Andolsun ki Allah’ın rızasını ve ahiret gününün saadetini umanlar ve Allah’ı çokça ananlar için Allah’ın Resûlü’ nde sizin için pek çok güzel örnek vardır. (Ahzab:21)

“En hayırlınız ailesine hayırlı olanınızdır”

“Sizin en hayırlınız kadınlarına iyi davrananızdır.”

“Müminlerin imanca en mükemmeli, ahlâkça en güzel olanı, aile fertlerine yumuşak davranandır.”

Hoşgörü, Tahammül ve Merhamet

Eşlerin birbirlerine sevgisinde sonra aralarına Allah tarafından verilen ve ilişkinin devamında büyük öneme sahip en temel husus  merhamettir. Âlemlere rahmet olarak gönderilen Efendimiz (SAV) tam bir şefkat ve merhamet abidesiydi. Rabbimiz şefaatine nail olmamıza nasip etsin.. Aile ici ilişkilerde, toplumla ilişkilerimizde kendimize, çevremize, yakınlarımıza, yaratılmış olan her şeye merhamet konusunda yine en güzel örneğin merhamet abidesi Efendimiz SAV olduğunu görüyoruz. Hanımlarına iyi davranmış, onları dövmemiştir. Kendisi bunu yapmadığı gibi, hanımlarını dövenleri:

“Kadınlarınızı nasıl dövüyor, sonra da akşam olunca beraberce yatıyorsunuz?” diye kınamıştır. Kadınların dövülmemesi, hele yüze hiç vurulmaması, kötü sözle tahkir edilmemesi, evinin terk edilmemesi, konularında hassasiyetle uyarıp: “Kadınları ancak kötüleriniz döver.” buyurmuşlardır. Peygamber Efendimiz (sav) hanımlarıyla sohbet ederdi. Hanımın ağzına konan lokmanın sevap olduğunu söylerdi.

Sevgili Peygamberimiz aile hayatında her şeyin sürekli arzu edildiği gibi gitmemesinin de ailenin mutluluğunu bozacak bir husus olmaması gerektiğini, birlikte yaşayan aile bireylerinin mutlaka karşılıklı, saygı, hoşgörü, samimiyet, sadakat, sevgi, saygı ve güven içerisinde olmaları gerektiğini belirterek, eşler arasındaki hoşgörüyü öne çıkartacak şu tavsiyede bulunmuştur: “Bir kimse eşinden nefret etmesin, çünkü hoşuna gitmeyen huyları varsa buna karşılık hoşlanacağı huyları da vardır.” Bir başka hadis-i şerifte ise; “Evlilik ile kişinin dininin yarısını tamamlamış olacağını, diğer yarısı içinde Allah’tan korkması gerektiğini” buyurmuştur.

Birlikte Vakit Geçirmek, Paylaşmak

O, (sav) hanımlarıyla şakalaşmış ve onlara espriler yapmıştır. Hallerini hatırlarını sorup, bir sıkıntıları olduğunda mutlaka yanında olup birebir eşiyle ilgilenmiştir. Hz. Aişe validemiz “Peygamberimiz akşam dişlerini misvaklar, tüm aile fertlerinin bir araya toplanıp birlikte sohbet etmesini isterdi” diyerek Efendimiz’in bir arada olmaya verdiği önemi belirtmiştir. Efendimiz’in bu sohbetlerde ailesine kıssalar anlatıp, şakalar yaparak gülüp eğlenmelerini sağladığı da rivayetler arasında.

image

Aralarındaki muhabbeti arttırmak, yakınlığı pekiştirmek için birlikte kaliteli vakit geçirmeye çok önem vermiştir. Eşiyle arkadaş gibi olmuştur. Hz. Aişe (r.anha) O’ nunla yaptığı iki yarışı şöyle nakleder:

“Bir yolculukta Hz. Peygamber’le (sav) yarıştım. Onu geçtim. Şişmanladığımda yaptığım yarışıysa Hz. Peygamber kazandı.”

Ev içindeki davranışları da O’nun ne kadar mütevazı olduğunu göstermektedir. Hz.Aişe ’ye ev içinde Peygamberimiz’in (sav)davranışları sorulduğunda şu bilgiyi vermiştir:

“Hz. Peygamber (sav) evine girdiği zaman insanlardan herhangi biri gibi tevazuuyla davranırdı. Kendi elbisesinin söküğüyle meşgul olur, koyunları eliyle sağar, eşlerine, gerekli hallerde ev işlerinde de yardımcı olurdu. Çarşıya, pazara gider bizzat alışveriş yapar ve aldığı şeyleri kendisi taşırdı. Ashab-ı kiram izin verin de biz taşıyalım dediklerinde ‘Herkes kendi yükünü kendi taşısın.’buyururdu.

 

Sevgiyi Dile Getirmek, Göstermek ve Tatlı Söz

        Birbirlerine sevgiyle bakan eşlere Yüce Allah’ın da rahmet nazarıyla bakacağını ve birbirlerinin elini sevgi ile tutan eşlerin, işledikleri günahların parmaklarının arasından dökülüp gideceği müjdesini vermiştir. Peygamber Efendimiz.(SAV)

       Evliliklerde sevgiyi dile getirmek,  bunu hal ve tavırlarla da desteklemek, güzel bir şekilde hitap etmek çok önemli. Efendimiz SAV bize her konuda olduğu gibi bu mevzuda da en güzel örnek olmuş.  Efendimiz bizlere güzel örnek olduğu gibi kutlu zevceleri de aynı şekilde timsaller oluştururlar. Eşi Hz. Aişe her zaman hoşgörüsü, edebi, zekası, özgüveni, saygısı, itaati ile her zaman Efendimiz’in destekçisi olmuştur. Mutlu olmayı ve mutlu etmeyi başarmıştır. Efendimiz’in sevgisini kazanmış, imzasını “En Sevgilinin sevgilisi” şeklinde atacak kadar Efendimiz’in gönlünde yer bulmuştur.

 

“Yeni evli oldukları bir dönemde Peygamber Efendimiz’in kendisini sevip sevmediğini merak ediyordu. Eşine merakını sordu:

“Ey Allah’ın Resulü! Beni seviyor musun?

“Evet” dedi Efendimiz.

“Peki beni nasıl seviyorsun?”

Peygamberimiz sevgili Aişe’sine baktı. Onu mutlu edecek ve asırlarca sevgilerinden söz ettirecek, sevginin eşsiz sözcüğünü fısıldadı eşinin gönül dünyasına. “Kördüğüm gibi…” Yıllar geçtikçe arada sorduğu “Kördüğüm ne alemde?” sorusuna aldığı cevap çok manidardır “İlk günkü gibi”…

 

Efendimiz SAV yine aynı şekilde güzel bir dille hitap etmeye çok önem vermiştir. Hz. Aişe validemize gül yanaklı, al yanaklı manasına gelen “Hümeyra”   diye seslenirlerdi. “Gözbebeğim” şeklinde seslendiği de rivayetler arasında..Yine bir gün bir sahabi Peygamberimiz’in SAV yanına gelerek hanımın kendisini güler yüzle karşıladığını, güzel sözler söylediğini anlatınca Efendimiz “”Hanımına selam söyle; kendisinin yarı şehit sevabına kavuştuğunu haber ver” buyurdular.

Birlikte yemek yerlerken Efendimiz SAV Hz Aişe’nin  yediği yerden yer,  bardaktan suyu onun içtiği yerden içerdi.

 

Destek Olmak, Yanında Olmak, Fedakarlık

image

Hayatta güzel günler olduğu gibi zor günler de var elbette. Eşler sadece mutlu günlerde, sağlıkta birlikte olma adına söz vermiyorlar birbirlerine. Nikah kıyılırken söylenen hastalıkta, sağlıkta, varlıkta ve yoklukta ifadesi de bunun en açık ifadesi. Eşi iflas edince, zor duruma düşünce, önemli bir rahatsızlık geçirdiği esnada eşini terk edenlere, yalnız ve çaresiz bırakanlara da yanlış yaptıklarını beyan etmek üzere asr-ı saadetten çok güzel örnekler var. Bu mevzuda bizlere en güzel örnek Efendimiz’in ilk eşi Hz. Hatice validemizdir.  Peygamberimiz’e peygamberlik geldikten sonra çektiği sıkıntılarda yanına yer almıştır, Halk kendisini yalanladığı sırada Hz. Hatice O’na inanmıştır. .Boykot yıllarında Efendimiz SAV ve Müslümanlar çok zor zamanlar geçirmekteydiler. Bu zamanlarda Hz. Hatice her zaman Efendimiz’in yanında yer almıştır.. İslamiyet uğruna malını mülkünü gözünü kırmadan feda eden Hz. Hatice olmuştur. Tam anlamıyla bir vefa ve fedakarlık abidesidir. Allah onlardan razı olsun.

Hz. Ali ile Hz. Fatma evlenmek üzeredir. İkisini birden karşısına alarak öğüt verir: “Ey Ali!Kızımı sana cariye olarak veriyorum ama unutma sen de onun kölesisin”

      “Kadınlara iyi davranmayı birbirinize tavsiye edin. Sizin kadınlarınız üzerinde haklarınız, kadınlarınızın da sizin üzerinizde hakları vardır: … Hoşlanmadığınız kimselerin evlerinize girmelerine izin vermemeleri sizin kadınlarınız üzerindeki haklarınızdan biridir. Giydirme ve yedirmede kadınlarınıza iyi davranmanız da, onların sizin üzerinizdeki hakları asındadır” (İbn Mac’e, “Nikah”, 1851)

Bekâr olanlara hayırlı evlilikler, evlenme aşamasında olanlara hayırlı düğünler, evlenmiş olanlara ise hayırlı ve mutlu bir hayat temenni ederim…

Sevgi ve muhabbetlerimle..

“Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır”(Mevlana)

Kaynakça: Kütüb-i Sitte, Peygamber (sav) Gibi Yaşamak( Dr. Kerim Buladı), Peygamberimiz Kadınlara Nasıl Davranırdı(Nuriye Çeleğen)

 

 

Paylaş
Önceki İçerikEfendimiz’den (sav) Müslümanca Bir Düğün ve Mutlu Bir Evlilik İçin Tavsiyeler
Sonraki İçerikMis Kokulu Portakal Reçeli…
Merhaba Ben Sevde. 32 Yaşındayım. İzmirliyim. İlahiyat Fakültesi mezunuyum 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi', 'Din ve Değerler Eğitimi' öğretmeni olarak 10 yıl gorev aldim. Öğrenci kalmaktan vazgeçemeyip tekrar okula dondum ve Din Psikolojisi alanında yüksek lisans eğitimime devam ediyorum.Öğrenmeyi, yazmayı, okumayı, sanatın her dalını, fotoğraf çekmeyi, yeni kültürler tanımayı seviyorum.Ala Dergide 2 yıl kendi alanımda yazılar kaleme aldım. Narcicegi adlı bir blogum vardı ve tüm eski yazılarımı Lavanta Bloga taşıdım. Lavanta Blog'da daha çok din ve değerler eğitimi alanında ve ilgi alanlarıma dair yazılar paylaşacağım. Lavanta Blog bir hayalin gerçeğe dönüşmesi ve atıcağımız güzel adımların ilk basamağı olacak inşallah. Sevgilerimle.

1 Yorum

  1. Merhabalar,
    Blogunuza internette yemek tarifleri ararken rastladım. Öncelikle çok tebrik ediyorum, blogunuzu inceledim, tarifleriniz hem çok leziz, hem de yapımı gayet kolay görünüyor. 🙂 Uygun bir zamanınızda yeni açılan yemek tarifleri arama motorumuz Tarifbul‘a bir göz atabilirseniz çok sevinirim. İsterseniz siz de En İyi Tarif Blogları kısmımızda tariflerinizi sergileyebilirsiniz. Merak ettiklerinize SSS’den bakabilir veya bana mail atabilirsiniz. Görüşmek dileğiyle.

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here