Kaynaşıp huzura kavuşmanız için size kendi cinsinden zevceler yaratması ve aranıza sevgi ve merhamet koyması O’nun kudretinin delillerindendir. Şüphesiz ki bunda düşünen bir toplum içinelbette ibretler vardır.” (Rum/ 21)

“Kadını olmayan erkek miskindir/fakirdir!” Yanındakiler: “Çokça malı olsa da mı?” dediler. Rasûlullah: “Evet, çokça malı olsa da!” buyurdu. Sözlerine devamla: “Kocası olmayan kadın da miskînedir/fakirdir” buyurdular. Yanındakiler: “Çokça malı olsa da mı?” dediler. Peygamberimiz: “Evet kadının çok malı olsa da!” buyurdu. (Kütüb-i Sitte, 15/515)

Allah Teala eşleri birbirine tamamlayıcı, huzur kaynağı, hüznü ve mutlulukları paylaşacak bir hayat arkadaşı, bir örtü kılmış. Birbirini önceden tanımayan, aynı çatı altında yaşamayan iki insan bir anda bir can oluyorlar, kalpleri gönülleri bir çarpıyor, bir hayatı hiç yadırgamadan birlikte yaşamaya başlıyorlar. Eşler arasındaki bu sevgi ve şefkat Allah Teala’nın insanlara en güzel lutfu. Uzağı yakın eden, olmayanı var eden, aralara sevgi ve merhamet Koyan’a sonsuz hamdü senalar olsun.

 

 

Yaz mevsimine girmeye hazırlandığımız bu günlerde, Allah Teala’nın bizlere rahmeti, Efendimiz’in en kavi sünnetlerden olan evliliğe ilk adımlarını atmaya hazırlanan bir çok çift  akıllarında binbir soru işareti, yüreklerinde tarifsiz bir heyecan ile gün sayıyorlar eminim yeni hayatlarına. Yepyeni bir hayat, eş, düğün, yeni kurulan ilişkilerde oturtulacak dengeler, gelinlik, eşyalar vs…Hepsi gençlerin gözünde tek tek atlatılması gereken birer merhale… Özellikle her adımın müslümancasını atmak isteyen gençler için soru işaretlerinin miktarı biraz daha artmakta. İşte bu yazımızla yeni evlenecek gençlerimizin müslümanca bir düğün yapma, güzel bir yuvanın temelini en güzel şekilde atma hususundaki soru işaretlerine cevap olmaya çalışacağız inşallah.

 

Müslümanca Bir Düğün Nasıl Olmalı?

“Onlar, harcadıklarında ne israf ne de cimrilik edenlerdir. Onların harcamaları, bu ikisi arası dengeli bir harcamadır.”

Düğün; evlenme dolayısıyla icra edilen, nikâhın duyurulmasını amaç edinen törendir. Meşru bir nikâhın meydana geldiği, bu önemli hadisenin davetlilere duyurulduğu, sevincin paylaşıldığı insanın hayatında en önemli zaman dilimlerinden biridir düğün.

Hayatımızın her safhasında olduğu gibi düğünlerimizde de Yüce Rabbimizin ve Sevgili Peygamberimizin emir ve tavsiyelerine uymak, yasaklardan kaçmak en birinci düsturumuz olmalı.Günümüzde yapılan düğün merasimlerine baktığımızda en çok dikkat etmemiz gereken hususun israftan, şatafattan kaçınma olduğunu görüyoruz. “Elalem ne der?” “Filanca şu kadar altın takmış”, “Bak işte şunlar ne kadar çok eşya almış, ne kadar güzel düğün yapmış” gibi çevre odaklı düşünüp iki aileyi de zor duruma sokmak, en güzel geçmesi gereken günleri bu tür vesveselerle kabusa çevirmek yerine kendi imkanlarımız doğrultusunda en güzelini yapmaya çalışmalı, huzur ve mutluluk ile sonradan anımsanınca tebessüm ettirecek hatıralar bırakmaya gayret sarfetmeliyiz.

IMG_7054

            Düğünün nasıl olması gerektiği de gençlerin aklına takılan önemli sorulardan bir tanesi.Düğünün nasıl yapılacağı hususunu dinimiz detaylarıyla belirlememiş. Lakin harama düşmemek şartıyla düzenleme işini örf ve adetlerimize, içinde bulunduğumuz şartlara bırakmıştır.

“Medine’de Peygamberimizin muhterem eşi bir yoksul kızı gelin etmişti, gelin gittikten sonra Peygamberimiz eve gelmiş ve gelinin, bu şehirde âdet haline gelmiş olan müzik eşliğinde gidip gitmediğini sormuş, “Böyle bir şey yoktu” cevabını alınca “Keşke olsaydı, Medineliler buna alışmışlardır, bundan hoşlanırlar”demiştir.

Haramlar bellidir, düğünde meşru eğlence ve neşe caizdir. Efendimiz zamanın meşru yani dinimizce bir sakıncası olmayan eğlence şekillerine izin vermiştir; nikâhın ilanı için def çalınmasına müsaade etmiş, hatta bunu tavsiye etmiştir. Muhammed b. Hatıb (r.a)’tan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Evlilikte haram ile helâlı ayıran şey nikâh anında ses çıkarmak ve def çalmaktır.”Efendimiz bu hadisiyle nikâhın insanlara ilan edilmesini ve nikâhın alenen yapılmasını istemekte bu aleniyetin ise def çalmakla sağlanabileceğini işaret etmektedir. Efendimiz’in bir bayram günü Mescid-i Nebevi’de gösteri yapan Habeşlileri seyretmesi için Hz. Aişe’yi de oraya götürdüğünü ve rahat etmesi adına sırtına aldığını Hz. Aişe bizlere bildirmektedir. Düğünlerde yöresel oyunlara, meşru gösterilere yer verebiliriz. Ayrıca bayanlar için kına gecelerinde abartıya kaçmadan çalgı olmasında, bayanlar arasında eğlenceler düzenlenmesinde bir mahsur yoktur.

 

 Düğün Yemeği Vermek Sünnet Midir?

Düğün ziyafetleri temelde fakirlerin doyurulmasını amaçlayan bir uygulamadır. Asr-ı saadet döneminden örnekler ile düğün ziyafetlerinin nasıl olması gerektiğini açıklayalım. İnsanlığın iftihar tablosu Efendimiz SAV nikahın ilan edilmesini, evlenirken düğün yemeği verilmesini tavsiye etmişlerdir. Bu yemeklere “velîme” denmektedir. Bu davetlere eş, dost, akraba ve çevredeki fakir kimseler davet edilir. Örneğin Efendimiz ilk eşi Hz. Hatice ile evlenirken iki deve kestirerek davetlilere ikram etmişledir. Abdurrahman b. Avf’ın evleneceğini öğrenen Efendimiz: “ Bir koyun keserek dahi olsa düğün yemeği ver” buyurur. Bu yemeklerde dikkat etmemiz gereken en önemli husus fakirlerin davet edildiği, israftan kaçınılıp sadece imkanlar ölçüsünde verilmesi gerektiğidir. Özellikle günümüzde davetliler konusunda seçici davranılıp, yalnızca altın ya da para takacak olanlara davetiye verilen zenginlerin doyurulup fakirlerin davet dahi edilmediği düğünlere Efendimiz SAV bu güzelk hadis-i şeriflerini bir kez daha hatırlatmakta fayda var. “Zenginlerin davet edilip fakirlerin çağırılmadığı düğün yemeği ne fena bir yemektir.”

Düğün ziyafeti hazırlayıp dost, yakın ve fakirleri davet etmek Hanefi mezhebine göre sünnettir, aynı şekilde davete icabet etmek de sünnettir.. Şafii mezhebine göre ise vaciptir.

En önemli ölçü şudur ki, ziyafet veren taraf israfa kaçmamalı, gösteriş ve şatafattan uzak durmalıdır. İmkânları ölçüsünde eşine, dostuna, akrabasına, fakirlere ikram etmelidir.

 

NOT:  Gelinlik fotografi benim arsivimden, diger fotograflar arama motorundan ve pinteresten.

Paylaş
Önceki İçerikVakit Nakittir…(Sahur icin bir tarif ilaveli)
Sonraki İçerikEfendimiz’in (sav) Aile Hayatından Mutlu Bir Yuva İçin Örnekler
Merhaba Ben Sevde. 32 Yaşındayım. İzmirliyim. İlahiyat Fakültesi mezunuyum 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi', 'Din ve Değerler Eğitimi' öğretmeni olarak 10 yıl gorev aldim. Öğrenci kalmaktan vazgeçemeyip tekrar okula dondum ve Din Psikolojisi alanında yüksek lisans eğitimime devam ediyorum.Öğrenmeyi, yazmayı, okumayı, sanatın her dalını, fotoğraf çekmeyi, yeni kültürler tanımayı seviyorum.Ala Dergide 2 yıl kendi alanımda yazılar kaleme aldım. Narcicegi adlı bir blogum vardı ve tüm eski yazılarımı Lavanta Bloga taşıdım. Lavanta Blog'da daha çok din ve değerler eğitimi alanında ve ilgi alanlarıma dair yazılar paylaşacağım. Lavanta Blog bir hayalin gerçeğe dönüşmesi ve atıcağımız güzel adımların ilk basamağı olacak inşallah. Sevgilerimle.

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here