Hat, en çok sevdiğim İslami sanatlardan. Ebru ve tezhiple az da olsa ilgilenme fırsatı bulabildim ancak İzmir’de geleneksel islami sanatlara dair kurs bulunamadigi icin hat konusunda kendimi gelistirmek istememe ragmen amacima ulasamadim maalesef. Ancak hayatım boyunca hep hayranlıkla izlemişimdir hat tablolarını. Üniversite yıllarında hem sanat tarihi dersinde hem de paleografi dersinde meşhur hattatların hat eserlerini incelemistik. Bu içimdeki hat sevdasını daha da körükledi. [pullquote_right]Kalemin murekkeple dansiyla nakis nakis islenmis harfler hele de ‘vav’  harfi…[/pullquote_right]  Bursa Ulu Camii’yi ziyaret imkani bulduysaniz duvarlarini ve sutunlarini susleyen hat levhalarini ve Ulu Camii’yi bir hat levhalari muzesi konumuna getiren saheserleri de mutlaka hayranlikla izlemissinizdir. Ulu Camii’nin unlu hat levhalarindan biri vav harfinin yazili oldugu levhadir. Ucunda lale motifi ile- ki lale Allah’i sembolize eder- vav harfi  (vav harfi de vahdaniyeti yani Allah’in birligini simgelemektedir ) muhtesemdir. Iste anlamca da boyle onemlidir bu levha. Diger hayran oldugum hat sanati saheserlerinden biri de Ulu Camii’nin  minberinin saginda bulunan “Nas” suresinin yazili oldugu levha. Sin harfi ve Nas suresi atmosferine  cekiyor izleyeni. Ziyaret etmeyenlere Allah ziyaret etmeyi nasib etsin, edenlere de tekrarlarini nasib etsin. Simdiye kadar tatmamis olanlara  sabah namazini Ulu Camii’de kilmayi tavsiye ederim, ayri bir lezzetli oluyor. Konu hat sanatindan acildi mi, Ulu Camii’den bahsetmemek olmazdi elbette.

Iste boyle ince, naif, derin ve bir o kadar da zahmetli bir sanat hat sanati. İnşallah bir gün yapma şerefine de nail olurum.

İnternette hat tablolarini incelerken çok hoş bir şeyle karşılaştım, bir önceki yazımda duvar kağıtlarıyla ilgili bir yazı yazmıştım.  Her zaman çok hoşuma giden bir inceliktir, duvar kağıtları ve stickerları. Tabi deco adı altında bir sitede karşılaştığım manzara beni büyülemişti açıkçası; hat sanatı ve duvar sticker’ı bir arada.Tablo gibi ama daha da harika duruyor sanki.  Sizce de hoş değil mi bir yemek masasının duvarında yazan “Bismillahirrahmanirrahim”,  salon duvarında yazan “maşallah” çok manidar değil mi? İnsana neden ve nasıl yaşadığını her bakışta hatırlatacak bir stickker. Benim çok hoşuma gitti sizlerle de paylaşmak istedim. Sanat hayatin tadi ve bence her alanda kullanilmali. Sevgiler

Sticker: Duvara yapistirilabilen cesitli ebatlarda ve sekillerde yazi, resim, sembol ve sablonlar.

Not:Sitedeki tum fotograflarda oldugu gibi buradaki fotograflari da, uzerlerine tiklayarak buyuk boyutlarda goruntuleyebilirsiniz.

Bu postta kullanilan fotograflar icin Kaynak

Esra /Sevde

Paylaş
Önceki İçerikMıhlama/Kuymak
Sonraki İçerikKestaneli Pasta ve Vişne Şerbeti
Merhaba Ben Sevde. 32 Yaşındayım. İzmirliyim. İlahiyat Fakültesi mezunuyum 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi', 'Din ve Değerler Eğitimi' öğretmeni olarak 10 yıl gorev aldim. Öğrenci kalmaktan vazgeçemeyip tekrar okula dondum ve Din Psikolojisi alanında yüksek lisans eğitimime devam ediyorum.Öğrenmeyi, yazmayı, okumayı, sanatın her dalını, fotoğraf çekmeyi, yeni kültürler tanımayı seviyorum.Ala Dergide 2 yıl kendi alanımda yazılar kaleme aldım. Narcicegi adlı bir blogum vardı ve tüm eski yazılarımı Lavanta Bloga taşıdım. Lavanta Blog'da daha çok din ve değerler eğitimi alanında ve ilgi alanlarıma dair yazılar paylaşacağım. Lavanta Blog bir hayalin gerçeğe dönüşmesi ve atıcağımız güzel adımların ilk basamağı olacak inşallah. Sevgilerimle.

3 Yorum

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here