MS6

Denizkabuğu Desenli Kırlentler

Martha Stewart’ın birçok çalışmasını beğeniyle takip ediyorum ama en çok beğendiğim farklı fikirler öne sürerek geliştirdiği craftları..Bu bölümde de en sevdiğim, mutlaka ben de denemeliyim dediğim craftları (elişlerini) eklemeye devam ediyorum. Bu craftları şeçmemin sebebi hem yapılışlarının çok kolay olması hem de ortaya çok güzel sonuçlar çıkması. Evdeki malzemelerle harikalar ortaya çıkarabileceğimizin en güzel örneği. Bu postta da yine çok güzel deniz kabuklarıyla yapılan bir kırlent var.

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte deniz sezonu yine açılıyor. Kışın en çok özlediğim şeylerden biri de mis gibi deniz kokusunu içime çekme, yüzmek ve deniz kenarında deniz kabuğu toplamak oluyor. En büyük zevkim deniz kenarında yürüyüp deniz kabuğu araştırmak, bulduğum zaman çocuklar gibi sevinmek, onları özenle sarıp koleksiyonuma dahil etmek. İşte bana bu koleksiyonu değerlendirme fırsatı. Yine Martha Stewart’ın sitesinde görüp çok beğendiğim ve Türkçeye çevirdiğim bu güzel kırlent yapımını anlatmaya başlıyorum.

Taraklı desene sahip deniz kabuklarıyla sade ve düz görünen kırlentlerinizi canlandırmaniz mümkün.Kırlenti keten bir kumaşla kendiniz dikebileceğiniz gibi hazır da alabilirsiniz. Eğer kendiniz dikmeye karar verdiyseniz kumaşı kesmeden önce deseni uygulamaya başlayın. Boylece kırlentin kenarlarına desen ulaşmış olur ve desenin bütünlüğünü daha mükemmel bir şekilde sağlabilirsiniz.

Desenleri çalışırken aynı baskının açık ve koyu  versiyonlarını kullanarak daha eğlenceli dizaynlar ortaya çıkarabilirsiniz ya da baskıyı  şerit şeklinde uygulayabilirsiniz, büyük deniz kabuklarinin sadece bir kenarıyla da değişik stiller keşfedebilirsiniz.

Bu tekniği yastık kılıflarıyla uyumlu bir koltuk şalında da uygulayabilirsiniz.Ayrıca eteklerinizin uç kısımlarında, tişortlarinizda  uygulamanız mümkün.

Gerekli Malzemeler:

Kırlentini kendi dikmek isteyenler için keten kumaş

Evinizdeki düz ve sade bir kırlenti de değerlendirebilirsiniz.

Değişik formlarda deniz kabukları, deniz yıldızı

Kumaş boyası

Yapılışı:

1-Bir kaç eski havlunuzu ya da eski bir kaç bezi çalışacağınız kumaşın altına yerleştirin. Bir kağıt da olabilir. Yastık kılıfına uygulayacaksanız diğer tarafına da geçmemesi için yastık kılıfının arasına havluyu yerleştirmek gerekiyor.

2-Sünger fırça ya da normal bir fırça yardımıyla kumaş boyasını deniz kabuğunun ya bir kısmına ya da tamamına uygulayalım.

3-Boyalı deniz kabuğunu kumaşın üzerine parmağımızla damga basar gibi basalım.(Havlu şeklindaha detaylı bir şekilde kumaşa geçmesine yardımcı olacaktır)

4-Baskıdan önce mutlaka atabileceğiniz bir bezin üzerinde deneyin.

Kaynak: Martha Stewart

Paylaş
Önceki İçerikEvlerde Değişim Rüzgarı
Sonraki İçerikPatates Beğendili Fesleğenli Tavuk
Merhaba Ben Sevde. 32 Yaşındayım. İzmirliyim. İlahiyat Fakültesi mezunuyum 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi', 'Din ve Değerler Eğitimi' öğretmeni olarak 10 yıl gorev aldim. Öğrenci kalmaktan vazgeçemeyip tekrar okula dondum ve Din Psikolojisi alanında yüksek lisans eğitimime devam ediyorum.Öğrenmeyi, yazmayı, okumayı, sanatın her dalını, fotoğraf çekmeyi, yeni kültürler tanımayı seviyorum.Ala Dergide 2 yıl kendi alanımda yazılar kaleme aldım. Narcicegi adlı bir blogum vardı ve tüm eski yazılarımı Lavanta Bloga taşıdım. Lavanta Blog'da daha çok din ve değerler eğitimi alanında ve ilgi alanlarıma dair yazılar paylaşacağım. Lavanta Blog bir hayalin gerçeğe dönüşmesi ve atıcağımız güzel adımların ilk basamağı olacak inşallah. Sevgilerimle.

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here