“Ashabim gokteki yildizlar gibidirler, hangisine uyacak olursaniz dogruyu bulursunuz”(hadis-i serif) Efendimiz ile ayni donemde yasamis, O’nu goren, sohbetinde bulunan kimselerdir ashab yani sahabeler. Agzindan her  cikani, yaptigi en ufak bir davranisi bile beyinlerine nakseden bu kutlu insanlar sayesinde ihya olmustur hadis ilmi. Bir kutup yildizi giib yon bulmamiza, gecemizi karanliklarimizi aydanlatmamiza ilac olarak Efendimiz isaret ediyor bizlere sahabe efendilerimizi. En birinci kaynaktan gorerek, duyarak, hayatlarina islami naksetmisler. Genelde hayatlarina bir sekilde asina oldugumuz erkek sahabeler kadar o donemde ustun emekleri olan hanim sahabeler de var. Havva Ergene Isik hazirladigi faydali kitabi Hanim Sahabeler ile 117 hanim sahabemizin hayatlarindan onlari tanimamiza ve hayatimiza ornek almamiza yardimci olacak kesitler sunuyor. Erkek sahabeler kadar hanim sahabeler de kahramanlikta, teslimiyette, takvada bizlere en guzel ornekler. Bayanlar olarak hanim sahabelerimizin hayatlarini okumali, cesaretlerinden, kalplerindeki imandan, yasayislarindan ilham almaliyiz.Iste hayatlarindan ve onlardan bazi ornekler:

SU’DA BINTI KUREYZ

“Hz. Osman’in, o mubarek halifenin Islam ile sereflenmesine vesile olan bayan”

SUMEYYE BINTI HABBAT

“Ilk musluman sehit(bayan)”

SIFA BINTI AVF

“Efendimiz’in dunyaya tesrifleri esnasinda ebelik yapmistir”

UMMU ZUFER

“Efendimiz’in “cennetlik bir hanim” mujdesini verdigi ilk bayandir”

(…)

Ilk inanlardan ve Efendimiz’in zevcesi Hz. Hatice’nin malini mulkunu gozunu kirpmadan guzel dinimiz icin sarfettigini ve daha nicelerini ogrenmek icin bu guzel kitabi okumanizi tavsiye ederim kardeslerim.

Sevgi ve muhabbetle. Hayatimizi anlamlandiracak guzel kitaplarla dopdolu gunler diliyorum.

Paylaş
Önceki İçerikTek Kelime Düşünemeden…
Sonraki İçerikAşure Geleneğimiz…
Merhaba Ben Sevde. 32 Yaşındayım. İzmirliyim. İlahiyat Fakültesi mezunuyum 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi', 'Din ve Değerler Eğitimi' öğretmeni olarak 10 yıl gorev aldim. Öğrenci kalmaktan vazgeçemeyip tekrar okula dondum ve Din Psikolojisi alanında yüksek lisans eğitimime devam ediyorum.Öğrenmeyi, yazmayı, okumayı, sanatın her dalını, fotoğraf çekmeyi, yeni kültürler tanımayı seviyorum.Ala Dergide 2 yıl kendi alanımda yazılar kaleme aldım. Narcicegi adlı bir blogum vardı ve tüm eski yazılarımı Lavanta Bloga taşıdım. Lavanta Blog'da daha çok din ve değerler eğitimi alanında ve ilgi alanlarıma dair yazılar paylaşacağım. Lavanta Blog bir hayalin gerçeğe dönüşmesi ve atıcağımız güzel adımların ilk basamağı olacak inşallah. Sevgilerimle.

2 Yorum

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here