Beyaz,tüm renkleri içerisinde barındırmakla birlikte  masumiyeti, temizliği, saflığı simgeliyor. Ferahlık ve zindelik veriyor ruhumuza…

Siyahın yani karanlığın tam karşıtıdır beyaz, aydınlatır. Beyaz bayrak iyi niyet sembolüdür, beyaz bir sayfa açmak ise yepyeni baslangıçların sembolu. Sadece Çin ve Hint kültürlerinde beyaz yas ve matem rengidir. Onun haricinde bizim de kültürümüzde beyaz hep neşeli günlerimize eşlik eder. Gelinlikler beyazdır örneğin…
Beyazı  her alanda rahatça kullanmak mümkün. Özellikle bu yılın moda rengi beyaz ve kombinleri. Ancak gel gelelim dekorasyonda beyaz kullanmak biraz cesaret ve ustalık işi. Çünkü beyaz renk ile bir odayı ferah bir şekle dönüştürmek mümkün iken aynı zamanda dengesiz bir kullanımda buz gibi soğuk ve donuk bir etki oluşturmak da mümkün. Home Art dergisinde konuyla ilgili güzel bir bilgilendirme var.

“Tamamen yansımaya açık olduğundan, beyaz çok karmaşıktır. Çok açık renkte bir duvara bakan iki kişiden biri duvarı beyaz olarak nitelendirirken, diğeri yeşilimsi diyebilir. Bu nedenle dekorasyonda beyaz kullanırken çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü bembeyaz hayal ettiğiniz bir mekan, kullandığınız kırmızı ürünlerle beraber size pembemsi gözükebilir. Ben beyazı kullanmayı çok seviyorum, çünkü bu nötr durum beni çok rahatlatıyor. Her şeyden önce aydınlık bir mekan yaratıyorum. Daha sonrası içinde oldukça esnek bir fona sahip olmuş oluyorum. Sadece siyah, beyaz ve grilere biraz metal, cam ve ayna katarak oldukça soğuk ve steril bir mekân yaratılabilirken; siyah ve grilerin yerine birkaç kırmızı koltuk, vazo, lamba, kontrast için biraz yeşil bitki ekleyerek mekanı pop bir havaya sokabiliyorum. Beyazı altın varakla da, bronz veya gümüşle de düşünmek hiç zor değil. Klasik, modern, hi-tech, art deco, provensal, ne olursa olsun beyaz benim vazgeçilmezim.”

Evet demek ki önemli olan hangi rengi nerede ve nasıl kullandıgımız. Buna dikkat ettikten sonra beyaz renk ile cok hoş renk kombinleri elde edebiliriz. İste dekorasyonda beyaz renge guzel ornekler:

Paylaş
Sonraki İçerikEvlerde Değişim Rüzgarı
Merhaba. Ben Sevde Gün. İlahiyat Fakültesinden mezun olduktan sonra 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi', 'Din ve Değerler Eğitimi' öğretmeni olarak görev aldım. Lavanta blogdaki "Mavera" adli köşemde ilahiyat alanı ile ilgili kaleme aldığım yazılarımı paylaşıyorum. Hem kendi adıma hem de okurlarımız adına istifadeli olmasını dilerim. Sevgilerimle.

2 Yorum

  1. Merhaba sevdecim yazıların,fotoların,hele ev dekorasyonuna bayıldım çok güzel yazılarını okurken sanki kendimide oradaymış gibi hissettin başarılar diliyorum….

    • Merhaba Ilknur Ablacim cok cok tesekkur ederim guzel yorumun icin. Ne kadar guzel ifade etmissin beni cok mutlu ettin. Bundan sonra da yorumlarini beklerim. Sevgiler:)

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here