma gitmiştir; “bizim onunla bir hukukumuz var”. Bir münasebetimiz, ilgimiz, alakamız var artık. Başladı sizinle hukukumuz.

Hayırlı olsun, güzel paylaşımlarda görüşmek üzere…

3 Yorum

  1. Semra hanım paylaşımlarınızı merakla bekliyoruz. Hukuk bütün hayatımızı kapsıyor. Sizden yararlı bilgiler edineceğimize inanıyorum. Başarılar.

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here